В українське законодавство імплементується план BEPS

Нещодавно в режимі онлайн відбулася міжнародна конференція «Реалізація плану BEPS в Україні», ініціатором якої виступила Державна податкова служба, повідомляє прес-служба Міністерства фінансів.

Відкриваючи захід, Голова ДПС Олексій ЛЮБЧЕНКО наголосив: «Питання наповнення бюджету є надзвичайно значущим для кожної країни, що є запорукою виконання державою соціальних гарантій, взятих міжнародних зобов’язань. Через прогалини та неузгодженості в національному та міжнародному податковому законодавстві міжнародні компанії зменшують або уникають зобов’язань від сплати податку на прибуток. Таким чином країни втрачають надходження в бюджет, і ця ситуація не є виключенням для України».

За його словами, за останні три роки тільки пасивних доходів з України було сплачено $22,4 млрд., щорічно понад 2 тис. платників декларують контрольованих операцій понад $90 млрд. Ці суми є значними для економіки України та потребують відповідного контролю.

Більш детально голова ДПС розповів учасникам про ключові кроки України по імплементації в національне законодавство плану BEPS. Зокрема, він заначив, що хоча Україна і взяла на себе зобов’язання запровадити 4 з 15 кроків, Закон №466, який набрав чинності з 23 травня 2020 року, впроваджує дев’ять кроків плану.

Зі свого боку Заступник Міністра фінансів України Світлана ВОРОБЕЙ звернула увагу, що це перші вагомі кроки України в цьому напрямі, які сьогодні ефективно впроваджуються, і є результатами командної роботи Міністерства і Державної податкової служби за підтримки міжнародних експертів.

«Крім цього варто нагадати, що Україна успішно ратифікувала Багатосторонню конвенцію MLI, що відповідає 15 кроку плану BEPS. Він дозволяє удосконалити механізми боротьби зі штучним використанням податкових переваг міжнародних договорів про уникнення подвійного оподаткування» – повідомила вона.

За її словами, наразі триває робота щодо порівняння норм MLI з положеннями більш ніж сімдесяти діючих міжнародних договорів України про уникнення подвійного оподаткування. На сьогодні вже опрацьовано більше десяти договорів. Ці синтезовані тексти оприлюднено на офіційному сайті Мінфіну.

Останнім часом Мінфін послідовно проводить політику щодо перегляду діючих міжнародних договорів України про уникнення подвійного оподаткування. Метою цієї роботи є приведення вже діючих договорів до стандартів Модельної податкової конвенції ОЕСР, а також підвищення ставок оподаткування пасивних доходів, отриманих в Україні та виплачених на користь нерезидентів.

«Впровадження кроків плану BEPS є непростим процесом. Тому разом з ДПС, депутатським корпусом та бізнесом продовжується обговорення з окремих норм законодавства, в ході якого ми намагаємось максимально враховувати рекомендації ОЕСР, але потреби національної економіки залишаються нашим пріоритетом» – резюмувала Світлана Воробей.

При цьому логічним продовженням роботи у напрямі протидії використанню схем агресивного податкового планування, на її думку, буде приєднання України до автоматичного обміну інформацією в рамках Багатосторонньої конвенції MCAA CRS на умовах і за правилами ОЕСР. Для цього наразі Україна успішно проходить аудит щодо її готовності бути учасником цього обміну та стану забезпечення в ході обміну конфіденційності та захисту інформації. Такий аудит проводиться експертами Глобального форуму ОЕСР, членом якого є Україна. Від України координатором процесу є Міністерство фінансів, але участь у ньому беруть Нацбанк, Мінюст, ДПС, НКЦПФР та Держфінмоніторинг.

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: