Як центральні банки здійснюють стратегічне планування

Національний банк провів онлайн-круглий стіл «Стратегічне планування в центральних банках» за участі 15 центральних банків та регуляторів: Бельгії, Вірменії, Іспанії, Італії, Кіпру, Литви, Люксембургу, Молдови, Німеччини, Північної Македонії, Польщі, Словаччини, Тунісу, Угорщини та Швеції. Про це йдеться у повідомленні прес-служби НБУ.

Учасники зустрічі презентували власні стратегії, внутрішні організаційні процеси, ключові цілі та пріоритетні напрями роботи, а також показники ефективності та вже досягнуті результати.

Презентовані підходи до стратегічного планування мали багато спільних рис. Так, стратегії центральних банків розробляються переважно на 3-5 років, а функція стратегічного розвитку тісно пов’язана з проектним менеджментом та впровадженням інституційних змін.

Окрім традиційних цілей на кшталт забезпечення цінової і фінансової стабільності, більшість центральних банків бачить серед стратегічних пріоритетів діджиталізацію, розвиток освітніх проектів та захист прав споживачів, а також удосконалення внутрішніх і зовнішніх комунікацій для швидшого досягнення цілей.

Особливу увагу центральні банки зараз також приділяють карантину, який змусив суттєво переглянути портфелі запланованих проектів, у тому числі в частині строків їх виконання. Окремо варто зазначити і діяльність центробанків, спрямовану на розвиток зеленого кредитування. Більшість учасників круглого столу включають екологічні питання та боротьбу із кліматичними змінами до своїх стратегічних планів.

На заході також було презентовано стратегічне планування в НБУ та його ключові стратегічні документи. Шлях стратегічного розвитку в Національному банку підтверджується міжнародним досвідом – дедалі менше зустрічаються підходи директивного формування стратегій, бо провідні центробанки залучають до їх розробки співробітників всіх рівнів.

«Стратегічне планування як функція з’явилася в Національному банку в 2014 році у розпал економічної кризи. Так поступово ми отримали наші ключові документи – загальну Стратегію Національного банку, Стратегію монетарної політики, Стратегію валютних інтервенцій. Ці рамкові документи є важливими для здійснення послідовної політики Національного банку. Саме послідовна економічна політика зрештою дала змогу Україні відновити макрофінансову стабільність і перейти до етапу розвитку фінансового ринку», – зазначив Заступник Голови НБУ Олексій ШАБАН.

Сьогодні регулятор переходить вже до другого стратегічного циклу – розробки Стратегії Національного банку на наступний період. Паралельно продовжується реалізація презентованої у січні Стратегії розвитку фінансового сектору до 2025 року. Також Національним банком нещодавно презентовано Стратегію розвитку фінтеху в Україні до 2025 року.

Втілення Стратегії Національного банку сприяє економічному розвитку країни загалом і значному прогресу в розвитку фінансового сектору, зокрема. Помірна інфляція, зниження відсоткових ставок за кредитами, розвиток cashless economy, зокрема безконтактних платежів, BankID, стабільна навіть під час кризи банківська система – це практичні результати реалізації стратегічних планів.

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: