Сектор фінтех залишається досить привабливим для інвестицій

Венчурні інвестиції у фінтех є стабільними, у той час як діяльність M&A призупиняється. Такими є результати звіту про глобальні інвестиційні тенденції у сфері фінансових технологій Pulse of Fintech H1 20, що публікується KPMG International раз на півроку.

Обсяги інвестицій

Згідно з ним, загальна сума інвестицій у фінтех (VC, PE та M&A) у першій половині 2020 року становила $25,6 млрд. Глобальні венчурні інвестиції у фінтех складають $20 млрд. У той час як загальний обсяг світового фінансування фінтех скоротився протягом першої половини 2020 року, обсяг інвестицій в глобальному масштабі становив $25,6 млрд. за всіма 1221 угодами. Корпоративні угоди сприяють подальшому зміцненню активності венчурного капіталу (ВК).

Різке зменшення інвестицій у M&A стало основною причиною падіння. Протягом першого півріччя 2020 року на M&A припало всього $4 млрд. інвестицій у фінтех (порівняно з $85,7 млрд. у другому півріччі 2019 року), включаючи зворотне злиття відкритого кредитування на суму $1,3 млрд. Призупинення M&A відображає як загальне уповільнення активності за угодами, так і тиск інвесторів щодо призупинення найбільших угод, щоб переглянути оцінки та схильність до ризику.

Незважаючи на глобальну невизначеність, венчурні інвестиції були значними у всіх регіонах світу. Якщо ця тенденція збережеться, вони перевершать попередні щорічні рекордні показники. У першому півріччі 2020 року венчурні інвестиції у фінтех становили $20 млрд., включаючи $9,3 млрд. у Північній та Південній Америці, $6,7 млрд. в Азії та $4 млрд. у регіоні EMEA. Індонезійська компанія Gojek залучила $3 млрд. в рамках найбільшої за квартал венчурної угоди і найбільшої фінтех-угоди загалом. Друге місце за розміром венчурної угоди з фінтех ($886 млн.) посів конкурент компанії Gojek компанія Grab, за ним йде компанія Stripe ($850 млн.). Значна частка венчурних інвестицій припала на угоди на пізніх стадіях, оскільки зрілі фінтех-компанії продовжували залучати великі обсяги фінансування.

Враховуючи тривалі терміни укладання угод, багато з них за перше півріччя 2020 року були розпочаті в кінці 2019 року. Карантин різко сповільнив активність за новими угодами, за винятком пріоритетних секторів, таких як платежі. Незважаючи на це, інтерес інвесторів до платформних компаній залишався неймовірно високим у першому півріччі 2020 року, особливо на менш зрілих фінтех-ринках. Платформні компанії продовжували отримувати значні інвестиції з боку інвесторів та великих технологічних компаній.

«Угода з компанією Gojek є яскравим прикладом того, як напрямки фінтех розмиваються. Індонезійський постачальник платформ, який також пропонує цифрові платежі, залучив фінансування з боку технологічних гігантів Facebook, PayPal, Google та Tencent. Очікується, що взаємозв’язок великих постачальників технологічних платформ і фінтех зростатиме лише у міру того, як великі технологічні компанії працюватимуть у глобальному масштабі, щоб розширити свої ринкові можливості та цінові пропозиції – особливо на таких ринках, як Південно-Східна Азія», – зазначив Іан ПОЛЛАРІ, Глобальний співзасновник KPMG Fintech, KPMG International.

Основні події першого півріччя 2020 року

Світові інвестиції в фінтех значно відстають від загальної суми інвестицій 2019 року в розмірі $150,4 млрд. Станом на середину року загальний обсяг інвестицій у фінтех по всьому світу складає $25,6 млрд.

Найбільша частка в загальному обсязі фінтех-інвестицій станом на середину року припала на країни Північної і Південної Америки, де такі інвестиції склали $12,9 млрд. У першому півріччі 2020 року в Азіатсько-Тихоокеанському регіоні фінтех-інвестиції дорівнювали $8,1 млрд., в той час як регіон EMEA залучив фінтех-інвестиції на суму $4,6 млрд.

Наразі у Північній і Південній Америці та регіоні EMEA спостерігається нове рекордне річне зростання інвестицій в фінтех. На кінець першого півріччя 2020 року Північна і Південна Америка залучила венчурних інвестицій на суму $9,3 млрд., Азія – $6,7 млрд., EMEA – $4 млрд.

Корпоративні венчурні інвестиції залишались дуже значними, на них припало $12,2 млрд. фінтех-інвестицій у всьому світі. У І кварталі 2020 року в США було зафіксовано рекордну вартість венчурної корпоративної угоди, яка перевищила $2,4 млрд.; наступний квартал майже відповідає цій же сумі.

Активність у сфері M&A знизилася у всіх регіонах світу – різке зниження пояснюється масштабною діяльністю у сфері M&A, що мала місце в 2018 і 2019 роках. Протягом першого півріччя 2020 року на світові угоди M&A припало $4 млрд. порівняно з $85,7 млрд. у другому півріччі 2019 року.

Світові інвестиції в кібербезпеку перевищили рекордний рівень 2019 року – $592,3 млн., досягнувши $870,8 млн.

Левова частка інвестицій у фінтех припадає на США

У Північній і Південній Америці спостерігалося різке скорочення фінансування фінтех: $12,9 млрд. інвестицій у першому півріччі 2020 року порівняно з $43,3 млрд. у другому півріччі 2019 року. Зниження обсягів інвестицій в M&A спричинило падіння, оскільки венчурні інвестиції у регіоні були рекордними – до кінця першого півріччя 2020 року було залучено $9,3 млрд. На частку США припала переважна більшість як загальних інвестицій у фінтех в Північній і Південній Америці ($11,9 млрд.), так і венчурних інвестицій $ (8,6 млрд.), при цьому було укладено великі угоди, включаючи зворотне злиття відкритого кредитування на суму $1,3 млрд., залучення інвестиції на суму $850 млн. компанією Stripe, придбання компанії RDC на суму $700 млн. та залучення інвестиції на суму $700 млн. компанією Chime.

Платіжний простір був найгарячішим сектором для венчурних інвестицій в США. Крім компаній Stripe та Chime, компанія AvidXchange, що працює у сегменті B2B, залучила $388 млн. Компанії на пізній стадії завершення угод в інших галузевих нішах фінтех також залучили мега-раунди, в тому числі wealthtech Robinhood ($430 млн.), яка залучила додатково $200 млн. у рамках окремого раунду в середині серпня 2020 року, криптовалютна компанія Bakkt ($300 млн.) та insurtech Duck Creek Technologies ($230 млн.).

Банки-конкуренти залучають значні кошти в Європі

Загальний обсяг інвестиції в фінтех у регіоні EMEA значно знизився, враховуючи відсутність мега-угод M&A. Протягом першого півріччя 2020 року у регіоні було отримано інвестицій у фінтех на суму $4,6 млрд. Венчурні інвестиції у фінтех у першому півріччі 2020 року залишались значними, становивши $4 млрд.

У першому півріччі 2020 року банки-конкуренти залучили 5 з 10 найбільших угод у регіоні EMEA, включаючи N26 ($570 млн.) у Німеччині, компанію Revolut у Великобританії ($500 млн.), компанію Klarna ($200 млн.), банк Starling Bank у Великобританії ($123 млн.) та компанію Qonto у Франції ($116 млн.).

Південно-Східна Азія стає гарячою точкою для фінтех-діяльності

У першому півріччі в Азіатсько-Тихоокеанському регіоні було залучено інвестиції у фінтех на загальну суму $8,1 млрд. Список очолює індонезійська компанія Gojek, що отримала фінансування на суму $3 млрд., $886 млн. залучено головним конкурентом компанії Gojek компанією Grab у Сінгапурі та $398 млн. – компанією Navi Technologies в Індії. Інвестиції в фінтех в Азіатсько-Тихоокеанському регіоні у цьому кварталі були досить різноманітними з регіональної точки зору. Крім Індонезії, Сінгапуру та Індії, Японія (Paidy: $251 млн.), Південна Корея (KSNET: $237 млн.) та Австралія (Airwallex: $160 млн., Judo Bank: $147 млн.) також уклали великі фінтех-угоди. Інвестиції в фінтех у Китаї як і раніше стримувалися, у ІІ кварталі 2020 року їх обсяг впав до мінімуму.

Дуже стійкою тенденцією в Азіатсько-Тихоокеанському регіоні стали заходи державного регулювання. У другому півріччі 2020 року Австралія відновила подання на розгляд документів до Спеціального комітету з фінансових технологій і технологій регулювання, щоб зрозуміти, як карантин вплинув на фінтех-сектор, у той час як Сінгапур запровадив програму ліцензування для обміну цифровими активами та платформ, а Гонконг (SAR) запровадив програму ліцензування «opt-in» для обміну цифровими активами.

Корпоративні фінтех-інвестиції стабільні в умовах кризи

Корпоративні інвестиції у фінтех залишались дуже стабільними у першому півріччі 2020 року, на які припало $12,2 млрд. інвестицій за угодами у всьому світі. Особливо відзначилися США, оскільки там спостерігався рекордно високий рівень корпоративних інвестицій у розмірі понад $2,4 млрд. у І кварталі 2020 року – показник майже відповідає у ІІ кварталу 2020 року. Очікується, що корпоративні інвестиції залишатимуться значними в другому півріччі 2020 року, зокрема через стратегічний характер інвестицій, що здійснюються корпораціями, які інвестують у цифрові канали та продукти з метою підвищення якості обслуговування своїх клієнтів.

Ситуація в Україні

«Незважаючи на карантин і глобальну економічну рецесію, сектор фінтех залишається досить привабливим для венчурних інвестицій як у світі загалом, так і в Україні. Найбільш показовою є угода Revolut, сума якої склала $580 млн. (Series Round D), хоча Revolut все таки англійська компанія з співзасновником з України. Іншими угодами з дійсно українськими компаніями стали продаж YayPay за $20 млн .французькій Quadient та Mosst, приватному іноземному інвестору.

Різниця капіталізації фінтех компаній в Україні та за кордоном, свідчить, на мою думку, про те, що для розвитку сектору та залучення необхідних для розвитку інвестицій за кордоном існують більш сприятливі економічні та фінансові умови. Це призводить до більш повільного розвитку нашого фінтеху та продажу українських компаній сектора іноземним стратегам або навіть фінансовим інвесторам ще на стадії зростання», – вважає Ілля СЕГЕДА, Лідер напряму консультаційних послуг з питань злиття і поглинань KPMG в Україні.

Прискорені тенденції розвитку цифрових технологій

Карантин залишатиметься ключовим рушієм змін для інвестицій у фінтех, що переходять у друге півріччя 2020 року, враховуючи значне прискорення тенденцій розвитку цифрових технологій, таких як використання безконтактних платежів та попит на цифрові моделі послуг та їх використання. Постійне прискорення тенденцій розвитку цифрових технологій стимулюватиме інвестиції у фінтех не лише у прямі фінтех-рішення, а й у відповідні супутні допоміжні технології, такі як кібербезпека, запобігання шахрайству та управління цифровими ідентифікаційними даними. Платформні компанії також продовжуватимуть залишатися затребуваними для інвесторів, особливо в менш зрілих юрисдикціях.

«Протягом решти 2020 року інвестори, швидше за все, продовжать приділяти особливу увагу угодам на пізніх стадіях і безпечним ставкам, враховуючи поточну невизначеність. Це створить проблеми для менш зрілих фінансових компаній, які можуть зіткнутися з проблемою нестачі коштів і намагатимуться залучити додаткове фінансування. У другому півріччі 2020 року буде зростати кількість опортуністичних інвестицій з боку корпорацій та компаній прямого інвестування, які шукають вигідних угод», – зазначив Антон РУДДЕНКЛАУ, Глобальний співзасновник KPMG Fintech, KPMG International.

Більш детально – у Звіті Pulse of Fintech H1 20

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: