В Україні розширюється платіжна інфраструктура

Українці все менше коштів отримують готівкою з платіжних карток, віддаючи перевагу безготівковим операціям, інформує прес-служба НБУ.

Цьому сприяють розширення платіжної інфраструктури та мережі, де можна розрахуватися платіжними картками, а також подальші позитивні зміни у платіжних звичках, що посилилися, зокрема, і через введення карантинних обмежень.

Обсяги та кількість операцій зі зняття готівки падають

Загальна кількість операцій (безготівкових та отримання готівки) з використанням платіжних карток, емітованих українськими банками, у першому півріччі 2020 року становила 2742,9 млн. шт., а їх сума – 1784,4 млрд. грн.

Навіть попри складну ситуацію, пов’язану з карантинними обмеженнями, кількість зазначених операцій зросла на 16,6%, а сума – на 7%, якщо порівнювати з аналогічним періодом 2019 року.

Безготівкові операції у першому півріччі цього року продовжили зростати за кількістю та сумою. Їхня частка переважала у загальній сумі та кількості операцій із платіжними картками. Так, кількість безготівкових операцій становила 2360,6 млн. шт. (86,1% усіх операцій), а сума – 982,9 млрд. грн. (55,1% від суми усіх операцій із картками). Торік, за підсумками першого півріччя, цей показник становив 49,4%.

Водночас у першому півріччі 2020 року кількість операцій з отримання готівки зменшилася на 12%, а сума – на 5% у порівнянні з першим півріччям 2019 року.

Аналіз розподілу безготівкових операцій за їхніми видами свідчить: у січні–червні 2020 року, як і раніше, найбільша кількість операцій із використанням карток припадала на розрахунки в торговельних мережах – 49,5%, за сумою домінували перекази з картки на картку – 42,3% (середній чек однієї такої операції становив 1420 грн.).

Користувачі все частіше віддають перевагу безконтактним платежам

Загальна кількість емітованих платіжних карток в Україні станом на 1 липня 2020 року становила 71,7 млн. шт. Це більше на 4,9% порівняно з січнем 2020 року.

Для видаткових операцій (безготівкові та отримання готівки) упродовж червня використовувалося 36,4 млн. шт. платіжних карток (50,7% усіх платіжних карток).

Третина платіжних карток (33,9% або 12,3 млн. шт.), із застосуванням яких були здійснені видаткові операції у червні 2020 року, – безконтактні та токенізовані картки.

Так, у червні 2020 року для здійснення операцій було використано 9,6 млн. безконтактних карток. Це на 25,6% більше порівняно з січнем 2020 року. Кількість токенізованих карток, якими українці користувалися для здійснення операцій у червні 2020 року, становила майже 2,7 млн. шт. Це на 22,5% більше, якщо порівнювати з січнем 2020 року.

Суттєве зростання популярності цих карток пояснюється тим, що платежі з їх використанням зручні, швидкі та безпечні.

Водночас безготівкові операції з використанням безконтактних та токенізованих карток (за допомогою смартфонів та інших NFC-пристроїв) становили половину від загальної кількості та суми безготівкових операцій у торговельних мережах (50,1% та 50,9% відповідно).

Мережа прийому платіжних карток зростає

Мережа, де можна розрахуватися платіжними картками, продовжує зростати. За рік кількість суб’єктів господарювання, які приймають платіжні картки, зросла на третину (на 33,5%) – до майже 297 тис.

Крім того, в Україні на 11,2% зросла кількість торговельних POS-терміналів (до 340,6 тис. од.) порівняно з даними станом на 1 липня 2019 року. З початку 2020 року кількість торговельних POS-терміналів також зросла – на 5%.

Водночас понад чотири п’ятих від усіх торговельних POS-терміналів забезпечують безконтактну оплату (84,3% торговельних POS-терміналів).

Кількість платіжних терміналів у торговельній мережі (контактних та безконтактних) у розрахунку на 1 млн. постійного населення України станом на 1 липня 2020 року становила 8,5 тис. шт.

Регіональний розподіл термінальної мережі на території України залишається досить нерівномірним. Найменша кількість платіжних пристроїв на одного жителя спостерігається на заході країни та в Луганський, Донецькій областях. За кількістю платіжних карток та платіжних пристроїв для їх обслуговування домінують Київ та Київська, Дніпропетровська, Харківська області.

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: