Процес виплати дивідендів удосконалюється

Виплата дивідендів стає простішою та безпечнішою. Про це йдеться у повідомленні Національного депозитарію України.

З 2016 року Центральний депозитарій, на підставі укладеного з емітентом договору, забезпечує здійснення емітентом виплати доходів за цінними паперами.

Одним із основних факторів, що впливає на привабливість цінних паперів для інвесторів, є перелік прав, що виникають із володіння ними. Залежно від виду цінних паперів, власник отримує певний набір прав. Для акцій – це права на отримання доходу, на участь в управлінні товариством тощо. Для облігацій – це права на отримання відсотків протягом терміну обігу облігації і номінальною вартістю облігації при погашенні. Права власників цінних паперів реалізуються при проведенні емітентом корпоративних дій (corporate actions).

До корпоративних дій, зокрема, відноситься виплата емітентом доходів за випущеними ним цінними паперами через депозитарну систему України. Обслуговування таких виплат забезпечують Центральний депозитарій та депозитарні установи, що обслуговують власників.

За весь час існування в Україні практики виплати доходів за корпоративними цінними паперами через депозитарну систему виплачено близько 100 млрд. грн.

«Центральний депозитарій постійно працює у напрямі впровадження в Україні стандартів обробки корпоративних дій, базуючись на міжнародній практиці та удосконалюючи сервіси для наших клієнтів – емітентів та депозитарних установ. З 2019 року при обслуговуванні корпоративних дій ЦД та депозитарні установи використовують стандарт ISO, загальноприйнятий і зрозумілий на розвинених ринках світу», – коментує Член Правління ПАТ «НДУ» Марина АДАМОВСЬКА.

За її словами, у 2020 році НДУ продовжував роботу по удосконаленню бізнес-процесу виплати доходів з додатковим акцентом на підвищення рівня автоматизації (STP) при взаємодії з емітентом. У 2021 році процедуру виплати доходів через депозитарну систему знов чекають зміни. Вже з 1.07.2021 р. для обслуговування виплати доходів ЦД буде використовувати рахунок в Національному банку України. Наразі триває робота щодо перебудови існуючих бізнес-процесів, договорів з клієнтами та внутрішніх документів НДУ.

За результатами опитування, проведеного Центральним депозитарієм в 2020 році, НДУ також проаналізував побажання та зауваження своїх клієнтів щодо спрощення процесу виплати доходів/сум погашення через депозитарну систему України. Особливо, зміни стосуються формату подачі документів засобами веб-сервісу «Кабінет Клієнта», адже з кожним місяцем кількість таких розпоряджень, поданих в електронному вигляді, зростає.

Таким чином, для зручності клієнтів НДУ при формуванні розпорядження на виплату доходів/сум погашення тепер автоматично формується список депозитарних установ, що зазначені у сформованому переліку осіб, які мають право на отримання дивідендів за акціями/доходів за цінними паперами.

При цьому емітенту залишається лише зазначити суму виплати по кожній депозитарній установі, додати розрахунок нарахування таких сум та прикріпити підтвердження про сплату податків по депонентах такої депозитарної установи. Обмеження по кількості файлів відсутні, а отже, це буде сприяти більш швидкому формуванню документів до Центрального депозитарію.

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: