Погоджувальні процедури в процесі ліцензування банків спростились

Національний банк спростив підходи до моніторингу фінансового стану юридичних осіб і майнового стану фізичних осіб – власників істотної участі в банку, йдеться у повідомленні прес-служби НБУ.

Регулятор також уточнив порядок погодження керівників банків та інформування про відкриття відокремленого підрозділу. Нововведення сприятимуть зменшенню технічних процедур та здійсненню поглибленого аналізу процесів. Основними з них є такі.

Оцінка фінансового стану юридичних осіб і майнового стану фізичних осіб – власників істотної участі в банку

Національний банк зменшив обсяг інформації, яку має щорічно надавати власник істотної участі. Відтепер для задовільного фінансового/майнового стану визначено такі критерії:

– для юридичних осіб – відсутність ознак незадовільного фінансового стану;

 – для фізичних осіб – платоспроможність (відповідно до оновлених підходів до оцінки).

Власник істотної участі щорічно до 1 лютого подаватиме письмове запевнення про відсутність підстав для погіршення майнового стану/ознак незадовільного фінансового стану, які мають відповідати вимогам, передбаченим Положенням про ліцензування банків. Отже, у 2020 році власники істотної участі в банках не будуть подавати передбачені Положенням документи в межах їх щорічної оцінки фінансового/майнового стану.

Національний банк також розробив форми документів для розрахунку розміру власних коштів та аналізу фінансового стану юридичної особи, що проводяться аудитором або консультантом. Такий підхід сприятиме запровадженню єдиних стандартів. Відповідні форми документів буде розміщено на веб-сайті Національного банку.

Також оновлено додатки до Положення та пояснення до них, що сприятиме спрощенню роботи заявників із відповідними документами.

Крім того, Національний банк оновив методику оцінки фінансового/майнового стану власників істотної участі, що сприятиме поліпшенню сутнісного аналізу під час здійснення зазначених процедур.

Вимоги до керівника банку та керівника підрозділу внутрішнього аудиту банку

Національний банк також уточнив порядок погодження керівників банку та керівника підрозділу внутрішнього аудиту. Якщо раніше НБУ вже погоджував кандидатуру керівника банку/керівника підрозділу внутрішнього аудиту на рівнозначні посади в тому ж або іншому банку і з дати успішного складання тесту пройшло не більше одного року, то тестування може не здійснюватися.

Якщо кандидату було відмовлено в погодженні на посаду керівника банку/керівника підрозділу внутрішнього аудиту за результатами проведеного тестування, повторне призначення на посаду в цьому або іншому банку є можливим не раніше, ніж через шість місяців.

Відкриття відокремленого підрозділу банку

Національний банк також уточнив порядок інформування банком щодо відкриття відокремленого підрозділу та скоротив перелік необхідних для цього документів. Відтепер банкам не потрібно подавати регулятору економічне обґрунтування відкриття відокремленого підрозділу. Це сприятиме зменшенню документообігу та пришвидшенню процесу реєстрації структурних підрозділів.

Відповідні нововведення містить Постанова Правління НБУ від 25 травня 2020 року №66 «Про затвердження змін до Положення про ліцензування банків», яка набула чинності з 27 травня 2020 року.

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: