Основні показники банків відновили зростання

Банківський сектор продовжує долати наслідки карантину. Частка непрацюючих кредитів сягнула мінімального значення з моменту запровадження нового визначення непрацюючих кредитів, що відповідає міжнародним стандартам. Водночас у фокусі уваги залишається належна оцінка банками ризиків. Втрати від погіршення якості кредитного портфеля й надалі будуть головним викликом для прибуткової діяльності банків. Про це йдеться у листопадовому «Огляді банківського сектору», оприлюдненого НБУ.

Попит на кредити відновлюється

Скасування жорстких карантинних обмежень за подальшого зниження кредитних ставок у липні-вересні сприяло відновленню попиту бізнесу та населення на кредити.

Портфель чистих гривневих кредитів бізнесу (портфель без урахування резервів) зріс за III квартал на 3%, хоча був все ще нижчим на 6% р/р. Портфель чистих гривневих кредитів населенню після падіння у II кварталі на 5% у ІІІ кварталі зріс на 3,9%. Водночас річні темпи зростання чистих гривневих кредитів населенню знизилися до 8,8% р/р наприкінці вересня. У ІІІ кварталі вперше за останні роки чисті гривневі кредити на придбання, будівництво та реконструкцію нерухомості (+6,9% кв/кв) зростали швидше за портфель у цілому.

Частка непрацюючих кредитів скоротилася за звітний квартал на 2,9% до 45,6% кредитного портфеля внаслідок списання з балансів повністю зарезервованої заборгованості, за якою банки не очікують надходжень.

Приріст депозитів населення сповільнився

У ІІI кварталі продовжувався приріст депозитів населення та бізнесу в банках, хоча гривневі вклади населення за липень-вересень зросли лише на 1,2% (+27,1% р/р), що суттєво нижче ніж у ІІ кварталі (+10,9% кв/кв).

Обсяги валютних вкладів населення зросли на 1,3% кв/кв (+5,3% р/р) у доларовому еквіваленті відповідно.

Можливі втрати від погіршення якості кредитів залишаються основним викликом

Прибуток банків за 9 місяців 2020 року становив 37,6 млрд. грн. Основна причина зниження фінансового результату на 22,2% р/р – формування резервів під очікувані збитки. Темпи зростання чистого комісійного та процентного доходів залишалися найнижчими за останні чотири роки.

Головним фактором невизначеності для фінансового результату банків залишається обсяг відрахувань до резервів під знецінення якості кредитного портфеля. Банкам слід зробити коректну оцінку кредитного ризику з урахуванням поточних макроекономічних прогнозів та відобразити очікувані збитки у фінансовій звітності.

Більш детально – в Огляді банківського сектору

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: