Довіра до банків поступово відновлюється

 За останні два роки 76% українців не мали жодної проблемної ситуації у взаємодії з банками. Про це свідчать результати загальнонаціонального опитування українських споживачів фінансових послуг, проведеного для Фонду гарантування вкладів фізичних осіб за підтримки Проекту USAID «Трансформація фінансового сектору» у грудні 2019 року, яке днями було обговорено під час онлайн-круглого столу.

Як зазначається у прес-релізі ФГВФО, опитування проводилося дослідницькою агенцією Info Sapiens серед 2144 респондентів віком від 18 років, які декларували щонайменше мінімальний рівень зацікавленості інформацією щодо фінансових послуг в Україні, у грудні 2019 року. Географія охоплення – всі регіони України, окрім АР Крим, територій Донецької та Луганської областей, які не є підконтрольними Уряду України. Респондентів опитали щодо різноманітних аспектів системи гарантування вкладів, потреби в додатковій інформації та бажаних її каналів, а також особливостей фінансової поведінки, зокрема у сфері заощаджень.

За даними дослідження, частка опитаних, що зберігають понад половину своїх коштів у банку, зросла з 8% до 13%, а отже, довіра до банків поступово відновлюється. Важливо, що фактор недовіри до банків перестав згадуватися як провідний чинник відсутності банківського рахунку. Водночас порівняно з 2017 роком знизилась зацікавленість українців у фінансових послугах: якщо у 2017 році 63% вибірки зазначали зацікавленість у фінансових послугах проти 37% тих, хто «скоріше не цікавиться», то в 2019 році це співвідношення склало 58% проти 42%. Також 22% опитаних стверджують, що взагалі не мають банківських рахунків.

«Отримані результати дослідження, в першу чергу, це маркер для нас – ми бачимо напрями розширення своєї діяльності для збільшення обізнаності громадян про механізми захисту їхніх прав вкладників і коштів у банках. Нагадаю, що попри безпрецедентні масштаби кризи банківського сектору 2014-2017 років, Фонд виконав покладені на нього зобов’язання: виплатив двом мільйонам вкладників неплатоспроможних банків відшкодування на загальну суму майже 90 млрд. грн. З огляду на бажання респондентів отримувати інформацію про Фонд і систему гарантування вкладів у банках, ми будемо раді розширенню співпраці з ними у цьому напрямі», – сказала Директор-розпорядник ФГВФО Світлана РЕКРУТ.

Зі свого боку Заступник директора-розпорядника ФГВФО Андрій ОЛЕНЧИК зазначив: «За результатами опитування ми побачили не лише як змінилися фінансові настрої та поведінка українців, а й ті напрями, в яких Фонд має докласти зусиль для підвищення рівня обізнаності громадян про систему гарантування вкладів. Наприклад, було недостатньо знань про особливості гарантування вкладів у валюті чи відкритих онлайн. При цьому, варто зауважити, що завдання Фонду – не лише здійснювати відшкодування коштів за вкладами у банках-банкрутах, а й захищати права вкладників. Для нас важливо підвищити обізнаність користувачів фінансових послуг і навчити їх користуватися інструментами захисту своїх коштів. Це не лише підвищить безпеку їхніх вкладів, а й надасть їм впевненості щодо зберігання своїх коштів у банках».

Дослідження демонструє, що більшість українців знають про гарантування вкладів у гривні (обізнаність зросла з 67% до 86%) та у валюті (обізнаність зросла з 51% до 59%). Майже половина респондентів обізнана з розміром максимальної гарантованої суми відшкодування. Однак зросла кількість тих, хто вважає, що гарантовану суму варто збільшити. Так, у 2017 році частка опитаних, які задоволені поточним рівнем відшкодування, становила 47%, а у 2019 році – скоротилася до 41%. Показовим є той факт, що зростає важливість Інтернету й соціальних мереж як джерела достовірної інформації про фінансові послуги, а важливість телебачення, навпаки, зменшується.

«Ми із задоволенням підтримуємо проведення Фондом гарантування вкладів цього дослідження, яке вимагається законодавством України, а також є найкращою міжнародною практикою для установ страхування депозитів. Ми впевнені, що Фонд використає результати дослідження для того, щоб краще інформувати споживачів фінансових послуг про заощадження та депозити», – наголосив Керівник Проекту USAID «Трансформація фінансового сектору» Роберт БОНД.

Більш детально –  у Дослідженні обізнаності споживачів фінансових послуг України про систему гарантування вкладів

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: