Регулювання ринку електронних грошей осучаснено

Національний банк осучаснив регулювання ринку електронних грошей та гармонізував його із законодавством України та Європейського Союзу у сфері здійснення фінансового моніторингу, йдеться у повідомленні прес-служби регулятора.

«Тепер використання електронних грошей буде прозорішим, а користувачі електронних грошей – поінформованими та захищеними», – пояснив Заступник Голови НБУ Олексій ШАБАН.

Серед найважливіших ключових змін, передбачених новими правилами регулювання, є такі.

Необхідність ідентифікації користувачів електронних грошей

Банки повинні будуть здійснювати заходи з належної перевірки користувачів електронних грошей, у тому числі їх ідентифікацію та верифікацію, як і під час відкриття рахунків. Йдеться про клієнтів, які відкривають електронні гаманці, щоб здійснювати різні операції: купувати товари, платити за послуги тощо.

Крім того, перекази з використанням електронних грошей мають супроводжуватися інформацією про платника та отримувача.

Цього вимагають норми Закону «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення», що набрав чинності з 28 квітня цього року.

Ідентифікацію та верифікацію нових клієнтів – користувачів електронних грошей – фінансові установи повинні здійснювати ще з 28 квітня 2020 року, тобто з дати набрання чинності Законом.

Наявних клієнтів, що вже мали відкриті електронні гаманці станом на 28 квітня 2020 року, банки повинні будуть ідентифікувати та верифікувати під час планового оновлення або уточнення інформації.

Крім цього, регулятор визначив умови, за яких належна перевірка користувачів непотрібна, зокрема, якщо:

– ініціюється операція з електронними грошима, що здійснюється з використанням наперед оплаченої картки, та виконуються усі належні заходи щодо зменшення ризиків;

– здійснюється оплата товарів готівкою або за допомогою платіжної картки з використанням електронного гаманця (технічного/транзитного), що відкривається одноразово виключно для технологічного проведення цієї операції, за умови виконання емітентом відповідних вимог щодо супроводження переказу коштів інформацією відповідно до вимог законодавства.

Встановлення нових лімітів для операцій з електронними грошима

Для ідентифікованих та верифікованих у повному обсязі користувачів електронних гаманців Національний банк скасовує обмеження, встановлені раніше щодо сум електронних грошей, на які можуть здійснюватися розрахунки та перекази.

На поповнюваному електронному гаманці може зберігатися максимальна сума в розмірі 400 тис. грн., на непоповнюваному – 5 тис. грн.

Посилення вимог до банків-емітентів електронних грошей

Як і раніше, емітентом електронних грошей в Україні може бути лише банк. Водночас небанківські фінансові установи та інші комерційні компанії можуть бути агентами та надавати послуги з розповсюдження електронних грошей, із поповнення електронних гаманців і здійснення розрахунків.

Щоб мінімізувати ризики неправомірного використання електронних грошей, регулятор посилив вимоги щодо контролю за діяльністю комерційних агентів. Зокрема, відтепер такі агенти:

– зобов’язані відкривати в банку-емітенті окремий поточний рахунок для здійснення агентської діяльності (крім агентів із розповсюдження та поповнення, що є банками, небанківськими фінустановами або одночасно є торговцями в програмі лояльності);

– мають використовувати готівку, отриману від клієнта, виключно для внесення на окремий поточний рахунок і не можуть користуватися нею в інших цілях;

– повинні підтверджувати кожну операцію з приймання готівки касовим документом;

– не зможуть передавати свої повноваження за агентським договором іншим суб’єктам господарювання й фізичним особам.

Контроль за дотриманням порядку зарахування готівки агентами здійснюватиме банк-емітент.

Підвищення рівня захисту прав користувачів електронних грошей

Щоб підвищити захист прав користувачів електронних грошей, НБУ також встановив низку вимог до банків-емітентів електронних грошей. Зокрема, банк-емітент:

– зобов’язаний перед укладенням договору з користувачем інформувати його про створення електронного гаманця та отримати його згоду;

– не може надавати кредит із коштів, отриманих як передоплата за випущені електронні гроші;

– повинен надати користувачу інформацію про найменування і місцезнаходження емітента та оператора; умови та порядок створення/використання електронного гаманця; порядок, способи здійснення переказів між користувачами – фізичними особами та оплати за товари електронними грошима; суму та порядок сплати комісійної винагороди користувачем, а також іншу інформацію;

– не може залучати комерційних агентів для випуску електронних грошей.

Відповідні норми містить Постанова Правління НБУ від 11 вересня 2020 року №133 «Про затвердження Змін до Положення про електронні гроші в Україні». Вона набрала чинності з 15 вересня 2020 року.

Водночас Національний банк передбачив для банків комфортний перехідний період. Вони матимуть шість місяців для того, щоб розробити та подати регулятору зміни до правил використання електронних грошей та привести свою діяльність у відповідність до вимог нового регулювання.

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: