Аграрні розписки пропонують зробити бездокументарними

У Комітеті з питань фінансів, податкової та митної політики у режимі відеоконференції відбувся круглий стіл «Удосконалення законодавства щодо функціонування і обігу аграрних розписок», повідомляє Інформаційне управління Апарату Верховної Ради України.

Відкриваючи засідання, Голова підкомітету з питань ринку капіталів, інших регульованих ринків, цінних паперів та похідних фінансових інструментів (деривативів) Комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Андрій НІКОЛАЄНКО повідомив, що даний круглий стіл, фактично, є засіданням робочої групи, яка працює над удосконаленням законодавства щодо функціонування і обігу аграрних розписок.

Учасники заходу обговорили нову редакцію проекту закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо функціонування та обігу аграрних розписок» (реєстраційний №2805).

Як повідомив Андрій Ніколаєнко законопроект, яким пропонуються системні зміни до законів України, що стосуються аграрної розписки, був розроблений у січні 2020 року.

«Проект базується на досвіді застосування аграрної розписки в Україні, а також кращій міжнародній практиці і пропонує вдосконалити процедуру роботи з цим інструментом та розширити його застосування. З початку впровадження даного інструменту, було оформлено 2063 розписки на загальну суму більш ніж 14 мільярдів гривень», – сказав він.

Андрій Ніколаєнко також додав, що з початку цього року видано більш ніж половину тієї кількості аграрних розписок, що були видані за весь попередній період – 1212 аграрних розписок на майже 8 млрд. грн. Усього цим інструментом скористались 995 сільгоспвиробників, 90% із яких невеликі за розміром, і понад 130 кредиторів.

Характеризуючи пропоновані зміни у законодавстві, він сказав: «Фактично, цей інструмент дозволяє видачу аграрної розписки під заставу більшої кількості видів сільськогосподарської продукції, в тому числі живих тварин, продукції тваринного походження і первинної переробки. Окрім того, він дає можливість кооперативам видавати аграрні розписки для залучення кредитних ресурсів на вигідних умовах для своїх членів».

Пан Ніколаєнко підкреслив, що законопроект визнає природу аграрної розписки як неемісійного електронного цінного паперу, що дозволяє, за бажанням сторін, обіг таких розписок у депозитарній системі. «Це значно спрощує процедуру видачі, обігу та припинення аграрних розписок, знижує вартість цих операцій, тим самим робить цей інструмент доступним більшому колу агровиробників і розширює можливості залучення капіталу, в тому числі іноземного, у вітчизняну аграрну галузь», – сказав він.

19 травня 2020 року проект закону за результатами розгляду Верховною Радою у першому читанні був повернутий на доопрацювання для підготовки до повторного першого читання.

Як зауважив Голова підкомітету, цей додатковий час дав можливість отримати зворотній зв’язок від усіх зацікавлених органів та учасників ринку і доопрацювати законопроект, врахувавши їх пропозиції.

Зокрема, за його словами, сільськогосподарські землі, які перебувають у власності боржника, або осіб, що несуть солідарну відповідальність, виключено з переліку активів, за рахунок яких можливе стягнення у разі відсутності предмету застави. Дане питання викликало застереження, що через цей механізм громадян будуть позбавляти землі.

Також положення законопроекту узгоджені із рядом інших законів, прийнятих останнім часом, зокрема Законом про ринки капіталів. Передбачається, що зміни до законодавства про аграрну розписку наберуть чинності з 1 липня 2021 року.

Голова Комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Данило ГЕТМАНЦЕВ у своєму виступі зауважив, що даний законопроект вдалося суттєво доопрацювати. За його словами, однією з перешкод, яка не дала прийняти законопроект у першому читанні, стало те, що, фактично, нотаріуси позбавляються можливості посвідчення аграрних розписок, отже, плати за це. З іншого боку, аграрні розписки стають інструментом, якому не варто довіряти без нотаріального посвідчення.

«Ми повинні рухатися до нормальних, цивілізованих інструментів і забезпечувати електронний облік цих інструментів, що і передбачено цим законопроектом», – вважає Голова Комітету.

Зі свого боку Голова Комітету з питань аграрної та земельної політики Микола СОЛЬСЬКИЙ зауважив, що законопроект суттєво доопрацьований, він збільшує базу, спрощує обіг аграрних розписок, робить даний інструмент цікавішим для учасників аграрного ринку.

Він також підтримав перехід на бездокументарну форму аграрних розписок: «Мені здається, що для такого, порівняно невеликого, але важливого ринку як ринок аграрних розписок, давно настав час зробити цей крок, не дивлячись на інтереси інших інститутів, що супроводжують цей процес, як державних, так і недержавних, в тому числі і нотаріату». На його думку, у першу чергу треба звертати увагу на інтереси основних учасників ринку – виробників і переробників.

На підтримку допрацьованого законопроекту також висловились представники Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства, Міністерства юстиції, НКЦПФР та НБУ.

Учасники обговорення наголошували на важливості законопроекту, оскільки пропоновані зміни спрощують і здешевлюють процедуру оформлення аграрної розписки.

Представники міжнародних організацій зауважили, що даний інструмент добре зарекомендував себе за п’ять років свого існування на ринку України і виступають за його модернізацію, щоб процедура видачі аграрної розписки ставала легшою і швидшою. На їхню думку, законопроект значно збільшить використання даного інструменту. Вони також висловили готовність і надалі продовжувати підтримку проекту з розвитку аграрних розпискок.

На важливості прийняття законопроекту наголосили як представники аграрних та фінансових асоціацій і спілок, так і бізнесу, що кредитує агровиробників з використанням аграрних розписок.

Під час обговорення були висловлені ряд конкретних пропозицій і зауважень до проекту, однак всі зацікавлені сторони підтримали прийняття його у першому читанні, оскільки аграрна галузь потребує підтримки, особливо в умовах карантину.

Підбиваючи підсумки круглого столу, Андрій Ніколаєнко зазначив, що профільний підкомітет рекомендуватиме Комітету з питань фінансів, податкової та митної політики внести даний законопроект під №2805-д.

За його словами, ключовим наслідком прийняття даного законопроекту стане відміна сплати 20% ПДВ з аграрних розписок, оскільки вони отримають статус цінного паперу. Відповідно, потрібні розрахунки за участі Міністерства фінансів України та міжнародних корпорацій, щоб мінімізувати бюджетні недонадходження. Такі розрахунки будуть зроблені до засідання Комітету.

Він також запевнив, що озвучені сьогодні пропозиції і зауваження будуть розглянуті і, якщо не будуть враховані при підготовці до першого читання, знайдуть своє відображення у вигляді правок під час розгляду проекту закону у другому читанні.

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: