Населення України все більше відмовляється від готівкових розрахунків

Українці впевнено віддають перевагу безготівковим операціям із використанням платіжних карток. Здебільшого – завдяки розширенню безконтактної платіжної інфраструктури та змінам у платіжних звичках, повідомляє прес-служба НБУ.

Водночас у І кварталі цього року додатковим фактором, що сприяв відмові населення від готівки, було введення карантину та пов’язана з цим активна кампанія Національного банку та банків на підтримку онлайн операцій.

Обсяги безготівкових операції суттєво зросли

Загальна кількість операцій (безготівкових та отримання готівки) з використанням платіжних карток, емітованих українськими банками, в І кварталі 2020 року становила 1385,3 млн. шт., а їхня сума – 920,5 млрд. грн. Порівняно з аналогічним періодом 2019 року кількість зазначених операцій зросла на 24,5%, а сума – на 15,6%.

За кількістю та сумою переважали саме безготівкові операції. Так, кількість безготівкових операцій становила 1183,2 млн. шт. (85,4% усіх операцій), а сума – 503 млрд. грн. або 54,6% від суми усіх операцій із картками (торік, за підсумками І кварталу, показник становив 49,7%).

Аналіз розподілу безготівкових операцій за їх видами свідчить: у січні–березні 2020 року, як і раніше, найбільша кількість операцій із використанням карток припадала на розрахунки в торговельних мережах – 50,3%, за сумою домінували перекази з картки на картку – 41,3% (середній чек однієї такої операції становив 1505 грн.).

Змінено розрахунок активних платіжних карток

Загальна кількість емітованих платіжних карток в Україні станом на 1 квітня 2020 року дорівнювала 68,6 млн. шт.

Упродовж березня 2020 року видаткові операції (безготівкові та отримання готівки) було здійснено з використанням 53,4% усіх платіжних карток.

Майже така ж частка платіжних карток, використаних для здійснення видаткових операцій, спостерігалася у січні (53,2%) та лютому (53%) цього року.

Із січня 2020 року змінилася періодичність надання банками статистичної інформації про платіжні картки. Відтепер банки звітують регулятору щомісяця, раніше – щокварталу. Відповідно кількість платіжних карток, із використанням яких була здійсненна хоча б одна видаткова операція, тепер рахується за один місяць (не за три, як раніше). Тож через це стало неможливим порівняння з минулорічними показниками кількості карток, які були використані для здійснення операцій (так звані активні картки). Зокрема, це також стосується порівняння кількості активних безконтактних та токенізованих платіжних карток.

Третина платіжних карток – безконтактні та токенізовані

Українцям подобається зручність, швидкість та безпечність безконтактних платежів (як з використанням безконтактних карток, так і за допомогою смартфонів та інших NFC-пристроїв), тому вони все частіше користуються безконтактними та токенізованими картками.

Так, у березні 2020 року для операцій було використано 8,9 млн. безконтактних платіжних карток. Це на 16% більше порівняно з січнем 2020 року. Кількість активних токенізованих платіжних карток у березні 2020 року становила майже 2,5 млн. шт. Це на 11,2% більше, якщо порівнювати з січнем 2020 року.

Загалом третина платіжних карток (31% або 11,3 млн. шт.), із застосуванням яких були здійснені видаткові операції у березні 2020 року, – це безконтактні та токенізовані картки.

Водночас безготівкові операції з використанням безконтактних та токенізованих карток становили майже половину від загальної кількості та суми безготівкових операцій у торговельних мережах (по 49,1% та 48,7% відповідно).

Дев’ять з десяти торговельних POS-терміналів забезпечують безконтактну оплату

Динаміка розширення безконтактної платіжної інфраструктури залишається стабільною. Наразі уже дев’ять із десяти торговельних POS-терміналів забезпечують безконтактну оплату (90,2% торговельних POS-терміналів). Станом на 1 квітня 2019 року безконтактними було лише вісім із десяти терміналів.

Мережа торговельних POS-терміналів в Україні зросла на 14,5% (до 331,4 тис. од.) порівняно з даними станом на 1 квітня 2019 року. Якщо порівнювати з початком 2020 року, спостерігається незначне зменшення кількості працюючих торговельних POS-терміналів (на 0,7%), що пов’язано з карантинними обмеженнями в березні цього року.

Кількість платіжних терміналів у торговельній мережі (контактних та безконтактних) у розрахунку на 1 млн. постійного населення України станом на 1 квітня 2020 року становила 8,3 тис. шт.

Регіональний розподіл термінальної мережі на території України є досить нерівномірним. Найменша кількість платіжних пристроїв на одного мешканця спостерігається на заході країни та в Луганський, Донецькій областях. За кількістю платіжних карток та платіжних пристроїв для їх обслуговування домінують Київ та Київська, Дніпропетровська, Харківська області.

Слід нагадати, що станом на 1 квітня 2020 року в Україні зареєстровано 70 учасників карткових платіжних систем.

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: