Ваги ризику за споживчими кредитами підвищаться

Національний банк має намір у другій половині 2021 року підвищити ваги ризику за споживчими кредитами до 150%, інформує прес-служба регулятора.

Таке рішення обговорювалось під час останнього засідання Комітету з фінансової стабільності. Загалом про відповідні плани НБУ повідомляв з грудня 2019 року та надавав детальну аргументацію у Звіті про фінансову стабільність. Заплановані зміни стосуватимуться незабезпечених гривневих кредитів фізичним особам.

Під час обговорення цього рішення Національний банк взяв до уваги досвід кризи, що була спричинена карантинними заходами, які призвели до зростання рівня неповернення кредитів та, відповідно, погіршення якості портфеля споживчих кредитів.

Поточні ваги ризику встановлені на рівні 100%. Це означає, що на кожні 10 грн. кредиту банк має тримати 1 грн. капіталу. Підвищення ваг ризику до 150% вимагатиме від банків, активних у сегменті споживчого кредитування, тримати вже 1,5 грн. капіталу. Тобто банки повинні будуть більше таких кредитів фінансувати власним капіталом, а не депозитами вкладників.

Водночас через загальне зниження відсоткових ставок в економіці та високу конкуренцію між банками у сегменті споживчого кредитування, підвищення ваг ризику не вплине на вартість таких кредитів.

За очікуваннями Нацбанку вказані зміни приведуть до того, що сегмент і надалі залишатиметься привабливим для банків, однак вони провадитимуть більш зважену кредитну політику, що знизить ризики та сприятиме збереженню фінансової стабільності.

Національний банк має намір вже найближчим часом впровадити гнучкіші правила оцінки банками кредитного ризику. Зокрема, планується розширення переліку клієнтів, яких можна буде оцінювати на груповій (спрощеній) основі, та впровадити більш гранульований підхід до оцінки спеціалізованого кредитування. Усе це сприятиме зниженню регуляторного навантаження на банки із урахуванням принципу пропорційності та забезпечуватиме точнішу оцінку кредитних ризиків. Детальніше про ці зміни банківська спільнота буде поінформована додатково.

Також регулятор підготував та направив на розгляд Уряду пропозиції щодо потенційних заходів з активізації іпотечного кредитування.

Національний банк готовий обговорити з учасниками ринку заплановані зміни, щоб їхнє запровадження було послідовним і зрозумілим для учасників ринку.

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: