НБУ принципово оновить підходи до регулювання роботи колекторських компаній

Регулятор зустрівся з представниками небанківського фінансового сектору та обговорив майбутнє регулювання роботи колекторських компаній, якими регулятор опікується з 1 липня 2020 року. Про це повідомляється на офіційній сторінці НБУ у Facebook.

Як новий регулятор, НБУ визначив дві ключові проблеми ринку. По-перше, існує певна неврегульованість у законодавстві самої суті і правил колекторської роботи. По-друге, протягом першого місяця Національний банк отримав 535 звернень громадян, які стосувались дій колекторських компаній. За результатами розгляду цих звернень було встановлено випадки грубого порушення діями колекторів по відношенню до боржників вимог законодавства України.

Відтак Національний банк планує принципово оновити підходи до регулювання роботи колекторських компаній в Україні.

«Ми прагнемо побудувати красивий, прозорий ринок, але для цього потрібно встановити зрозумілі правила. Це дозволить підвищити довіру до ринку та посилити захист споживачів фінансових послуг, адже без цього красивий ринок побудувати просто неможливо. Тому зараз ми опрацьовуємо з колегами з профільного комітету Верховної Ради проект закону, який врегулює діяльність колекторських компаній. У цьому проекті закону для колекторської компанії з’явиться вимога з дотримання нею правил етичної поведінки з боржником. Ми також плануємо напрацювати кодекс етичної поведінки для небанківських фінансових установ і будемо вітати долучення до його розробки учасників ринку. У разі порушення колектором правил етичної поведінки будуть передбачені заходи впливу та санкції, в тому числі виключення з Реєстру колекторських компаній», – наголосила у ході зустрічі Перший заступник Голови НБУ Катерина РОЖКОВА.

Поява Реєстру колекторських компаній стане однією із ключових запланованих змін для ринку. У ньому буде систематизований перелік установ, які можуть здійснювати колекторську діяльність, а виключення з Реєстру означатиме заборону банкам і фінансовим компаніями укладати договори з виключеною установою, призведе до визнання небездоганною ділової репутації власників істотної участі та керівників строком на один рік та заборони протягом року займатись колекторською діяльністю.

Виключення з Реєстру є одним із запланованих заходів впливу НБУ у відповідь на незаконні колекторські дії, до якого регулятор може вдатись у разі, якщо учасник ринку не реагує на письмові вимоги та штрафні санкції за порушення вимог законодавства при взаємодії з боржником.

Національний банк встановить додаткові вимоги з етичної поведінки по відношенню до боржника для кредиторів, в тому числі в частині контролю дій залучених колекторських компаній та надання рекомендацій для усунення порушень. Також буде описано підходи до взаємодії колекторських компаній з боржниками.

Вже найближчим часом Національний банк планує розробити методичні рекомендації щодо етичної поведінки при здійсненні колекторської діяльності, запропонує всім учасникам ринку повідомити про дотримання етичної поведінки та оприлюднить перелік установ, які повідомили про дотримання таких правил на сайті НБУ.

Посилення захисту прав споживачів, а також зрозумілі і прозорі вимоги щодо поведінки кредитора та колектора по відношенню до боржника у підсумку сприятимуть відновленню довіри на фінансовому ринку.

Тому вже зараз Національний банк закликає колекторські компанії переглянути свої підходи до роботи з повернення проблемної заборгованості і почати перебудовувати свою діяльність.

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: