ФГВФО візьметься за великих корпоративних позичальників

У 2017 році Фонд гарантування вкладів має намір вдвічі збільшити надходження від продажу активів неплатоспроможних банків, повідомляє його прес-служба.

Протягом 2016 року надходження від роботи з активами банків, що ліквідуються, склали 7,2 млрд. грн. Із них майже 3,2 млрд. грн. було отримано безпосередньо від продажу активів. Цього року один із пріоритетів Фонду – робота із великими корпоративними позичальниками.

Майже половина усього кредитного портфелю юридичних осіб банків, що ліквідуються (на суму майже 180 млрд. грн.), – це кредити 600 великих бізнес-груп. Більшість із них є пов’язаними з банками особами. Попри те, що середній розмір їхніх кредитів становить 300 млн. грн., забезпечення за договорами практично відсутнє, а самі кредити не обслуговуються. Саме на роботі із такими позичальниками, у тому числі у судовій площині, має намір зосередитись ФГВФО.

Окремий виклик – недопущення виведення банківських активів. Слабкість правового поля щодо захисту прав кредиторів дає можливість позичальникам уже на етапі здійснення тимчасової адміністрації чи ліквідації банку виводити активи, зокрема, шляхом:

– оскарження у судах кредитних договорів/договорів застави;

– оскарження дій реєстратора при постановці на баланс предмета застави;

– викупу предмета застави за заниженою вартістю на електронних торгах ДВС (СЕТАМ) у процесі стягнення;

– примусової «глибокої» реструктуризації за рішенням суду;

– банкрутства та самоліквідації (у тому числі фіктивних);

– шахрайства, у тому числі тактики «стратегічного дефолту» з метою знецінення вартості боргу для потенційних покупців.

У Фонді підкреслюють, що за умови максимального розкриття інформації про актив, а також забезпечення публічних і прозорих торгів з широким колом покупців продаж активу не може відбутися за нижчою за ринкову вартістю. Це вже зрозуміли позичальники – частина з них погашають кредити для того, щоб уникнути торгів, але дехто, користуючись недосконалістю вітчизняного судочинства, отримує заборони на проведення або ж рішення про скасування публічних аукціонів.

Стратегія Фонду – швидкий та прозорий продаж активів. З лютого 2017 року усі аукціони з продажу активів переведено на систему ProZorro.Sale. Крім того, знято обмеження щодо можливості купівлі прав вимоги за кредитами тільки фінансовими компаніями.

 

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: