У 2021 році українські банки перейдуть на стандарт ISO20022

Національний банк продовжує модернізувати Систему електронних платежів НБУ та платіжну інфраструктуру України відповідно до світових тенденцій, а також вимог часу та бізнесу. Про це повідомляє прес-служба Нацбанку.

ТРАНСФОРМАЦІЯ ІНФРАСТРУКТУРИ

Зокрема, у 2021 році регулятор планує активно працювати над переходом банків на міжнародний стандарт ISO20022. Мета цього проекту – осучаснення фінансової інфраструктури України, підвищення конкурентоспроможності нашої країни та її інтеграція зі світовими ринками.

«Стрімка цифровізація та світова зміна технологій у бік уніфікації і взаємодії підштовхують нас до трансформації й української платіжної інфраструктури та відходу від паперових стандартів, зокрема у платіжній сфері. Перехід на міжнародний стандарт ISO20022 забезпечить подальшу автоматизацію платіжних транзакцій на якісно новому рівні. Він надасть банкам та бізнесу нові можливості, здешевить транзакції, підвищить гарантованість їхньої доставки та безпеку», – прокоментував Заступник Голови НБУ Олексій ШАБАН.

ІМПЛЕМЕНТАЦІЯ СТАНДАРТУ ISO20022

У І кварталі 2021 року запланований запуск тестового стенду СЕП нового покоління, відповідно перші формати кредитового переказу на базі ISO20022 стануть доступними для початку практичного відпрацювання і реалізації.

У ІІ кварталі 2021 року мають бути опубліковані всі версії специфікацій повідомлень та технічної документації, що реалізовуватимуться у промисловому режимі модернізованої СЕП.

Упродовж 2021 року спільно з учасниками банківського ринку Національний банк відпрацьовуватиме всі аспекти роботи модернізованої СЕП та визначатиметься щодо термінів остаточного впровадження та міграції на нову інфраструктуру. Фінальна дата переходу платіжної інфраструктури на стандарт ISO20022 буде встановлена лише після аналізу результатів тестування з банками, з урахуванням необхідних доопрацювань та готовності банків до цієї події. Водночас, відповідно до практики інших країн світу, перехід на новий стандарт платежів буде одномоментним, що вимагатиме особливої відповідальності від усіх учасників процесу.

«Ми плануємо зробити перехід на новий стандарт максимально зручним та комфортним для банків та всієї платіжної інфраструктури. Щоб забезпечити якісну та ретельну підготовку, ми просимо банки не зволікати та активно долучатися до спільної роботи над розвитком платіжної інфраструктури», – наголосив Директор Департаменту інформаційних технологій НБУ Володимир НАГОРНЮК.

Він додав, що за минулий рік Національний банк здійснив велику роботу та підготував понад 20 документів, які описують формати повідомлень, специфікації щодо кредитового переказу, примусового списання коштів. Так, у межах проекту центральний банк розробив моделі стандарту ISO20022 для використання у платіжній інфраструктурі України у напрямах:

– кредитовий переказ – переказ з ініціативи платника;

– дебетовий переказ – переказ з ініціативи отримувача грошових коштів/стягувача;

– управління рахунками, лімітами;

 – особливі випадки та розслідування – уточнення реквізитів, неможливість виконання платіжної інструкції, розслідування щодо платежу тощо.

Частина документації вже доступна для банків та розробників банківських програмних комплексів на сайті регулятора. Вона описує ланцюги платежів від клієнта до клієнта, а також значно збагачена бізнесовою частиною, якщо порівняти з поточними платіжними документами. Нацбанк очікує на конструктивний діалог та зворотний зв’язок від банків, розробників щодо цих матеріалів для адаптації стандарту в Україні.

ПЕРЕВАГИ ISO20022 ДЛЯ УКРАЇНИ

За словами Заступника Директора Департаменту платіжних систем та інноваційного розвитку НБУ Наталії ЛАПКО, стандарт ISO20022 вважається «фінансовим есперанто». Він стосується не лише банківської сфери, але й забезпечує роботу підприємств, корпорацій, торгівлі та дозволяє опрацювати наскрізні платежі для всіх учасників фінансового ринку.

«Національний банк розпочав запровадження ISO20022 не лише з метою гармонізації зі світовим платіжним простором. Це ще й вимога бізнесу, який потребує наповнення платежів додатковою інформацією, підвищення ефективності їхнього опрацювання та цифровізації платежів», – зазначила вона.

Серед головних переваг використання міжнародного стандарту ISO 20022 у платіжній інфраструктурі України є такі:

– гармонізація українського платіжного простору зі світовим;

– поява та забезпечення роботи нових гравців платіжного ринку та платіжних інструментів відповідно до другої платіжної директиви ЄС (PSD2);

– запровадження нових та розширення функціонального наповнення існуючих платіжних інструментів на користь банків та їхніх клієнтів;

– реалізація нових автоматизованих процесів, які покривають повний життєвий цикл платежів;

– підвищення рівня обслуговування, ефективності та прозорості платежів;

 – розширення реквізитів платежів за рахунок необхідної додаткової інформації;

– посилення захисту інформації.

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: