Як банки мають здійснювати фінмоніторинг

Банки – суб’єкти первинного фінансового моніторингу, а отже, можуть виявляти та оперативно зупинити незаконні операції. Про це йшлося на навчальному курсі для банків з питань протидії фінансуванню діяльності з розповсюдження зброї масового знищення, проведеного за ініціативою U.S. Embassy Kyiv Ukraine та за підтримки НБУ, йдеться на офіційній сторінці регулятора у Facebook.

Начальник Управління регулювання фінансового моніторингу Департаменту фінансового моніторингу НБУ Ірина ПРЯЖЕНЦЕВА розповіла про те, як має працювати відповідна система у фінустанові.

Зокрема, вона зазначила, шо Перелік терористів та активи, які підлягають замороженню формує та затверджує Державна служба фінансового моніторингу. Він розміщений на сайті служби. Банк завантажує перелік та має систематично його оновлювати відповідно до змін, які вносить Держфінмоніторинг.

Заморозити можна:

  1. Всі активи, що прямо та/або опосередковано (через інших осіб) перебувають у власності (і у спільній власності, зокрема) або передаються на користь:

– осіб, включених до переліку осіб, пов’язаних з провадженням терористичної діяльності або щодо яких застосовано міжнародні санкції (перелік терористів);

– осіб, які здійснюють фінансові операції від імені або за дорученням осіб, включених до переліку терористів;

– осіб, якими прямо або опосередковано (через інших осіб) володіють або КБВ яких є особи, включені до переліку терористів;

2. Активи, отримані від таких активів.

Про дані щодо замороження та розморожування активів терористів банк інформує Держфінмоніторинг та Службу безпеки України.

Впроваджена система ФТ-моніторингу повинна в режимі реального часу виявляти ще до проведення фінансової операції індикатори пов’язаності з особами з переліку терористів. Це робота автоматизованих програмних модулів. Якщо система виявила збіг даних із переліком терористів, банк негайно призупиняє фінансову операцію до її проведення та повідомляє про це Держфінмоніторинг. Далі – аналіз для підтвердження або спростування збігу даних.

Відповідальність банку/установи за фінансування розповсюдження зброї масового знищення – ліквідація. За законом для банків таке рішення ухвалює Національний банк, інші юридичні особи можуть бути ліквідовані за рішенням суду.

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: