Чому варто розвивати торговий факторинг

Торговий факторинг – це дієвий спосіб для малого та середнього бізнесу отримати фінансування своєї господарської діяльності, поповнити обігові кошти.

Про це розповів Заступник начальника Експертно-аналітичного управління Департаменту ліцензування НБУ Орест ФРАНЧУК під час вебінару, організованого Європейським банком реконструкції та розвитку, FCI та Робочою групою НАБУ із розвитку торговельного фінансування та факторингу, йдеться на офіційній сторінці Нацбанку у Facebook.

Факторингові механізми працюють так.

Постачальник пропонує свій товар покупцю на вигідних умовах оплати – з відстрочкою платежу. Часто великі рітейлери самі висувають такі вимоги щодо закупівлі товару з відстрочкою платежу. Після цього постачальник передає право вимоги факторинговій компанії та отримує авансовий платіж, наприклад 80%. Після того, як покупець сплатить вартість товару факторинговій компанії, постачальник отримає решту 20%. За таку послугу фактор утримує свою комісію. Це зручний інструмент, особливо в кризовій ситуації, коли є ризик не отримати обіцяне від покупця.

По суті, він допомагає компаніям врегулювати касові розриви, дає гроші тут і зараз, не чекаючи оплати від покупця, де відстрочка може бути 90 днів.

Ще однин плюс факторингу – підтримка в ситуації, коли немає застави для взяття кредиту. Це дозволяє постачальнику не переживати за свою дебіторку, її адміністрування і стягнення – всім цим займається фактор, який часто має більший вплив на покупця з точки зору платіжної дисципліни.

Тому не дивно, що в багатьох країнах є популярними різні види факторингу. Дивним якраз видається те, що українські підприємці майже не користуються таким інструментом. Звичайно, дається взнаки низька обізнаність наших бізнесменів про послугу, але більшою перешкодою є відсутність ефективного регулювання.

Національний банк має намір це змінити, тому свого часу ініціював перезавантаження ринку факторингу. Кінцевою метою є перетворення факторингу на доступну та зрозумілу фінансову послугу як, наприклад кредит.

Фундамент змін уже закладено. НБУ розпочав з подолання головної перешкоди – застарілого законодавства та відсутності чітких правил гри. Наразі зареєстровано законопроект «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо захисту боржників при врегулюванні простроченої заборгованості», який визначає терміни «колектор» та «колекторська діяльність». Це важливо, оскільки для функціонування ринку діяльність торгового факторингу та колекторів має бути розмежована. І це лише перший пункт у списку оновлень, які чекають своєї черги. Надалі необхідними є фундаментальніші зміни для комплексного врегулювання факторингу як фінансової послуги.

Сьогодні понад 700 фінансових компаній мають ліцензії на факторинг, але реально працює близько 300. Більшість із них займається саме врегулюванням прострочених боргів, тобто псевдофакторингом, а торговий факторинг зосереджений переважно в банках.

Тож, коли законодавство розділить колекторську діяльність та факторинг, то ринок факторингу самоочиститься. Відповідно факторингові компанії займатимуться безпосередньо фінансуванням торгівлі.

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: