НБУ підбив підсумки роботи небанківського ринку за перше півріччя 2020 року

Результати поданої звітності свідчать, що карантин помірно вплинув на діяльність страховиків, проте істотніше позначився на обсягах кредитування іншими небанківськими фінансовими установами.

РИНОК СТРАХУВАННЯ

Як свідчать дані НБУ, в умовах карантинних заходів і зниження економічної активності страховики, які прозвітувалися, продемонстрували зростання валових страхових премій (+4,4%) у першому півріччі. Загалом обсяг страхових премій за звітний період становив 21 млрд. грн.

У цілому ж розмір зібраних страхових премій у першому півріччі 2020 року порівняно з аналогічним періодом 2019 року зменшився. Причиною цього став добровільний вихід із ринку за вказаний період 20 страховиків. Ще 6 страховиків не подали звітність за перше півріччя, натомість у липні 2020 року вони подали заяви щодо анулювання ліцензій. Частка останніх становила близько 7% у загальному обсязі страхових премій.

Підсумки роботи ринку страхування життя засвідчили його стабільне зростання. Обсяги премій зі страхування життя порівняно з аналогічним періодом минулого року зросли на 10% і становили 2,3 млрд. грн.

У підсумку страховикам вдалося зберегти прийнятний фінансовий результат шляхом помірного зростання страхових премій, збереження сталих показників збитковості, а також уникнення знецінення активів.

РИНОК КРЕДИТНИХ СПІЛОК

Кредитні спілки виявилися найуразливішими до карантинних обмежень з-поміж інших небанківських установ.

У березні 2020 року кредитні спілки було віднесено до установ, офісам яких на певний період було заборонено приймати клієнтів. На законодавчому рівні було запроваджено обмеження щодо нарахування штрафів та пені за прострочення повернення кредитів. Це, у свою чергу, призвело до погіршення якості кредитного портфеля, оскільки традиційно кредити цих фінустанов забезпечуються лише поруками.

Враховуючи специфіку діяльності кредитних спілок, концентрація їхніх позичальників на одній території посилила негативні тенденції для деяких із них, зокрема для тих, що займались агрокредитуванням.

У першому півріччі спостерігалося загальне зниження фінансової активності осіб старшого віку, кількість яких серед членів кредитних спілок досить значна.

Кредитні спілки виявилися неготовими до надання дистанційних послуг, причиною чого є орієнтація на готівкові розрахунки та відсутність електронних продуктів і послуг.

Загалом до Національного банку подало звітність 224 кредитні спілки із 327. Обсяг наданих ними кредитів у першому півріччі 2020 року зменшився на 9% порівняно з аналогічним періодом 2019 року. Водночас обсяг залучених депозитів у цей період збільшився на 12%.

ФІНАНСОВІ КОМПАНІЇ, ЛОМБАРДИ, ЛІЗИНГОДАВЦІ

Ринок надання позик фінансовими компаніями, який останніми роками бурхливо зростав на 50% і більше за рік, у першому півріччі продемонстрував зниження основних показників. Обсяг наданих кредитів у січні-червні 2020 року порівняно з аналогічним періодом минулого року знизився на 20%.

У лізингових компаній та ломбардів обсяг наданих послуг у першому півріччі 2020 року порівняно з першим півріччям минулого року впав більш ніж на 20%.

У першому півріччі зросли лише обсяги ринку факторингу (на 13%).

Більш детально – у Показниках діяльності страхових компаній, Показниках діяльності страхових/перестрахових брокерів, Показниках діяльності кредитних спілок, Показниках діяльності фінансових компаній та лізингодавців, Показниках діяльності ломбардів

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: