Модель розрахунків за правочинами з цінними паперами буде оптимізована

НКЦПФР працює над проектом Концепції нової моделі розрахунків за правочинами з цінними паперами в Україні, інформує прес-служба регулятора.

У червні 2020 року Верховною Радою України був прийнятий Закон №738-ІХ, що спрямований на реформування, створення ринків капіталу та товарних ринків в Україні, який набере чинності з липня 2021 року. Зокрема, у Законі закладений перехід від грошових розрахунків за правочинами в цінних паперах на рахунках в комерційному банку (ПАТ «Розрахунковий центр з обслуговування договорів на фінансових ринках») на модель грошових розрахунків коштами НБУ у режимі «поставка проти оплати».

НКЦПФР та НБУ звернулись до проекту USAID «Трансформація фінансового сектору» задля проведення системного дослідження світової практики розрахунків у режимі «поставка проти оплати» та розуміння практичних кейсів в цьому напрямі. Такий аналіз покликаний визначити кілька варіантів взаємозв’язку між центральним депозитарієм цінних паперів (ЦД) та СЕП (системою електронних платежів, яка є системою валових розрахунків у режимі реального часу, тобто системою RTGS).

Дослідження провела міжнародна компанія SWIFT (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunications), яка активно допомагає у впровадженні світових стандартів грошових розрахунків та платежів в Україні. Перша частина дослідження «As-Is» аналізує та оцінює існуючу систему розрахунків «поставка проти оплати» в Україні. Друга частина «To-Be» підкреслює, що саме необхідно змінити в діючій системі та пропонує шість моделей розрахунків, які використовуються в міжнародній практиці.

Оверсайт за функціонуванням інфраструктури ринків капіталу відповідно до стандартів ЄС і принципів Міжнародної організації комісій з цінних паперів (IOSCO) здійснюватиме НБУ у взаємодії з НКЦПФР.

«Очевидно, що система розрахунків за угодами з цінними паперами, яку використовує сьогодні Україна, не відповідає міжнародним стандартам та позбавляє можливості ефективного розвитку. Тому, дослідивши міжнародний досвід, ми маємо обрати свій сценарій розвитку у цьому напрямку, який буде враховувати реалії поточного стану на ринку в нашій країні. Ми плануємо створити оптимальну та ефективну модель розрахунків за правочинами з цінними паперами в Україні», – зазначив Голова НКЦПФР Тимур ХРОМАЄВ.

У результаті такого дослідження міжнародними консультантами запропоновано релевантну для України модель розрахунків за правочинами з цінними паперами, яку Комісія взяла в роботу та розпочала розробку проекту нової Концепції.

Більш детально – у Дослідженні механізму розрахунків «поставка проти оплати» в Україні

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: