Виявлення підроблених банкнот

Національний банк України спільно із банками контролюватиме якість готівки в обігу.

Згідно з повідомленням прес-служби НБУ, з 1 січня 2017 року в Україні діє вимога, згідно з якою банки України мають передавати для повторного випуску в обіг своїм філіям, відділенням або іншим банкам тільки ті банкноти, які оброблені автоматизованим способом із використанням обладнання для автоматизованого оброблення банкнот.

Минулого тижня практичні аспекти цього напряму роботи обговорили фахівці з питань готівкового обігу і касового обслуговування банківських установ у ході традиційної робочої зустрічі з представниками регулятора.

Директор Департаменту грошового обігу НБУ Віктор ЗАЙВЕНКО акцентував увагу банківських фахівців на тому, що використання автоматизованих технологій для оброблення банкнот забезпечує їх належну якість в обігу. «Клієнти банків мають бути впевнені, що готівка, отримана у касі банку або в його банкоматах, є якісною, абсолютно платіжною та придатною до обігу», – сказав він.

Це питання, за словами пана Зайвенка, набирає значної ваги, враховуючи впровадження Концепції організації готівкового обігу в Україні. В її рамках Національний банк передасть частину своїх функцій щодо забезпечення готівкового обігу в регіонах, у тому числі щодо обробки та перерахування готівки, іншим учасникам ринку – уповноваженим банкам та компаніям.

Слід зазначити, що станом на 1.01.2017 р. у готівковому обігу України перебувало готівки на загальну суму 341,1 млрд. грн., у тому числі банкнот – 339 млрд. грн. (2,98 млрд. шт.) та монет – 2 млрд. грн. (12,7 млрд. шт.). Загальна кількість банкнот на душу населення становила 70 шт., а розмінних монет – 285 шт. За 2016 рік з обігу вилучено близько 820 млн. шт. зношених банкнот, що на 11,5% менше ніж за 2015 рік.

Використання автоматизованих технологій для оброблення готівки дозволяє виявляти підроблені банкноти. «Сьогодні сучасна система захисту національної валюти знаходиться на одному рівні з системами захисту провідних валют світу, і ситуація з підробленими банкнотами національної валюти залишається контрольованою. Так, у 2016 році на 1 млн. шт. справжніх банкнот гривні припадало близько 2,8 шт. підроблених банкнот», – додав Віктор Зайвенко.

Загалом серед підроблених банкнот національної валюти у минулому році переважали номінали 500 грн., 200 грн., 100 грн. та 50 грн.

Для порівняння, у 2015 році на 1 млн. шт. справжніх банкнот гривні припадало 2,7 шт. підроблених, у 2014 році – 3 шт., у 2013 році – 3,5 шт., у 2012 році – 4,1 шт., у 2011 році – 3,4 шт.

У свою чергу, в країнах Євросоюзу, виходячи з даних офіційного сайту Європейського центрального банку, за підсумками 2016 року цей показник становив приблизно 36 шт. підроблених банкнот євро (у 2015 році – 49,9 шт., у 2014 році – 48 шт., у 2013 році – 43 шт., у 2012 році – 35 шт., у 2011 році – 46 шт.).

Експерти Національного банку проінформували банкірів про випадки фальшування національної валюти, що мали місце у 2016 році, та звернули увагу на низку захисних елементів гривні, які дозволяють визначати справжність грошей.

У переважній більшості підроблені банкноти гривні виготовляються з використанням копіювальної або комп’ютерної техніки, зокрема струменевих та лазерних принтерів.

Водночас, у грудні 2016 року з обігу вилучили незначну кількість підроблених банкнот номіналом 500 грн. зразка 2006 року, виготовлених поліграфічним способом з подібною до оригіналу імітацією окремих елементів захисту. Експерти НБУ проінформували банкірів про основні відмінності цих фальшивих банкнот від справжніх та продемонстрували на практиці, на які саме захисні елементи банкноти потрібно звертати увагу, щоб гарантовано виявити підробку.

Більш детально – у Інформації про новий варіант підробленої банкноти номіналом 500 гривень зразка 2006 року

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: