Держфінмоніторинг удосконалює методологічне забезпечення

Державна служба фінансового моніторингу підбила підсумки своєї роботи у 2020 році.

УЗАГАЛЬНЕНІ МАТЕРІАЛИ

Згідно з ними, торік Держфінмоніторингом до правоохоронних органів направлено 1036 матеріалів (з них 607 узагальнених матеріалів та 429 додаткових узагальнених матеріалів), які направлені на розгляд до:

‐ органів прокуратури – 62 матеріали (з них 14 узагальнених матеріалів та 48 додаткових узагальнених матеріалів);

‐ органів фіскальної служби України – 292 матеріали (з них 214 узагальнених матеріалів та 78 додаткових узагальнених матеріалів);

‐ Національної поліції України – 233 матеріали (з них – 198 узагальнених матеріалів та 35 додаткових узагальнених матеріалів);

‐ Служби безпеки України – 252 матеріали (з них – 119 узагальнених матеріалів та 133 додаткових узагальнених матеріали);

‐ Національного антикорупційного бюро України – 168 матеріалів (з них – 54 узагальнених матеріали та 114 додаткових узагальнених матеріали);

‐ Державного бюро розслідувань – 28 матеріалів (з них – 7 узагальнених матеріалів та 21 додатковий узагальнений матеріал);

‐ Служби зовнішньої розвідки України – 1 узагальнений матеріал.

У вказаних матеріалах сума фінансових операцій, які можуть бути пов’язані з легалізацією коштів, та з учиненням іншого злочину, визначеного Кримінальним кодексом України, становить 76,2 млрд. грн.

МІЖВІДОМЧА СПІВПРАЦЯ

З метою підвищення ефективності міжвідомчого співробітництва, протягом звітного періоду Держфінмоніторингом вживалися координаційні заходи щодо виконання відповідними державними органами Плану дій щодо удосконалення національної системи фінансового моніторингу за результатами 5 раунду оцінки України Комітетом Ради Європи MONEYVAL. Так, Держфінмоніторингом забезпечено узагальнення інформації, наданої державними та правоохоронними органами, про хід виконання зазначеного Плану дій та направлено зведену інформацію до Кабінету Міністрів України.

У рамках координаційної роботи 30 червня 2020 р. в Держфінмоніторингу відбулось дев’яте засідання Ради з питань запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення. Участь у засіданні Ради взяли представники основних профільних державних та правоохоронних органів, задіяних в системі боротьби з відмиванням злочинних доходів. На засіданні Ради було обговорено, зокрема, проект другого Звіту про прогрес за результатами 5 раунду оцінки Комітетом MONEYVAL, результати типологічного дослідження проведеного Держфінмоніторингом у 2019 році.

Разом із тим, проект другого Звіту про прогрес за результатами 5 раунду оцінки Комітетом MONEYVAL розглядався в рамках 2 Міжсесійної консультації MONEYVAL (22 травня – 10 липня 2020 р.), де був затверджений та згодом опублікований.

Важливим показником для України є підвищення рейтингу та досягнення позитивної оцінки відповідності Стандартам FATF щодо Рекомендації 5 та Рекомендації 35.

Висновками міжнародних експертів відзначено, що Україна значною мірою імплементувала норми щодо протидії фінансування тероризму, а також підвищила санкції за порушення вимог законодавства у сфері ПВК/ФТ, визначивши їх відповідними, переконливими та такими, що даватимуть стримуючий ефект.

Протягом 2020 року Держфінмоніторинг активно сприяв діяльності Громадської ради при Держфінмоніторингу. Так за цей період було проведено три засідання Громадської ради в режимі відеоконференції.

НОРМОТВОРЧА ТА МЕТОДОЛОГІЧНА РОБОТА

У рамках законодавчих ініціатив, з метою приведення у відповідність до оновленого Закону «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення», Урядом України було прийнято 10 постанов.

Крім того, Держфінмоніторингом спільно з суб’єктами державного фінансового моніторингу підготовлено рекомендації для суб’єктів первинного фінансового моніторингу – банківських та небанківських установ щодо подання з 28.04.2020 р. до набрання чинності новими підзаконними нормативно-правовими актами, інформації до Держфінмоніторингу про фінансові операції.

Водночас Держфінмоніторинг, за сприяння Координатора проектів ОБСЄ в Україні, з урахуванням рекомендацій за результатами 5 раунду взаємної оцінки України Комітетом MONEYVAL, відповідно до Міжнародних стандартів та на основі кращих міжнародних практик, підготовлено Керівництво з ризик-орієнтованого підходу для спеціально визначених суб’єктів первинного фінансового моніторингу.

Це Керівництво підготовлено з метою надання рекомендацій та допомоги спеціально визначеним суб’єктам первинного фінансового моніторингу щодо кращого розуміння та ефективного виконання ними своїх зобов’язань відповідно до законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення.

Також за сприяння Координатора проектів ОБСЄ в Україні Держфінмоніторингом, з урахуванням вимог Директив ЄС 2015/849 та 2018/843 підготовлено Керівні настанови щодо розкриття інформації про кінцевих бенефіціарних власників.

Ці керівні настанови стосуються розкриття інформації про кінцевих бенефіціарних власників юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців, громадських формувань, трастів та інших (подібних до трастів) правових утворень та підготовлені з метою окреслення проблемних питань, вирішення яких стане передумовою побудови в Україні ефективного механізму ідентифікації, валідації та верифікації даних про кінцевих бенефіціарних власників.

Разом із тим, Держфінмоніторингом узагальнено та розміщено на веб-сайті міжнародну практику визначення критеріїв/показників/індикаторів ризикових операцій, що можуть бути пов’язані з легалізацією (відмиванням) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванням тероризму та фінансуванням розповсюдження зброї масового знищення.

Крім того, за підсумками 2020 року Держфінмоніторингом підготовлено типологічне дослідження на тему: «Відмивання доходів від податкових злочинів».

Дане дослідження спрямоване на аналіз існуючих схем відмивання коштів від податкових злочинів та аналіз способів їх реалізації, а також сприяння учасникам системи протидії легалізації (відмиванню) злочинних доходів у їх виявленні.

МІЖНАРОДНЕ СПІВРОБІТНИЦТВО

У напрямі міжнародного співробітництва представники Держфінмоніторингу торік взяли участь у:

‐ засіданнях Робочої групи з питань обміну інформацією Егмонтської групи підрозділів фінансових розвідок (ПФР) та робочій зустрічі з представником EU-ACT;

‐ засіданні оцінювачів Комітету MONEYVAL за результатами виїзної місії до Словацької Республіки;

‐ у Робочих засіданнях MONEYVAL, які проходили в рамках 2 Міжсесійної консультації MONEYVAL (22 травня – 10 липня 2020 року);

‐ у 60 Пленарному засіданні MONEYVAL, на якому обговорювалось, зокрема, звіти про прогрес країн, теми типологічних досліджень та інші ініціативи у сфері ПВК/ФТ, та інших міжнародних заходах.

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: