Ризики економіки України

У новому консенсус-прогнозі «Україна: перспективи розвитку», оприлюдненому Мінекономрозвитку, оцінено основні внутрішні та зовнішні ризики вітчизняної економіки у 2017-2018 роках.

Документ ґрунтується на опитуванні провідних експертів у сфері макроаналізу та прогнозування.

Оцінка ризиків здійснювалась за двома критеріями: ймовірність реалізації конкретного ризику та вплив ризику на економіку України.

На основі наданих матеріалів було розраховано інтегральну оцінку ризиків як добуток оцінок ймовірності реалізації явища та впливу явища на економіку України, зважений на кількість респондентів.

Максимальна консенсус–оцінка зовнішніх та внутрішніх ризиків має інтегральне значення 16.

Як зазначається у консенсус-прогнозі, зважаючи на непередбачувані тенденції розвитку вітчизняної економіки на початку поточного року та невизначеність щодо майбутнього міжнародного співробітництва, результати опитувань експертів продемонстрували різноспрямовану динаміку оцінок внутрішніх та зовнішніх ризиків. При цьому прослідковується загальна тенденція щодо їхнього послаблення.

РИЗИКИ-2017

Найвища інтегральна оцінка (11) реалізації внутрішніх ризиків/явищ на 2017 рік, як і у попередньому опитуванні, надана «недостатньо швидкому проведенню реформ».

Також високу оцінку (по 9) отримали ризики/явища, більшість з яких мають фінансову складову: «збереження низької кредитної активності комерційних банків»; «поширення неплатоспроможності реального сектору економіки».

Інтегральні оцінки саме цих ризиків /явищ є незмінно високими впродовж чотирьох опитувань поспіль.

Серед зовнішніх ризиків на 2017 рік найбільшу інтегральну оцінку (по 10) отримали ризики/явища щодо «дефіциту зовнішнього фінансування та звуження можливостей доступу до міжнародних ринків капіталу» та «ескалація українсько-російського конфлікту».

Разом із тим, на думку експертів, у 2017 році існуватимуть ризики/явища щодо:

– «повільного відновлення розвитку світової економіки та збереження низьких цін на світових сировинних ринках» (9);

– «неотримання запланованого фінансування від МВФ» (9).

РИЗИКИ-2018

Результати опитування засвідчили про подальше послаблення ступеню ризиків/явищ у 2018 рік. Так, експерти вважають, що внутрішні ризики та явища залишатимуться достатньо близькими з 2017 роком, хоч і з меншими інтегральними оцінками.

Перша позиція тут належить «недостатньо швидкому проведенню реформ» (оцінка цього ризику у порівнянні із попереднім опитуванням не змінилась та становить 10). У свою чергу, оцінка ризику щодо «значного зростання дефіциту державного бюджету та касових розривів у Пенсійному фонді, інших Фондах державного соціального страхування» у порівнянні із попереднім опитуванням знизилась з 9 до 7.

Найімовірнішим зовнішнім ризиком у 2018 році буде «ескалація українсько-російського конфлікту» з інтегральною оцінкою 9 проти 7 у попередньому опитуванні. Водночас, спостерігається послаблення даного ризику порівняно з 2016 та 2017 роками, коли він отримав інтегральні оцінки 11 та 10 відповідно.

Послаблення демонструє і ризик «згортання іноземними компаніями інвестиційних планів або перенесення термінів їх реалізації на майбутній період у зв’язку з макроекономічною невизначеністю» – оцінка якого склала 6 проти 8 у попередньому опитуванні.

Поряд із тим, інтегральна оцінка ризику «дефіциту зовнішнього фінансування та звуження можливостей доступу до міжнародних ринків капіталу» (8) залишається незмінною три останні опитування поспіль.

Більш детально – у Консенсус-прогнозі Мінекономрозвитку

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: