Ринок страхування зростав навіть в умовах карантину

Представники НБУ обговорили з учасниками страхового ринку питання впливу карантину на роботу страховиків у першому півріччі 2020 року, повідомляється на офіційній сторінці регулятора у Facebook.

Страхові премії та страхові виплати

Страховики, що подали звітність, показали зростання страхових премій на 4,4%. Загальний обсяг страхових премій становив 21 млрд. грн.

Водночас премії зі страхування життя зростали швидше – на 10% і становили 2,3 млрд. грн. Рівень страхових виплат у першому півріччі склав 35% порівняно з близько 25% у попередні періоди.

Страховий ринок є концентрованим

90% страхових премій сконцентровано у 70 страховиків (50 non-life та 20 life страховиків). Понад 50% страхових премій від громадян сконцентровано в 10 non-life страховиків.

Кількість страховиків-порушників нормативів зросла

На кінець першого півріччя 2020 року 57 страховиків не виконують 100% нормативу платоспроможності та достатності капіталу. Причина – 30 червня закінчився перехідний період для розрахунку нормативу платоспроможності та достатності капіталу страховиків. Дефіцит прийнятних активів становить 1,6 млрд. грн. (58% поточного дефіциту). 21 страхова компанія потребує докапіталізації майже на 300 млн. грн. та 36 страховиків потребують реструктуризації активів.

Вимоги до капіталу забезпечені переважно якісними активами

Частка грошових коштів та державних цінних паперів зросла з 58,5% до 64,1% за 1,5 роки. Також зросла частка залишків компаній у Моторному (транспортному) страховому бюро України (з 2,4 млрд. грн. до 3,3 млрд. грн.). Водночас у 2 рази зменшилася частка дебіторської заборгованості.

Негативними тенденціями в забезпеченні достатності капіталу є зростання частки нерухомого майна (з 6,7% до 10%) та грошових коштів на поточних рахунках (з 6,6% до 8%).

Дотримання нормативу ризиковості операцій

Станом на кінець першого півріччя поточного року 23 страхові компанії порушували норматив покриття страхових резервів, 8 із них порушували його вже два квартали поспіль із дефіцитом 0,29 млрд. грн. (46% загального дефіциту).

22 з 23 страховиків-порушників мають 3 та 4 рівень суспільної важливості, 1 страховик має портфель автоцивілки з дефіцитом 1,4 млн. грн.

Загалом 60 страховиків порушували вимоги (включаючи порушення другорядних нормативів, які або поглинаються базовими, або є несуттєвими і не розкривають суті ризиків).

Пропорційний підхід до нагляду за страховиками

Національний банк запроваджує ризик-орієнтований підхід до нагляду за компаніями з урахуванням їх суспільної значимості. Порядок розподілу страховиків за групами суспільної важливості визначено в проекті відповідного Положення.

Плани НБУ до кінця 2020 року

У планах Нацбанку розробити 13 нормативно-правових актів із регулювання небанківського ринку. 6 із них вже оприлюднені та обговорюються, зокрема про інспекційні перевірки, про заходи впливу, про тимчасову адміністрацію, про безвиїзний нагляд, про критерії оцінки ризиків та про вимоги до структури власності.

Як зміняться ліцензійні умови

Найближчим часом НБУ розпочне обговорення проекту майбутніх ліцензійних умов. Він міститиме пропозицію щодо спрощеного механізму «легалізації» власників істотної участі фінустанов. Така процедура передбачатиме перевірку їх ділової репутації та спрощену перевірку фінансового стану.

Окремо Національний банк підкреслив важливість забезпечення прозорих структур власності страховиками та подання на погодження кандидатури реальних власників істотної участі. Адже це сприятиме не лише зростанню довіри до ринку, а й значно полегшить комунікацію між страховиками та регулятором після набуття чинності новою регуляцією.

Подання звітності за ІІІ квартал

З 5 жовтня портал для подання звітності відкритий. Порядок її подання не змінюється. Інструкція та реєстр показників оприлюднено на сайті НБУ.

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: