Як розвивається світовий ринок венчурного інвестування

Світові венчурні інвестиції продемонстрували сталу стійкість у ІІ кварталі 2020 року. Про це йдеться у Звіті Venture Pulse, що підготовлений KPMG Private Enterprise.

Інвестування в безпечні угоди

Венчурні інвестори продовжували вливати кошти у свій існуючий портфель – особливо в компанії, які знаходяться на більш пізніх етапах свого розвитку. Зосередженість на угодах з такими компаніями є продовженням тенденції інвестування в більш безпечні угоди, що спостерігалися у попередніх кварталах до початку карантину. На топ-10 угод у світі припадає понад $9 млрд. інвестицій. Американська компанія Waymo, яка займається системами автономного керування транспортними засобами, отримала $3 млрд. у результаті найбільшої угоди за квартал, в той час як MGI Tech і Didi Bike, що знаходяться у Китаї, залучили $1 млрд. Тим часом зменшилась кількість угод з компаніями, які знаходяться на ранніх етапах свого розвитку, та з компаніями, з якими такі угоди укладаються вперше.

Хоча вплив карантину на ринок венчурного капіталу на сьогодні є незначним, нові обставини суттєво прискорили тенденції розвитку цифрових технологій та посилили значення цифрових бізнес-моделей і рішень, таких як B2B та edtech (освітні технології). Станом на кінець першого півріччя на рішення B2B припадало $14,3 млрд. у загальній сумі венчурних інвестицій.

Основні результати

Світові венчурні інвестиції залишилися відносно стабільними: $63,8 млрд. в результаті 5624 угод у І кварталі 2020 року – попри $62,9 млрд. у результаті 4502 угод у ІІ кварталі 2020 року. Лише на США припадало більше половини світових венчурних інвестицій у ІІ кварталі 2020 року, а саме $34,3 млрд. інвестицій у результаті 2197 угод.

На регіональному рівні у ІІ кварталі 2020 року сферу венчурних інвестицій очолюють країни Північної і Південної Америки, де було залучено $35,6 млрд. у результаті 2554 угод. За ними йдуть країни Азії, де в результаті 1011 угод було отримано $16,9 млрд., тоді як Європейські країни отримали $10,1 млрд. у результаті 1062 угод.

5 найбільших угод у цьому кварталі були укладені у США і в Китаї: Waymo (Каліфорнія) ($3 млрд.), MGI Tech (Шеньчжень) ($1 млрд.), Didi Bike (Ханчжоу) ($1 млрд), Stripe (Сан-Франциско) ($850 млн.) та Zuoyebang (Пекін) ($750 млн.).

Венчурне фінансування компаній несуттєве – у першому півріччі було інвестовано лише $10,2 млрд. у 2439 угод, що є значно менше минулорічних обсягів, які становили $28,2 млрд. у результаті 7790 угод. Станом на кінець першого півріччя залучення венчурного капіталу на глобальному рівні було досить активним, вже було залучено понад $60 млрд. для 299 фондів.

Обсяг корпоративних венчурних інвестицій значно зменшився протягом першого півріччя 2020 року, опустившись нижче 1000 угод в усьому світі у ІІ кварталі 2020 року. Внаслідок карантинних обмежень, багато корпорацій зосередилися на пошуку шляхів покращення власної операційної моделі, а не на інвестуванні у стартапи.

США і надалі домінує у сфері інвестицій у країнах Америки

Загалом інвестиції у країнах Північної і Південної Америки залишалися стабільними у ІІ кварталі 2020 року – в результаті 2354 угод вони сягнули $35,6 млрд. Усі 10 найбільших угод у регіоні були здійснені у США, включаючи угоди з компанією Waymo на $3 млрд., з компанією Stripe на $850 млн., з компанією Samsara на $700 млн., з компанією Palantir Technologies на $500 млн. Інвестиції у США охоплювали різноманітні сектори, зокрема автомобілебудування, фінтех, сільське господарство, розробка нових ліків, біотехнології та програмне забезпечення.

Незважаючи на те, що багато венчурних інвесторів у США у ІІ кварталі 2020 року зосереджувались на управлінні потребами компаній в межах їхніх існуючих портфелів, вони також проявляли інтерес до компаній з високорелевантними масштабованими бізнес-моделями, орієнтованими на задоволення потреб споживачів та бізнесу в рамках «нової нормальності» – зокрема до компаній, діяльність яких зосереджена на продуктивності B2B, кібербезпеці, цифрових послугах та інтернет-торгівлі.

У ІІ кварталі 2020 року значну увагу з боку венчурних інвесторів у США привертали медико-біологічні галузі та біотехнологічні рішення. Лідирували тут компанія Grail, яка займається онкоскринінгом (вона отримала $390 млн.). А також компанія Erasca, розробник нових ліків, що залучила $200 млн. Хоча ці сектори протягом останніх кварталів вже були у сфері інтересів венчурних інвесторів, карантин змусив зосередити увагу на необхідності проривних рішень у сфері охорони здоров’я.

Попри те, що США залучили значні інвестиції, в інших юрисдикціях цього регіону спостерігалось зменшення як кількості угод, так і загального обсягу венчурних інвестицій. Ринок венчурного капіталу в Латинській Америці особливо сильно постраждав через масштабні обмеження подорожей у поєднанні із залежністю цього ринку від міжнародних інвесторів. Канадські інвестиції історично залишалися відносно сталими, хоча були і деякі яскраві сплески – це стосується, зокрема, таких секторів як біотехнології та edtech, які залучили кілька великих раундів, а також стратегічних інвестицій, здійснених урядом Канади.

Прискорення цифрової трансформації в Європі

Венчурні інвестиції залишаються потужними в Європі другий квартал поспіль, сягнувши $10,1 млрд. за 1062 угоди. Глобальний карантин різко змінив поведінку споживачів у Європі, прискоривши низку цифрових перетворень, включаючи використання інтернет-доставки продуктів харчування, інтернет-торгівлю, безконтактні та цифрові платежі. Обсяги залучення венчурного капіталу в Європі також збільшилися у першій половині року, 80 фондів накопичили зобов’язання на суму $8,9 млрд. до 1 липня, набагато випередивши темпи минулого року.

Якщо розглядати окремі країни, то Велика Британія лідирує за загальним обсягом венчурних інвестицій у обсягом понад $3 млрд. За нею йдуть Німеччина, Франція та Ізраїль. На Велику Британію припадає 5 з топ-10 угод, укладених в Європі у ІІ кварталі, включаючи Deliveroo ($575 млн.), Cazoo ($156,1 млн.), Checkout.com ($150 млн.), Starling Bank ($123,1 млн.) та Freeline ($120 млн.). До решти з топ-10 угод увійшли N26 ($570 млн.) і Lilium ($275 млн.) (Німеччина), Arvelle Therapeutics ($207,8 млн.) (Швейцарія), ContentSquare ($189,1 млн.) (Франція) та BioCatch ($145 млн.) (Ізраїль).

Цифрові бізнес-моделі, які привертають увагу в Азії

Венчурні інвестиції в Азії залишалися стабільними потягом останніх кварталів – $16,9 млрд. за 1011 угод у ІІ кварталі 2020 року, де лідирують три китайські угоди: раунд серії B на суму $1 млрд., залучений компанією MGI Tech, залучення на суму $1 млрд. компанією Didi Bike, що знаходиться на ранньому етапі розвитку, та залучення на суму $750 млн. у рамках серії Е компанією Zuoyebang.

Кілька секторів продовжували успішну діяльність завдяки своїй актуальності в сучасному бізнес-середовищі, включаючи бізнес цифрових платформ, орієнтований на задоволення потреб споживачів – edtech, доставка додому, онлайн-ігри та на медичні технології. Оскільки працівники багатьох корпорацій в Азії працюють віддалено, цифрові рішення B2B, які дозволяють працівникам виконувати свою роботу дистанційно, також привернули значну увагу інвесторів.

На регіональному рівні в Китаї спостерігається незначне зростання загальних обсягів інвестицій, однак венчурні інвестиції в Індії зменшуються другий квартал поспіль. Fintech залишається одним з позитивних напрямків в Індії, про що свідчить залучення $397 млн. компанією Navi Technologies. Незважаючи на уповільнення темпів венчурного фінансування, Індія залишається ключовим ринком для інвесторів. У квітні Facebook оголосив про значну фондову інвестицію обсягом $5,7 млрд. в компанію Reliance Jio, яка є найбільшим телекомунікаційним оператором в Індії.

Невизначеність, яка чекає попереду

Хоча деякі країни і території відкривають свої економіки, проблеми у сфері міжнародних подорожей та укладення угод, швидше за все, залишатимуться. Це змушує багатьох венчурних інвесторів більше зосереджуватись на можливостях, які їм пропонують місцеві ринки, що може негативно впливати на компанії, що знаходяться на стадії зростання і працюють у менш зрілих юрисдикціях, які істотно залежать від міжнародних інвестицій.

«У всьому світі досі існує значна невизначеність, яка загрожує вже і ІІІ кварталу 2020 року. У той час як для венчурних інвестицій у І та ІІ кварталах 2020 року існував певний буфер завдяки тривалому періоду укладення угод, ІІІ квартал 2020 року, ймовірно, покаже, чи витримають венчурні інвестиції всю силу удару карантину. Наступні два квартали можуть стати важким випробуванням для венчурних інвестицій, особливо у країнах, які покладаються на міжнародних інвесторів», – зазначив Кевін СМІТ, Співкерівник, KPMG Private Enterprise Emerging Giants Network, KPMG International.

Більш детально – у Звіті Venture Pulse

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: