НБУ встановить вимоги до структури власності небанківських фінустанов

Регулятор розробив проект «Положення про вимоги до структури власності надавачів фінансових послуг», яким планується запровадити вимоги до структури власності учасників ринків небанківських фінансових послуг, інформує прес-служба регулятора.

Його потреба зумовлена відсутністю нормативно-правового акту Нацкомфінпослуг або НБУ, який би встановлював вимоги до структури власності учасників ринків небанківських фінансових послуг. Дія цього Положення поширюватиметься на фінансові установи, крім банків та кредитних спілок, юридичні особи, що не є фінустановами, але мають право надавати окремі фінансові послуги, а також юридичні особи, які мають намір надавати фінансові послуги.

Набуття чинності Положенням сприятиме прозорості структури власності надавачів фінансових послуг та встановленню чітких інструментів Національного банку щодо їх моніторингу.

Положення передбачає чіткий перелік вимог до прозорості структури власності надавачів фінансових послуг. Зокрема, структура власності надавача фінансових послуг вважатиметься прозорою у разі:

– відображення інформації про всіх власників істотної участі та ключових учасників;

– набуття істотної участі було погоджено НБУ або Нацкомфінпослуг;

– відповідності документів про структуру власності встановленим вимогам;

– відсутності у структурі власності власників істотної участі, які є резидентами держави-агресора;

– відсутності у структурі власності осіб, яким відповідно до вимог законодавства заборонено володіти корпоративними правами та/або здійснювати значний або вирішальний вплив на діяльність надавача фінансових послуг.

Національний банк матиме право визнати структуру власності надавача фінансових послуг непрозорою у разі:

– недотримання надавачем фінансових послуг вимог щодо прозорості, визначених вище;

– документи про структуру власності надавача фінансових послуг містять недостовірну інформацію;

– ненадання надавачем фінансових послуг Національному банку повної та достовірної інформації про використання у своїй структурі власності трастової конструкції;

– структура власності надавача фінансових послуг є циклічною.

 Положенням будуть врегульовані також такі питання:

– порядок розрахунку розміру участі у структурі власності;

– порядок подання відомостей про структуру власності надавача фінансових послуг та її оприлюднення на офіційному вебсайті Національного банку та вебсайті надавача фінансових послуг;

– порядок контролю регулятором та надавачем фінансових послуг відповідності її структури власності до вимог;

– порядок розгляду питання про визнання структури власності надавача фінансових послуг непрозорою. Такі рішення приймаються колегіально Комітетом з питань нагляду та регулювання діяльності ринків небанківських фінансових послуг.

Положення враховує особливості учасників ринків небанківських фінансових послуг та вдосконалює існуючі підходи Нацбанку, а саме передбачає:

– більш спрощені вимоги до подання підтверджуючих документів у разі зміни відомостей про структуру власності;

– електронну форму як основний спосіб здійснення комунікації з НБУ;

– перелік критеріїв, які враховуються Національним банком при встановленні ознак непрозорої структури власності;

– можливість визначення надавачем фінансових послуг уповноваженої особи (яка не є керівником) для здійснення комунікації з Національним банком.

Із дати набрання чинності цим Положенням надавачам фінансових послуг, на які розповсюджується його дія, необхідно:

– протягом 2 місяців подати до Національного банку відомості про структуру власності та одночасно оприлюднити їх на власному вебсайті;

– протягом 5 місяців забезпечити приведення своєї структури власності у відповідність до вимог Положення та подати до Національного банку письмове запевнення про їх відповідність цим вимогам.

Більш детально – у проекті Постанови Правління НБУ «Про затвердження Положення про вимоги до структури власності надавачів фінансових послуг»

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: