Для чого може бути потрібна е-гривня

Цифрова валюта центрального банку (CBDC) – це національна валюта в цифровій формі, третя форма грошей чи платіжний інструмент з відповідною інфраструктурою? Таке інноваційне явище як СBDC у світі розглядається під різними кутами зору залежно від того, аналізується його економічна сутність чи можливість практичного запровадження.

Як повідомляється на офіційній сторінці Нацбанк у Facebook, Начальник відділу інноваційних проектів Департаменту платіжних систем та інноваційного розвитку НБУ Роман ГАРТІНГЕР під час конференції Global Payments Day-2020 розповів про різні підходи до практичного використання CBDC.

Узагальнюючи, він зазначив, що цифрову валюту можна використовувати або для «роздрібних» платежів, або для «оптових» міжбанківських розрахунків – залежно від ринкових потреб.

За його словами, українську СBDC – е-гривню – можна розглядати як інструмент:

– для роздрібних безготівкових платежів – як альтернативу готівці, платіжним карткам, електронним грошам (цей кейс досліджують або пілотують центробанки таких країн, як Китай, Швеція, Уругвай та Європейський центробанк);

– для цільових соціальних виплат – у тому числі у формі «розумних» цільових грошей, які можуть бути витрачені на конкретні потреби (купівля ліків, оплата комунальних послуг тощо);

– для розрахунків за цінні папери та інші фінансові інструменти (досліджують Сінгапур, Канада, ПАР, Таїланд, Франція);

– для «оптових» міжбанківських розрахунків усередині країни – корпоративних платежів між юридичними особами (Сінгапур, Канада, ПАР, Таїланд, Франція);

– для транскордонних розрахунків – потребує взаємодії між центробанками (Сінгапур, Канада, Великобританія);

– для виконання лише функції зберігання і накопичення – дохідний фінансовий інструмент, який є аналогом, наприклад, депозитного сертифіката (досліджує Великобританія).

«НБУ також для себе вирішує питання можливого впровадження е-гривні з точки зору попиту на неї. Ми хочемо зрозуміти, для чого саме може бути потрібна е-гривня в Україні? У яких ринкових «нішах» можна буде працювати ефективніше саме з е-гривнею? Наразі команда українського регулятора виокремила для себе декілька варіантів ймовірного використання е-гривні, але пошук відповіді ще триває. Ми плануємо також провести опитування учасників фінансового ринку, яке допоможе регулятору під час визначення наступних кроків у напрямі розвитку е-гривні», – підсумував Роман Гартінгер.

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: