За 2020 рік готівка в обігу зросла на третину

Національний банк оприлюднив на своїй офіційній сторінці у Facebook оновлену статистику готівкового обігу України за підсумками минулого року.

Вона свідчить, що станом на 1 січня 2021 року в Україні перебувало в обігу готівки на суму 558,5 млрд. грн. З них банкнот – на суму 555,1 млрд. грн. (3 млрд. шт.) та монет – на суму 3,2 млрд. грн. (13,5 млрд. шт.).

На одного українця припадало 72 банкноти та 149 розмінних і платіжних обігових монет (на початок 2020 року – 70 та 182 шт. відповідно).

Найбільше в обігу перебувало: серед банкнот – номіналом 200 гривень; серед монет – номіналом 10 копійок (24% та 29,2% від загальної кількості в обігу відповідно).

Також від жовтня 2019 року в обігу з’явилося вже 65,3 млн. шт. банкнот (2,2% від загальної кількості банкнот в обігу) найвищого номіналу 1000 гривень.

За 2020 рік готівка в обігу зросла на третину або 133,4 млрд. грн.

Таке збільшення готівки не є унікальним явищем, аналогічні тенденції спостерігаються в більшості країн світу. Це зумовлено як загальним зростанням фінансових заощаджень, так і попитом на ліквідні активи внаслідок невизначеності щодо тривалості карантину та відповідних обмежень.

Через це готівка довше затримується в обігу – з кінця березня минулого року її надходження в банки знизилися, хоча видача залишалася відносно незмінною. Найбільше знизилися надходження до кас банків за платіжними картками та за придбану іноземну валюту.

Попри зростання готівки в обігу у 2020 році,суттєво зростали також обсяги коштів на рахунках банків. Як наслідок, співвідношення готівки та грошової маси залишилося практично на рівні минулих років.

На думку Національного банку, в міру зменшення невизначеності попит на готівку поступово слабшатиме.

Тим більше, що українці активно користуються перевагами безготівкових розрахунків, і суми безготівкових операцій з використанням платіжних карток впродовж року зростали. Так, частка безготівкових операцій у загальній сумі операцій з платіжними картками за минулий рік зросла більш ніж на 3% (з 55% до 58%).

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: