Нацбанк опановує регулювання небанківським фінсектором

Реформа фінансових ринків України, перші кроки регулятора, діалог з учасниками ринку, майбутні зміни в законодавстві, перша звітність та перші висновки. Про це розповіли представники Національного банку під час ХХ Міжнародного фінансового форуму, який відбувся в Одесі, повідомляється на офіційній сторінці НБУ у Facebook.

Наталія ГУДИМА, Керівник з питань нагляду за страховим ринком Департаменту нагляду за страховим ринком НБУ, відкрила сесію регулятора оглядом страхового ринку за результатами поданої звітності за перше півріччя. Серед головних висновків такі.

На сьогодні в реєстрі перебувають 2️15 страхових компаній. Зберігається тенденція до скорочення кількості страховиків, яка триває з 2010 року. Значна частина страховиків виходить із ринку за власною ініціативою.

Водночас в умовах карантину й зниження економічної активності в першому півріччі 2020 року валові премії страховиків, що прозвітували, зросли на 4️,4% порівняно з 25% приросту в попередньому періоді. Рівень виплат склав 3️5%.

Частка вхідного перестрахування у валових страхових преміях зменшилася з 2️5% до 9️%. Частка вихідного перестрахування зменшилася з 3️3% до 2️0%.

Станом на 30 червня 2020 року активи страховиків склали 6️2 млрд. грн. У структурі балансу прийнятні активи становили 7️6%, а страхові зобов’язання склали 5️2%.

30 червня 2020 року закінчився перехідний період для застосування нормативу платоспроможності та достатності капіталу у розмірі 100%. Нові вимоги щодо покриття нормативу платоспроможності не виконали 5️8 зі 1️88 страхових компаній. Дефіцит прийнятних активів складає 2️,77 млрд. грн. Із них 1️8 страховиків не виконували норматив на попередню дату, на них припадає майже 6️0% існуючого дефіциту прийнятних активів.

Ольга ГУРБИЧ, Директор Департаменту методології регулювання діяльності небанківських фінансових установ НБУ, презентувала бачення регулятором архітектури нового законодавства та системи нормативно-правових актів з питань регулювання небанківського ринку.

Перший рівень архітектури законодавства – це головний Закон «Про фінансові послуги та діяльність з надання фінансових послуг», який визначає загальні вимоги до авторизації, єдині базові підходи до регулювання і нагляду на ринках фінпослуг. Другий рівень – секторальні закони, такі як «Про кредитні спілки», «Про страхування», що визначають вимоги до авторизації окремих суб’єктів, нагляду та діяльності за окремими сегментами ринку. Третій рівень – похідні закони щодо порядку надання окремих фінансових послуг, такі як «Про ОСЦПВ», «Про страхову дистрибуцію» тощо.

Наразі регулятор вже перейшов на другий рівень. Вже оприлюднено пропозиції проекту закону «Про кредитні спілки» та презентовано учасникам і експертам ринку пропозиції до проекту закону «Про страхування», який після доопрацювання також буде оприлюднено для широкого загалу.

НБУ разом із роботою над пропозиціями до нових законів до кінця поточного року планує розробити 13 нормативно-правових актів із питань регулювання та нагляду нового регулятора ринків небанківських фінансових послуг.

Олександр БЕВЗ, Директор Департаменту ліцензування НБУ окреслив ключові новели майбутнього положення про ліцензування та про структуру власності.

Вже у вересні буде оприлюднено проект Положення про вимоги до структур власності небанківських фінансових установ, який міститиме ключові критерії до прозорості структур власності. Олександр Бевз роз’яснив та навів приклади випадків, коли структура власності уважатиметься не прозорою та можливі відповідні наслідки для таких компаній.

Другим важливим положенням, що має замінити низку документів попередніх регуляторів, зокрема Ліцензійні умови провадження господарської діяльності з надання фінансових послуг Кабінету Міністрів України та Розпорядження Нацкомфінпослуг щодо погодження істотної участі, ведення державного реєстру фінустанов, має стати Положення про ліцензування небанківських фінансових установ. Положення відображатиме ключові принципи, якими керується регулятор та які оприлюднені в Білій книзі, розроблятиметься й оприлюднюватиметься в останньому кварталі цього року.

Головою темою сесії Національного банку стала презентація проекту закону «Про страхування», який містить концептуальні засади реформування страхового ринку.

Особлива увага учасників Форуму була прикута до прикінцевих та перехідних положень, які визначають строки реалізації запропонованих змін після прийняття закону. Зокрема:

– трансформація діючих страховиків у формі товариств з додатковою відповідальністю в акціонерні товариства – у спрощеному порядку протягом двох років;

– переоформлення ліцензій діючих страховиків – здійснюється регулятором упродовж шести місяців;

– приведення системи управління у відповідність до вимог законодавства– страховики мають надати регулятору бізнес-план протягом шести місяців та привести у відповідність до вимог законодавства організаційно-правову форму, структуру власності, керівників, систему управління упродовж двох років;

– оцінка платоспроможності – протягом перших трьох років платоспроможність усіх страховиків оцінюватиметься за спрощеним підходом;

– завершення процедур, що розпочалися до набрання чинності Законом: надання ліцензії на здійснення страхової діяльності, що розпочалася і не завершилася до дня набрання чинності Закону – застосовуються положення цього Закону; реорганізація та ліквідація страховика – завершуватимуться відповідно до вимог нового Закону; страховики мають право здійснити реорганізацію шляхом приєднання до іншого страховика за спрощеною процедурою, розпочавши її не пізніше дня набрання чинності законом.

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: