На ринку злиттів та поглинань України відбувся спад

Економічний спад, спричинений карантинними заходами, призвів до значного падіння ринку M&A в Україні у першому півріччі 2020 року.

За 6 місяців було укладено лише 25 угод, що на 43% менше ніж аналогічний показник 2019 року. Порівняно з 2015 роком вартість угод впала на 79%  – до $159 млн. На глобальному ринку M&A у січні-червні 2020 року кількість угод скоротилася на 32%, а їхня вартість – на 53% ($0,9 трлн. проти $1,9 трлн.). Такими є результати дослідження компанії KPMG «M&A Radar: Україна» за перше півріччя 2020 року.

Переважну більшість угод на вітчизняному ринку M&A склали угоди з українськими інвесторами. Проте  іноземні інвестори все ще залишаються активними на ринку. Серед найбільш значних угод – придбання компанією DP World контейнерного терміналу ТІС, а також бельгійським виробником проммінералів Sibelco – українських глиновидобувних компаній ТОВ «Євромінерал Україна» та ПрАТ «Курдюмівський завод кислототривких виробів».

Здійснено угоди з приватизації та створення ДПП з концесії Херсонського морського порту та Спеціалізованого морського порту «Ольвія», які містять інвестиційні зобов’язання на суму 3,8 млрд. грн., а також перший повноцінний сервісний контракт з підвищення видобутку між НАК «Нафтогаз України» та Expert Petroleum, який передбачає інвестицію на суму 1 млрд. грн. протягом п’яти років дії контракту.

У цілому, як і попереднього року, в центрі уваги інвесторів у першому півріччі 2020 року перебували сільське господарство, нерухомість, транспорт та інфраструктура, інновації та нові технології, на які разом припадає 91% вартості всіх укладених угод.

«У другій половині 2020 року активність на ринку M&A залишатиметься невисокою, оскільки покупці та продавці зосереджені на збереженні свого бізнесу та уникненні руйнівних наслідків карантину. В Україні падіння ВВП очікується на рівні 8%, і ринок M&A, природно, зазнаватиме впливу погіршення ситуації в економіці. Проте у цілому наші очікування у середньостроковій перспективі залишаються оптимістичними», – сказала Світлана ЩЕРБАТЮК, Лідер супроводу корпоративних транзакцій, КPMG в Україні.

Серед умов, які впливають на відновлення ринку M&A в Україні, з одного боку, є стратегічне територіальне розташування між Європою, Близьким Сходом та Азією, що надає можливість використати цю перевагу у боротьбі за нові ланцюги постачання на глобальному ринку. З іншого, привабливими є високоосвічена та конкурентна робоча сила, безліч привабливих об’єктів для інвестицій у приватному секторі та зростаючі можливості для бізнесу через створення державно-приватного партнерства та приватизацію.

Позитивним фактором також є висока стійкість ринку M&A до економічних криз. Після фінансового спаду у 2013-2014 роках, коли падіння кількості угод з M&A склало 67% за два роки, ринок відновився, і кількість угод у наступні чотири роки зростала в середньому на 22% на рік.

Позитивний вплив на ринок також слід очікувати, враховуючи вжиті Урядом України заходи для підтримки реальної економіки та зміцнення макрофінансової стабільності країни. Ключовими з них є зменшення облікової ставки, укладення угоди з ЄБРР про валютний своп на суму $500 млн. та попередня домовленість із МВФ про програму Stand-by розміром $5 млн. Було призупинено штрафні санкції за порушення податкового законодавства та введено мораторій на податковий аудит і податкові перевірки.

У світовому масштабі зростанню ринку будуть сприяти ефективні заходи епідеміологічного контролю у поєднанні з впровадженими податковими та економічними заходами. Зокрема, подовження строків виконання зобов’язань перед регуляторами, запровадження кредитних канікул для позичальників і надання додаткового фінансування. Фондові індекси наприкінці першого півріччя 2020 року вже відновилися до рівня, який є лише трохи нижчим за докризовий.

Через зміни у поведінці споживачів, імовірне поширення переходу на дистанційну роботу та перенесення ланцюгів постачання ближче до власних кордонів країн. KPMG прогнозує структурні зміни у бізнес-моделях, які рухають процесами M&A. Залежно від тривалості та глибини економічного спаду, також очікується помітне зростання транзакцій з проблемними активами, зокрема у малому та середньому бізнесі України, який, незважаючи на історично низьку базову відсоткову ставку, досі не має доступу до адекватних джерел фінансування.

Більш детально – у дослідженні KPMG «M&A Radar: Україна» за перше півріччя 2020 року

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: