Більше половини фінустанов вважають стан фінансового сектору задовільним

Попри погіршення оцінки респондентів, якщо порівняти з попереднім опитуванням, проведеним у листопаді 2019 року, близько третини керівників досі оптимістично оцінюють поточний стан справ у фінансовому секторі. Про це свідчать результати «Опитування про системні ризики фінансового сектору» за травень 2020 року, опублікованим Нацбанком.

Водночас частка респондентів, які вважають загальний рівень ризику високим чи дуже високим, зросла з 23% в листопаді 2019 року до 37% у травні 2020 року. Так само зросла і частка опитаних, які очікують погіршення стану фінансового сектору у наступні півроку: якщо в листопаді це було 4%, то зараз – 71%.

Стрімко погіршилась оцінка фінустановами ризиків, пов’язаних з рівнем економічної активності та динамікою цін на сировинні товари – ці фактори вперше з початку опитування (травень 2018 року) потрапили у топ найбільших ризиків, витіснивши звідти рівень захисту прав кредиторів та інвесторів, а також стан справ з міжнародними фінансовими організаціями.

Водночас першість у переліку найбільших ризиків, як і за результатами чотирьох попередніх опитувань, зберігає фактор корупції, діяльності правоохоронних органів та судової системи.

Загалом до п’ятірки найбільших факторів ризику (тих, що виявилися найзначнішими через сукупну оцінку респондентами у категоріях «дуже високий» та «високий» ризик) увійшли:

– корупція, діяльність правоохоронних органів та судової системи;

– рівень економічної активності;

 – динаміка світових цін на сировинні товари;

– шахрайство та кібернетичні загрози;

– політична ситуація в Україні.

Водночас фактором найнижчого ризику для фінансового сектору фінустанови визначили можливість банкрутства та/або суттєвих фінансових труднощів.

Фінустанови також стали обережнішими – їхня схильність до ризику суттєво знизилася, про що зауважили 42% опитаних топ-менеджерів.

Опитування проводилося з 12 до 25 травня 2020 року. Участь у ньому взяли керівники 18 банків, 6 страхових та 3 інвестиційні компанії. До вибірки не потрапили фінансові установи, до яких запроваджено санкції. У підсумкових результатах не бралися до уваги розмір банку/компанії чи їхньої частки на ринку – усі відповіді рівноцінні.

Опитування про системні ризики фінансового сектору вивчає, як найбільші банки та небанківські фінансові установи сприймають поточні та потенційні ризики для фінансового сектору, і проводиться Національним банком двічі на рік. Його результати відображають, як топ-менеджери фінустанов оцінюють стан фінансового сектору за минулі шість місяців та чого очікують у наступні півроку.

Представлені результати ґрунтуються на отриманих відповідях респондентів і можуть не збігатися з оцінкою ризиків фінансової системи Національним банком.

Більш детально – в Опитуванні про системні ризики фінансового сектору

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: