Фінансові директори дали прогноз

Понад 80% фінансових директорів в Україні вважають, що у 2017 році виручка їхніх компаній зросте, водночас більше половини (51%) очікують загального поліпшення фінансового становища бізнесу. Про це свідчать дані чергового щорічного опитування, проведеного компанією Deloitte серед фінансових директорів у країнах Центральної Європи. До останнього дослідження вперше долучилась і Україна.

ПРО ДОСЛІДЖЕННЯ

Щорічне опитування відстежує найактуальніші думки та дії фінансових директорів (СFO), які представляють найбільші та найвпливовіші компанії у регіоні Центральної Європи. У ньому досліджуються питання, які постають перед фінансовими директорами, за такими блоками:

– Макроекономічні тенденції та очікування;

– Очікувані зміни бізнес-середовища;

– Перспективи зростання компаній;

– Роль фінансових директорів.

У ході дослідження було опитано близько 600 фінансових директорів із 12 країн Центральної Європи (Боснія і Герцеговина, Болгарія, Хорватія, Чехія, Угорщина, Литва, Польща, Румунія, Сербія, Словаччина, Словенія та Україна).

В Україні було опитано 82 фінансових директорів, що представляють найбільші компанії таких секторів, як агропромисловий комплекс, торгівля, фінанси, енергетика та ресурси, харчова промисловість, важка промисловість, споживчий сектор, технології та інфраструктура.

РЕЗУЛЬТАТИ

Згідно з опитуванням, фінансові директори з країн Центральної Європи очікують на зростання ВВП у 2017 році в середньому на рівні 1,6-2,5%. В Україні серед опитаних СFO очікується зростання ВВП в середньому на рівні 0,6-2,5%.

73% опитаних фінансових директорів регіону очікують зростання індексу споживчих цін протягом наступних 12 місяців, тоді як в Україні їхня частка дорівнює 81%.

Перспективи щодо зайнятості в Центральній Європі загалом є позитивними: 45% фінансових директорів очікують зменшення рівня безробіття, в Україні – 40%.

Високий рівень зовнішньої фінансової та економічної невизначеності зазначили 43% респондентів у Центральній Європі та 66% – в Україні.

Майже дві третини (65%) опитаних фінансових директорів Центральної Європи вважають, що зараз не найкращий час для зростання ризик-апетитів. В Україні толерантність до ризиків приблизно на тому ж рівні (70%).

РИЗИКИ

Серед найбільших ризиків у регіоні, з якими стикатиметься бізнес у 2017 році, фінансові директори у країнах Центральної Європи назвали складність у залученні працівників достатньої кваліфікації та ринковий тиск на ціни у бік зменшення. Також серед фінансових директорів регіону існують побоювання щодо посилення тиску податкового та фінансового законодавства.

В Україні найбільшими ризиками 2017 року традиційно називають коливання курсу гривні відносно іноземних валют, нестабільність економіки та недосконале податкове законодавство.

ОЧІКУВАННЯ ЗРОСТАННЯ

Прогнози CFO щодо зростання їхніх компаній є позитивним: 49% респондентів у Центральній Європі у цілому та 51% в Україні з оптимізмом дивляться на фінансовий стан компаній у 2017 році. Крім того, 71% фінансових директорів у регіоні очікують, що виручка їхніх компаній зросте протягом року, тоді як в Україні цей показник складає 82%.

75% опитаних директорів у регіоні сподіваються, що операційна маржа покращиться або залишиться на тому самому рівні (в Україні – 78%). Однак лише 42% CFO у Центральні Європі очікують зростання кількості персоналу в компанії (в Україні – 32%).

Наразі найбільшими пріоритетами для фінансових директорів в Україні є контроль за витратами, органічне зростання та зниження непрямих витрат.

Водночас роль фінансового директора не обмежується контролем. Пріоритетними у діяльності CFO стають прогнозування та участь у процесі формування та перегляді бізнес-стратегій компаній.

ЕКСПЕРТНА ДУМКА

Коментуючи загальні результати дослідження, Гевін ФЛУК, Партнер компанії Deloitte, який відповідає за реалізацію Програми фінансових директорів у Центральній Європі, зазначає: «Загалом звіт за цей рік формує для нас загальну картину позитивних очікувань у невизначеному середовищі. З одного боку, Індекс впевненості фінансових директорів, який ми надаємо у звіті вдруге, демонструє істотне зростання економічної впевненості за останній рік. З іншого боку, існують реальні побоювання щодо якості бізнес-середовища, в якому компанії здійснюють свою операційну діяльність. Зокрема, існує думка, що негативний вплив Brexit включатиме накладання нових обмежень на мобільність робочої сили та скорочення експортних можливостей».

У свою чергу, Назар ФАРМАГА, Старший менеджер департаменту консалтингу Deloitte, відповідальний за реалізацію Програми фінансових директорів в Україні, підкреслив: «Дані дослідження вказують на те, що компанії адаптуються до стану високої невизначеності в економіці України. Вони обережні з залученням позик, надаючи перевагу фінансуванню діяльності за рахунок власного капіталу (нерозподіленого прибутку) та, відповідно, органічному зростанню бізнесу. Контроль витрат і надалі залишається ключовим завданням фінансових директорів. У ситуації невизначеності пріоритетами фінансового директора стають прогнозування та інтеграція його результатів у процеси формування та перегляду бізнес-стратегій компаній».

Більш детально – у Дослідженні Deloitte та у Результатах опитування в Україні

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: