Україна значною мірою імплементувала міжнародні норми щодо фінансового моніторингу

Держфінмоніторинг підбив підсумки роботи за дев’ять місяців 2020 року.

УЗАГАЛЬНЕНІ МАТЕРІАЛИ

Як зазначається у повідомленні відомства, за звітний період ним до правоохоронних органів направлено 739 матеріалів (з них – 399 узагальнених матеріалів та 340 додаткових узагальнених матеріалів), зокрема, до:

– органів прокуратури – 56 матеріалів (з них – 14 узагальнених матеріалів та 42 додаткових узагальнених матеріали);

– органів фіскальної служби України – 200 матеріалів (з них – 140 узагальнених матеріалів та 60 додаткових узагальнених матеріалів);

– Національної поліції України – 145 матеріалів (з них – 115 узагальнених матеріалів та 30 додаткових узагальнених матеріалів);

– Служби безпеки України – 185 матеріалів (з них – 82 узагальнених матеріали та 103 додаткових узагальнених матеріали);

– Національного антикорупційного бюро України – 132 матеріали (з них – 43 узагальнених матеріали та 89 додаткових узагальнених матеріалів);

– Державного бюро розслідувань – 20 матеріалів (з них – 4 узагальнених матеріали та 16 додаткових узагальнених матеріалів);

– Служби зовнішньої розвідки України 1 узагальнений матеріал.

У вказаних матеріалах сума фінансових операцій, які можуть бути пов’язані з легалізацією коштів та з учиненням іншого злочину, визначеного Кримінальним кодексом України, становить 60,3 млрд. грн.

МІЖВІДОМЧЕ СПІВРОБІТНИЦТВО

З метою підвищення ефективності міжвідомчого співробітництва протягом звітного періоду Держфінмоніторингом вживалися координаційні заходи щодо виконання відповідними державними органами Плану дій щодо удосконалення національної системи фінансового моніторингу за результатами 5 раунду оцінки України Комітетом Ради Європи MONEYVAL. Так, Держфінмоніторингом забезпечено узагальнення інформації, наданої державними та правоохоронними органами, про хід виконання зазначеного Плану дій та направлено зведену інформацію до Кабінету Міністрів України.

У рамках координаційної роботи 30 червня 2020 року в Держфінмоніторингу відбулось дев’яте засідання Ради з питань запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення. Участь у засіданні Ради взяли представники основних профільних державних та правоохоронних органів, задіяних в системі боротьби з відмиванням злочинних доходів. На засіданні Ради було обговорено, зокрема, проект другого Звіту про прогрес за результатами 5 раунду оцінки Комітетом MONEYVAL, результати типологічного дослідження проведеного Держфінмоніторингом у 2019 році.

Разом з тим, проект другого Звіту про прогрес за результатами 5 раунду оцінки Комітетом MONEYVAL розглядався в рамках 2 Міжсесійної консультації MONEYVAL (22 травня – 10 липня 2020 року), де був затверджений та згодом опублікований.

ПІДВИЩЕННЯ РЕЙТИНГУ УКРАЇНИ

Важливим показником для України є підвищення рейтингу та досягнення позитивної оцінки відповідності Стандартам FATF щодо Рекомендації 5 та Рекомендації 35.

Висновками міжнародних експертів відзначено, що Україна значною мірою імплементувала норми щодо протидії фінансування тероризму, а також підвищила санкції за порушення вимог законодавства у сфері ПВК/ФТ, визначивши їх відповідними, переконливими та такими, що даватимуть стримуючий ефект.

НОРМАТИВНА ТА МЕТОДОЛОГІЧНА РОБОТА

У рамках законодавчих ініціатив, з метою приведення у відповідність до оновленого Закону «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення» Урядом України було прийнято 7 постанов.

Крім того, Держфінмоніторингом спільно з суб’єктами державного фінансового моніторингу підготовлено рекомендації для суб’єктів первинного фінансового моніторингу – банківських та небанківських установ щодо подання з 28.04.2020 р. до набрання чинності новими підзаконними нормативно-правовими актами, інформації до Держфінмоніторингу про фінансові операції.

Водночас Держфінмоніторинг за сприяння Координатора проектів ОБСЄ в Україні, з урахуванням рекомендацій за результатами 5 раунду взаємної оцінки України Комітетом MONEYVAL, відповідно до Міжнародних стандартів та на основі кращих міжнародних практик, підготовлено Керівництво з ризик-орієнтованого підходу для спеціально визначених суб’єктів первинного фінансового моніторингу.

Це керівництво підготовлено з метою надання рекомендацій та допомоги спеціально визначеним суб’єктам первинного фінансового моніторингу щодо кращого розуміння та ефективного виконання ними своїх зобов’язань відповідно до законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення.

Також Держфінмоніторингом узагальнено та розміщено на веб-сайті міжнародну практику визначення критеріїв/показників/індикаторів ризикових операцій, що можуть бути пов’язані з легалізацією (відмиванням) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванням тероризму та фінансуванням розповсюдження зброї масового знищення.

МІЖНАРОДНА СПІВПРАЦЯ

У напрямі міжнародної співпраці Представники Держфінмоніторингу взяли участь, зокрема, у:

– засіданнях Робочої групи з питань обміну інформацією Егмонтської групи підрозділів фінансових розвідок (ПФР);

– робочій зустрічі з представником EU-ACT, з метою обговорення питань розробки Посібника щодо здійснення фінансових розслідувань, забезпечення розбудови спроможностей ПФР, а також підготовки плану професійної підготовки персоналу ПФР;

– засіданні оцінювачів Комітету MONEYVAL за результатами виїзної місії до Словацької Республіки з метою обговорення проєкту звіту за результатами проведення в рамках 5 раунду взаємної оцінки Словацької Республіки, який підготовлено оцінювачами Комітету MONEYVAL;

– в режимі відео-конференції, у віртуальних Робочих засіданнях MONEYVAL, які проходили в рамках 2 Міжсесійної консультації MONEYVAL (22 травня – 10 липня 2020 року);

– в онлайн-тренінгу на тему: «Основи та сучасні ефективні методи протидії легалізації доходів від злочинної діяльності», організованому Академією правоохоронних органів при Генеральній прокуратурі Республіки Казахстан (8-10 вересня 2020 року);

– в 60 Пленарному засіданні MONEYVAL (16-18 вересня 2020 року), на якому обговорювалось, зокрема, звіти про прогрес країн, теми типологічних досліджень та інші ініціативи у сфері ПВК/ФТ.

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: