Права кредиторів у процесі банкрутства

Існуюче регулювання процедур банкрутства дозволяє боржникам ухилятися від виконання своїх зобов’язань перед кредиторами. При цьому процедури банкрутства є надто тривалими та недостатньо ефективними. Про це говорили учасники спільного семінару Незалежної асоціації банків України та адвокатського об’єднання «Арцингер» на тему «Банк як забезпечений кредитор в процедурі банкрутства: проблеми і рішення», повідомляє прес-служба НАБУ.

Сьогодні можливостей зловживань у ході банкрутства забагато. Недобросовісні боржники доволі часто використовують процедуру банкрутства для прихованого виводу активів з підприємства, в результаті чого вимоги забезпечених кредиторів лишаються без задоволення, оскільки в боржника відсутні кошти або майно для задоволення вимог кредиторів, яким ці вимоги забезпечені. За таких обставин у забезпечених кредиторів майже немає варіантів відстояти свої права.

Наразі кредитори не можуть впливати ані на оцінку майна, ані на вибір організатору торгів, ані на порядок продаж. Процедура продажу на стадії ліквідації повністю знаходиться в руках ліквідатора та судді. Так, суд має право без згоди кредитора затверджувати порядок продажу майна, ціна на яке, у свою чергу, визначається ліквідатором.

Наявність цих та багатьох інших проблем, що робить процедуру банкрутства вкрай неефективною, дорогою та занадто тривалою, не дає боржникові шанс відновити свою платоспроможність, а кредиторам захистити свої інтереси.

У ході семінару були проаналізовані інструменти впливу банка-забезпеченого кредитора на процедуру банкрутства, механізми повернення незаконно відчужених активів боржника та які помилки трапляються в процесі продажу предметів забезпечення в банкрутстві тощо.

Крім того, учасники заходу обговорили законопроекти, присвячені правам забезпечених кредиторів в банкрутстві. При цьому були представлені пропозиції НАБУ до проекту закону «Про внесення змін до деяких Законів України» (щодо підвищення ефективності процедур банкрутства) (реєстраційний №3132-д), що перебуває на розгляді у парламенті.

Основна увага в цих пропозиціях приділяється таким питанням, як забезпечення продажу майна банкрутів виключно через єдину електронну систему, що зробить процедуру продажу майна банкрута прозорою та відкритою. Вона повинна бути створена за тим самим принципом, що й система закупівель ProZorro.

Також пропонується посилити права кредиторів в процедурі банкрутства, обмежити права ліквідатора та судді. Комітет кредиторів, а не суддя, повинен мати право надавати згоду на продаж не заставного майна. В згоді повинні зазначатися початкова вартість майна, спосіб його продажу, перелік лотів та їхній склад, можливість або неможливість зниження ціни під час аукціону. Забезпечений кредитор повинен мати право отримувати в рахунок погашення своїх вимог заставне майно, не продане з повторних торгів по ціні останнього аукціону. Такий підхід унеможливлює продаж майна, наприклад, за одну гривню.

На практиці неодноразово виникали зловживання, коли в ході аукціонних торгів ціна знижувалася навіть не на половину від початкової вартості, а до однієї гривні. Причому відмінити результати торгів так і не вдавалося.

Пропозиції робочої групи НАБУ до законопроекту №3132-д також стосуються визначення оплати послуг ліквідатора від продажу заставного майна та компенсації його витрат та інших аспектів.

Більш детально – у презентації НАБУ

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: