Як Фонд гарантування виконує свої зобов’язання

Станом на 1.06.2020 р. Фондом акумульовано понад 12,5 млрд. грн., зокрема за рахунок сплати регулярних внесків банків-учасників Фонду.

Враховуючи суспільну увагу до питання платоспроможності Фонду гарантування вкладів та зобов’язання України відновити платоспроможність Фонду закладене у текст Меморандуму про економічну та фінансову політику МВФ, ФГВФО наголошує, що безперервно і стабільно виконує свої зобов’язання.

Як зазначається у прес-релізі Фонду, він повністю виконав усі зобов’язання, коли з 2014 року були виведені з ринку майже 100 банків, тобто на той час близько половини банківської системи України. 2 мільйонам вкладників цих банків Фонд виплатив близько 90 млрд. грн. у межах гарантованої суми. Для здійснення цих виплат у 2014-2017 роках було запозичено 80 млрд. грн. у НБУ і Міністерства фінансів під комерційні 10%-14%. Питання платоспроможності Фонду, порушене у Меморандумі з МВФ, стосується боргових зобов’язань за цими запозиченнями, які Фонд має повернути у 2025-2031 роках, – на суму 113,8 млрд. грн. з урахуванням відсотків.

Станом на 1.06.2020 р. Фонд повернув уже більше 43 млрд. грн. (з яких 11,7 млрд. грн. – відсотки за кредитами), зокрема, повністю розрахувався з НБУ на суму 25,6 млрд. грн. (з яких 5,5 млрд. грн. – відсотки), а також неодноразово здійснював дострокове погашення боргу перед Міністерством Фінансів України, з яких 2 млрд. грн. було спрямовано до Фонду розвитку підприємництва. Нині залишок боргових зобов’язань становить 48,1 млрд. грн. та 65,7 млрд. грн. майбутніх відсотків.

Основним джерелом погашення цих кредитів є продаж активів неплатоспроможних банків, переданих в управління Фонду, при цьому більшість цих активів була вкрай низької якості, також вони масово виводились пов’язаними особами цих банків, часто за сприяння судів. Саме тому держава стоїть перед необхідністю реструктуризації боргів Фонду, зокрема переведення заборгованості в умовні зобов’язання – повернення коштів за рахунок стягнення збитків з колишніх власників та пов’язаних осіб збанкрутілих банків. Як повідомляв Фонд гарантування, цього року розширено позовну роботу проти цих осіб за межі національної юрисдикції, що суттєво підвищує шанси на стягнення відшкодування. Крім того, без вирішення питання реструктуризації боргу неможливо підвищити гарантовану суму вкладів до європейського рівня.

Тому ФГВФО ніколи не ставить свою платоспроможність у залежність від вищевказаних обставин.

Систематичний аналіз стану банківської систему показує, що банківська система України здорова і зміцнена завдяки заходам, вжитим з 2014 року Національним банком і Фондом у межах компетенції. ФГВФО наголошує, що за жодних обставин неможлива ситуація, за якої Фонд не міг би здійснити гарантовані виплати вкладникам.

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: