Як економічні злочини впливають на українські компанії

PwC оприлюднила результати «Всесвітнього дослідження економічних злочинів та шахрайства 2020», яке залишається однією з провідних світових аналітичних публікацій з питань економічних злочинів. Метою дослідження є оцінка ставлення до шахрайства й економічних злочинів та їхнього впливу на організації в усьому світі.

Його результати свідчать, що 51% респондентів в Україні постраждали від шахрайства за останні 24 місяці, 47% українських компаній постраждали від незаконного привласнення майна та хабарництва і корупції, 41% випадків шахрайства в Україні були скоєні зовнішніми шахраями, 59% українських організацій провели розслідування свого найгіршого випадку шахрайства.

Зростання обсягів шахрайства та економічних злочинів має дедалі більші наслідки для українських компаній і змушує їх шукати відповіді на складні запитання: чи є наша програма управління ризиками достатньо гнучкою, щоб долати динамічні виклики, які виникають у глобалізованому бізнес-середовищі? Чи ефективно ми використовуємо усі можливості сучасних технологій? Як ми реагуємо на кризові ситуації? Чи підготовлені ми до найгіршого варіанту розвитку подій?

Згідно з дослідженням, рівень шахрайства залишається рекордно високим – у різних формах з ним зіштовхується більше компаній, ніж будь-коли раніше. Понад половину українських компаній повідомили, що вони постраждали від шахрайства за останні 24 місяці.

Незаконне привласнення майна, хабарництво і корупція посіли першу сходинку у рейтингу видів шахрайства, про які повідомили наші респонденти.

Частка шахрайства, скоєного зовнішніми шахраями, незначно збільшилася: з 36% у 2018 році до 41% у 2020 році, у той час як частка шахрайства, скоєного співробітниками організації, скоротилася порівняно з 56% у 2018 році.

При цьому майже половина респондентів в Україні не проводить взагалі або проводить лише неформальну перевірку та постійний моніторинг доброчесності своїх контрагентів.

26% українських компаній за останні 24 місяці понесли збитки від шахрайства у розмірі від $50 тис. до $1 млн.

3% українських респондентів повідомили про збитки від шахрайства у розмірі понад $5 млн.

Кожна четверта організація в Україні не має спеціальної програми з управління ризиками – це надзвичайно важливий напрямок для вдосконалення.

Як не дивно, 41% українських компаній не проводили розслідування останнього значного випадку шахрайства. При цьому лише третина повідомила про нього свою наглядову раду.

Як компаніям слід підготуватися до можливого шахрайства:

– виявляти, пріоритезувати ризики та вживати відповідних заходів;

– додати до технологій боротьби з шахрайством ефективне корпоративне управління, кваліфікованих експертів та моніторинг;

– сприймати шахрайство серйозно, коли воно відбувається.

Як компанії мають правильно відреагувати на шахрайство:

– аналізувати першопричину проблеми;

– звертатися по зовнішню допомогу у проведенні розслідування;

– інформувати Наглядову раду та державні органи.

Як оцінити успішність:

– підвищувати ефективність механізмів, політики та процедур внутрішнього контролю;

– впроваджувати новітні технології;

– проводити навчання.

Більш детально – у Всесвітньому дослідженні економічних злочинів та шахрайства 2020

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: