Небанківський фінсектор почав відновлюватися

Національний банк підбив підсумки роботи небанківського ринку за три квартали 2020 року. Результати поданої звітності свідчать, що всі сектори цього ринку поступово відновлюють обсяги діяльності, деякі з них – навіть до докарантинного рівня І кварталу цього року.

Ринок страхування

У ІІІ кварталі кількість страхових компаній не змінилася і становила 215 страховиків, з яких 20 займалися виключно страхуванням життя.

Триває скорочення обсягів активів страховиків. З початку року вони скоротилися на 4,6% та на кінець ІІІ кварталу становили 61,6 млрд. грн.

Обсяг наданих страхових послуг після падіння в ІІ кварталі (9,4 млрд. грн.) у ІІІ кварталі досяг показників І кварталу і зріс до 11,9 млрд. грн. Загалом за 9 місяців 2020 року було надано страхових послуг на 33 млрд. грн.

Частка страхових премій від фізичних осіб за 9 місяців становила 49,6%, від юридичних осіб – 40,9%, від страховиків-перестрахувальників – 9,5%. 19,5% страхових премій було передано у перестрахування, з яких трохи менше половини передано у перестрахування іноземним компаніям.

Рівень виплат практично не змінився і за 9 місяців 2020 року становив 33,8%.

Звітність не подали 16 страховиків (на одну компанію менше ніж за 6 місяців 2020 року) без урахування компаній, зареєстрованих на тимчасово окупованих територіях. Ще 6 страховиків, які подали звітність, із початку року не ведуть діяльності.

Кількість страховиків, які не виконують норматив достатності капіталу та платоспроможності, у ІІІ кварталі зменшилася з 57 до 49 компаній.

Ринок кредитних спілок

Кількість кредитних спілок у ІІІ кварталі зменшилася на одну кредитну спілку і становила 327 установ. Також тривало зниження кількості членів кредитних спілок. Станом на 30 вересня 2020 року у кредитних спілках налічувалося 442,9 тис. членів. Серед них 27,6% активно користувалися послугами кредитних спілок.

Водночас обсяг активів кредитних спілок поступово, хоча й несуттєво зростає. За ІІІ квартал активи становили 2,6 млрд. грн., що на 2,5% більше ніж на початок поточного року.

Власний капітал кредитних спілок залишається сталим – 1,02 млрд. грн. Загальне зростання обсягів активів відбувалося за рахунок зростання обсягів залучених внесків на депозитні рахунки. Сума цих внесків із початку року зросла на 7,3% (до 1,42 млрд. грн.).

Падіння обсягу наданих послуг кредитними спілками, яке почалося у ІІ кварталі в період початку карантинних обмежень, припинилося. Загальний обсяг наданих кредитів спілками у III кварталі зріс на 20% – до 642 млн. грн., перевищивши обсяги кредитування і в І, і в ІІ кварталах.

Спостерігається сталий тренд до погіршення кредитного портфеля спілок. Так, рівень заборгованості за простроченими кредитами спілок зріс із 28% у I кварталі до 34,2% на кінець ІІІ кварталу 2020 року.

Станом на 30 вересня 2020 року 11 кредитних спілок працювали із порушенням вимог до достатності капіталу (за результатами 6 місяців 2020 року порушників було більше – 12 кредитних спілок).

Фінансові компанії

Кількість фінансових компаній у ІІІ кварталі зменшилася на 13 установ – до 1025. Усі установи, які покинули ринок, зробили це добровільно.

Водночас обсяги активів фінансових компаній із початку року зросли на 8,1% та на кінець III кварталу становили 186,9 млрд. грн. (утричі більше ніж активи страховиків).

Обсяги позик, наданих фінансовими компаніями, та послуг фінансового лізингу навіть перевищили показники І кварталу. Обсяги позик становили 23,3 млрд. грн. порівняно з 21,8 млрд. грн. у І кварталі; обсяги лізингу у фінансових компаніях – 0,757 млрд. грн. порівняно з 0,272 млрд. грн. у І кварталі.

Обсяги послуг факторингу у ІІІ кварталі навпаки скоротилися – з 22 млрд. грн. у I кварталі до 19,5 млрд. грн. у III кварталі.

160 фінансових компаній не вело діяльності з надання фінансових послуг у III кварталі.

56 фінансових компаній (без урахування тих, що зареєстровані на тимчасово окупованих територіях) не подали звітність до Національного банку за ІІІ квартал 2020 року.

Лізингодавці

Кількість юридичних осіб-лізингодавців у III кварталі збільшилася на одну компанію – до 145.

Обсяги наданих послуг лізингу юрособами-лізингодавцями у ІІІ кварталі зросли до 3,35 млрд. грн. та перевищили показники І і ІІ кварталів.

35 юросіб-лізингодавців із початку року не уклали жодного договору лізингу.

Ломбарди

Кількість ломбардів за ІІІ квартал зменшилася на 2 і становила 304 установи.

Активи ломбардів із початку року зменшилися на 9% – із 4,35 млрд. грн. до 4,1 млрд. грн.

Розмір власного капіталу на кінець III кварталу становив 1,7 млрд. грн.

Обсяги наданих позик ломбардами у ІІІ кварталі 2020 року становили 4,57 млрд. грн. та перевищили показники І і ІІ кварталів (відповідно 4,1 млрд. грн. та 3,3 млрд. грн.).

13 ломбардів не надавали послуги з початку цього року.

18 ломбардів (без урахування тих, що зареєстровані на тимчасово окупованих територіях) не подали звітність до Національного банку.

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: