Криза прискорила цифрофізацію фінансових послуг

Представники Нацбанку взяли участь в онлайн-конференції UAFin.Tech 2020, яка зібрала топових експертів, пов’язаних з розвитком фінтеху Україні, йдеться на офіційній сторінці регулятора у Facebook.

Зокрема, Голова НБУ Кирило ШЕВЧЕНКО зазначив, що український фінсектор достатньо впевнено та з запасом міцності проходить карантинні обмеження. Переважно це пов’язано з його високою технологічністю. Світовий карантин прискорив цифрофізацію фінансових послуг, і Національний банк бачить своїм завданням створити умови для подальшого швидкого прогресу у цьому напрямі.

Учасників конференції цікавили насамперед реальні дії, які здійснює регулятор. За словами Кирила Шевченка, вже сьогодні Національний банк оновлює українське платіжне законодавство, модернізує систему електронних платежів з фокусом на роботу в режимі 24/7 та міжнародні стандарти, забезпечує розвиток віддаленої ідентифікації. Також продовжується робота над проектом з випуску е-гривні.

Детальніше про проекти НБУ розповів Заступник Голови НБУ Олексій ШАБАН: «У 2020 році Національний банк здійснив суттєву роботу та дозволив банкам і фінансовим установам застосовувати різні моделі дистанційної ідентифікації та верифікації клієнтів – спрощені та повноцінні. Тепер в Україні відкривати банківські рахунки та надавати фінансові послуги можна віддалено. Ми продовжимо працювати над удосконаленням цих моделей. Зокрема, у наших планах на 2021 рік – подальший розвиток Системи BankID НБУ. Це справді затребувана система віддаленої ідентифікації, до якої вже приєдналося 24 банки-ідентифікатори. Вони покривають 93% користувачів платіжних карток в Україні».

За словами Олексія Шабана, масштабною трансформацією наступних років стане імплементація євродирективи PSD2 та впровадження в Україні відкритого банкінгу (Open Banking). Це посилить конкуренцію на платіжному ринку та підвищить якість послуг. Такі норми передбачає законопроект «Про платіжні послуги», що вже зареєстрований у Парламенті.

«Ми сподіваємося, що наступного року цей проект стане законом. Його називають законопроектом про імплементацію PSD2 в Україні, хоча він не тільки про це. Зокрема, ми заклали у ньому можливість створення у НБУ регуляторного Sandbox. Цього дуже очікує ринок і створення Sandbox дозволить регулятору разом з учасниками ринку тестувати нові фінтех послуги», – наголосив Олексій Шабан.

Open Banking передбачає, що банки повинні будуть відкрити свої API, до яких зможуть підключатися компанії, які надають платіжні послуги та отримали на це дозвіл від регулятора. Водночас відкритий банкінг не з’явиться сам по собі, зробити відкриті API неможливо без діалогу держави та учасників ринку.

«Після ухвалення закону банкам потрібно буде домовитися між собою, як повинні виглядати зручні та зрозумілі для всіх учасників стандарти відкритих API. Національний банк як регулятор планує розпочати таку дискусію вже на початку наступного року на умовах рівноправного партнерського діалогу з учасниками всього фінансового ринку», – зауважив Заступник Голови НБУ.

Олексій Шабан додав, що крім відкритого банкінгу, оновлене законодавство принесе платіжному ринку й інші можливості. Зокрема: розшириться перелік платіжних послуг (замість однієї послуги з переказу коштів, що існує сьогодні, з’явиться сім фінансових та дві нефінансові послуги); з’являться нові типи учасників ринку; надавати послуги з переказу коштів можна буде без участі у платіжній системі; небанківські учасники платіжного ринку зможуть відкривати платіжні рахунки і навіть випускати платіжні картки.

«Модель цифрового банку, який фокусується на безконтактних технологіях та cashless, більше не є забаганкою. Це – вимога часу та клієнтів, які прагнуть вже зараз отримувати зручні фінансові послуги найвищої якості», – сказав Олексій Шабан.

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: