Нацбанк застосовуватиме заходи впливу до небанківських фінустанов-правопорушників

Регулятор розробив проект Положення про застосування Національним банком України заходів впливу у сфері державного регулювання діяльності на ринках небанківських фінансових послуг, інформує прес-служба НБУ.

Заходи впливу застосовуватимуться до учасників ринку небанківських фінпослуг

Документ покликаний унормувати порядок застосування заходів впливу за порушення законів та інших нормативно-правових актів з регулювання діяльність із надання небанківських фінансових послуг, у тому числі законодавства про захист прав споживачів фінансових послуг та рекламу фінансових послуг.

Положення передбачає, що заходи впливу за відповідні правопорушення застосовуватимуться до учасників ринку небанківських фінансових послуг, нагляд за якими здійснює Національний банк. До таких учасників належать:

– небанківські фінансові установи;

– особи, які не є фінансовими установами, але мають право надавати окремі фінансові послуги;

– особи, що надають посередницькі послуги на ринках фінансових послуг;

– фізичні особи – підприємці, які надають фінансові послуги;

– постійні представництва у формі філій іноземних страхових компаній.

Положення також визначить порядок та умови застосування заходів впливу за порушення, вчинені небанківськими фінансовими групами, нагляд на консолідованій основі за якими здійснює НБУ.

Положення запровадить пропорційний підхід до застосування заходів впливу

До заходів впливу, які можуть бути застосовані до всіх учасників ринку небанківських фінансових послуг, належать такі:

– зобов’язання порушника вжити заходів для усунення порушення;

– накладання штрафів;

– тимчасове зупинення або анулювання ліцензії.

Водночас до високоризикових сегментів ринку, а саме до страхових компаній та кредитних спілок, зможуть додатково застосовуватися такі заходи впливу, як затвердження плану відновлення фінансової стабільності установи, відсторонення керівництва від управління установою та призначення тимчасової адміністрації. Ці заходи впливу дають можливість фінансовій установі відновити свою діяльність та забезпечити виконання зобов’язань перед своїми споживачами та кредиторами.

Крім того, з метою усунення порушення надавач фінансових послуг матиме право ініціювати укладення письмової угоди з Нацбанком.

Також окремі заходи впливу застосовуватимуться залежно від категорії об’єкта нагляду. Зокрема, за порушення законодавства з питань нагляду на консолідованій основі Національний банк застосовуватиме до небанківських фінансових груп такий захід впливу, як встановлення підвищених економічних нормативів, лімітів та обмежень щодо здійснення окремих видів операцій.

Проект Положення буде врегульовувати такі питання:

– підстави для застосування заходів впливу;

– порядок прийняття рішень про застосування заходу впливу;

– право надавача фінансових послуг брати участь у засіданнях Правління або Комітету з питань нагляду та регулювання діяльності небанківських фінансових установ під час розгляду його порушення;

– порядок вживання установою заходів для усунення порушення;

– порядок застосування різних видів заходів впливу.

Таким чином НБУ визначить підходи до застосування заходів впливу для адекватного і своєчасного реагування на порушення і забезпечить відповідний захист прав споживачів та кредиторів фінансової установи.

Положення припиняє дію низки положень Нацкомфінпослуг та Держфінпослуг

Постановою про затвердження цього Положення буде припинена чинність:

– Положення про застосування Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, заходів впливу за порушення законодавства про фінансові послуги, затверджене Розпорядженням Нацкомфінпослуг від 20 листопада 2012 року №2319;

– Положення про здійснення нагляду за діяльністю філій страховиків-нерезидентів та застосування заходів впливу за порушення ними законодавства про фінансові послуги, затверджене Розпорядженням Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг від 16 листопада 2006 року №6426.

Більш детально – у проекті Постанови Правління НБУ «Про затвердження Положення про застосування Національним банком України заходів впливу у сфері державного регулювання діяльності на ринках небанківських фінансових послуг та про внесення змін до постанови Правління Національного банку України від 25 червня 2020 року No 87 та визнання такими, що втратили чинність, деяких нормативно-правових актів»

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: