ФГВФО візьметься за великих корпоративних позичальників

У 2017 році Фонд гарантування вкладів має намір вдвічі збільшити надходження від продажу активів неплатоспроможних банків, повідомляє його прес-служба.

Протягом 2016 року надходження від роботи з активами банків, що ліквідуються, склали 7,2 млрд. грн. Із них майже 3,2 млрд. грн. було отримано безпосередньо від продажу активів. Цього року один із пріоритетів Фонду – робота із великими корпоративними позичальниками.

Майже половина усього кредитного портфелю юридичних осіб банків, що ліквідуються (на суму майже 180 млрд. грн.), – це кредити 600 великих бізнес-груп. Більшість із них є пов’язаними з банками особами. Попри те, що середній розмір їхніх кредитів становить 300 млн. грн., забезпечення за договорами практично відсутнє, а самі кредити не обслуговуються. Саме на роботі із такими позичальниками, у тому числі у судовій площині, має намір зосередитись ФГВФО.

Окремий виклик – недопущення виведення банківських активів. Слабкість правового поля щодо захисту прав кредиторів дає можливість позичальникам уже на етапі здійснення тимчасової адміністрації чи ліквідації банку виводити активи, зокрема, шляхом:

– оскарження у судах кредитних договорів/договорів застави;

– оскарження дій реєстратора при постановці на баланс предмета застави;

– викупу предмета застави за заниженою вартістю на електронних торгах ДВС (СЕТАМ) у процесі стягнення;

– примусової «глибокої» реструктуризації за рішенням суду;

– банкрутства та самоліквідації (у тому числі фіктивних);

– шахрайства, у тому числі тактики «стратегічного дефолту» з метою знецінення вартості боргу для потенційних покупців.

У Фонді підкреслюють, що за умови максимального розкриття інформації про актив, а також забезпечення публічних і прозорих торгів з широким колом покупців продаж активу не може відбутися за нижчою за ринкову вартістю. Це вже зрозуміли позичальники – частина з них погашають кредити для того, щоб уникнути торгів, але дехто, користуючись недосконалістю вітчизняного судочинства, отримує заборони на проведення або ж рішення про скасування публічних аукціонів.

Стратегія Фонду – швидкий та прозорий продаж активів. З лютого 2017 року усі аукціони з продажу активів переведено на систему ProZorro.Sale. Крім того, знято обмеження щодо можливості купівлі прав вимоги за кредитами тільки фінансовими компаніями.

 

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: