Як економічні злочини впливають на українські компанії
|PwC оприлюднила результати «Всесвітнього дослідження економічних злочинів та шахрайства 2020», яке залишається однією з провідних світових аналітичних публікацій з питань економічних злочинів. Метою дослідження є оцінка ставлення до шахрайства й економічних злочинів та їхнього впливу на організації в усьому світі.
Його результати свідчать, що 51% респондентів в Україні постраждали від шахрайства за останні 24 місяці, 47% українських компаній постраждали від незаконного привласнення майна та хабарництва і корупції, 41% випадків шахрайства в Україні були скоєні зовнішніми шахраями, 59% українських організацій провели розслідування свого найгіршого випадку шахрайства.
Зростання обсягів шахрайства та економічних злочинів має дедалі більші наслідки для українських компаній і змушує їх шукати відповіді на складні запитання: чи є наша програма управління ризиками достатньо гнучкою, щоб долати динамічні виклики, які виникають у глобалізованому бізнес-середовищі? Чи ефективно ми використовуємо усі можливості сучасних технологій? Як ми реагуємо на кризові ситуації? Чи підготовлені ми до найгіршого варіанту розвитку подій?
Згідно з дослідженням, рівень шахрайства залишається рекордно високим – у різних формах з ним зіштовхується більше компаній, ніж будь-коли раніше. Понад половину українських компаній повідомили, що вони постраждали від шахрайства за останні 24 місяці.
Незаконне привласнення майна, хабарництво і корупція посіли першу сходинку у рейтингу видів шахрайства, про які повідомили наші респонденти.
Частка шахрайства, скоєного зовнішніми шахраями, незначно збільшилася: з 36% у 2018 році до 41% у 2020 році, у той час як частка шахрайства, скоєного співробітниками організації, скоротилася порівняно з 56% у 2018 році.
При цьому майже половина респондентів в Україні не проводить взагалі або проводить лише неформальну перевірку та постійний моніторинг доброчесності своїх контрагентів.
26% українських компаній за останні 24 місяці понесли збитки від шахрайства у розмірі від $50 тис. до $1 млн.
3% українських респондентів повідомили про збитки від шахрайства у розмірі понад $5 млн.
Кожна четверта організація в Україні не має спеціальної програми з управління ризиками – це надзвичайно важливий напрямок для вдосконалення.
Як не дивно, 41% українських компаній не проводили розслідування останнього значного випадку шахрайства. При цьому лише третина повідомила про нього свою наглядову раду.
Як компаніям слід підготуватися до можливого шахрайства:
– виявляти, пріоритезувати ризики та вживати відповідних заходів;
– додати до технологій боротьби з шахрайством ефективне корпоративне управління, кваліфікованих експертів та моніторинг;
– сприймати шахрайство серйозно, коли воно відбувається.
Як компанії мають правильно відреагувати на шахрайство:
– аналізувати першопричину проблеми;
– звертатися по зовнішню допомогу у проведенні розслідування;
– інформувати Наглядову раду та державні органи.
Як оцінити успішність:
– підвищувати ефективність механізмів, політики та процедур внутрішнього контролю;
– впроваджувати новітні технології;
– проводити навчання.
Більш детально – у Всесвітньому дослідженні економічних злочинів та шахрайства 2020
Повідомити про помилку
Текст, який буде надіслано нашим редакторам: