Чи стане іпотека драйвером економічного зростання

У Нацбанку розповіли про плани і можливості банківської системи в іпотечному кредитуванні.

Зокрема, Голова НБУ Кирило ШЕВЧЕНКО на сесії «Доступне житло – нова реальність» Всеукраїнського Форуму Україна 30 зазначив, що Нацбанк вважає іпотеку одним з пріоритетних напрямів кредитування, враховуючи її потенціал стати потужним економічним драйвером, йдеться на офіційній сторінці НБУ у Facebook.

«Наша країна може бути однією з найкращих з точки зору розвитку іпотеки, адже у ментальності українців історично закладене прагнення мати своє власне житло. Держава має допомогти реалізувати це бажання, і для Національного банку це є абсолютним пріоритетом», – підкреслив Голова НБУ.

У 2020 році, попри кризу, саме іпотека була найбільш динамічним сегментом споживчого кредитування: річний приріст становив 11,5%. У другому півріччі середньомісячні обсяги нових кредитів більш ніж подвоїлися і порівняно з першим півріччям 2020, і з 2019 роком.

Головна причина – зниження вартості іпотеки на тлі загального падіння ринкових ставок. За даними банків, середня ефективна ставка на вторинному ринку за рік знизилася на 6,6% до 14%, а на первинному ринку – на 4,65 до 16,9%.

Близько 85% усіх нових кредитів припадає на вторинний ринок. Про значні ризики, які несе неврегульований первинний ринок як для банків, так і для інвесторів у житло, свідчить також і вища (в середньому на 3%-4%) ставка за кредитами на новобудови порівняно із вторинним ринком.

Ринок є дуже концентрованим: у 2020 році майже 88% нових іпотечних угод уклали п’ять банків. Основними гравцями залишаються державні банки.

За словами Голови НБУ, фактори, що заважають здешевленню іпотеки та її динамічнішого розвитку, лежать за межами компетенції Національного банку: це незахищеність прав кредиторів, високі юридичні ризики, неврегульованість й непрозорість ринку новобудов. Саме вони підвищують премію за ризик, яка все ще є суттєвою складовою іпотечної ставки.

Перешкоджає масштабуванню іпотеки також брак платоспроможного попиту. Про це свідчить портрет позичальника: середній вік – 38 років, середній місячний дохід – майже 50 тис. грн. Позичальникам із доходами до 20 тис. грн. торік було видано лише близько чверті кредитів.

Втім, попри наявні проблеми, підстави для оптимізму є. Стала динаміка зниження ставок, значний відкладений попит на житло, вагома державна підтримка – ці фактори дозволяють розраховувати на суттєву активізацію іпотечного кредитування у 2021 році.

Нещодавно Уряд запустив програму «Доступна іпотека», напрацьовується закон про обмеження ризиків інвесторів у нерухомість, який має додатково зрушити кредитування первинного ринку нерухомості, Українська фінансова житлова компанія запровадить для українців новий інструмент фінансового лізингу.

Національний банк уже спростив умови іпотечного кредитування, надавши банкам можливість враховувати доходи членів родини позичальника під час оцінки фінансового стану і скасувавши вимогу для банків щодо огляду житлової іпотеки у разі її страхування. Також НБУ готовий активно долучитися до запровадження ефективних механізмів регулювання ринку новобудов.

«Законопроект №5091 спрямований на те, щоб захистити кредитора, його підтримка депутатами буде дуже корисною для банківської системи. Прийшов час запроваджувати більш прозорі механізми для ринку первинної забудови. Це унеможливить повторення ситуацій «Укрбуду» та «Аркади», сприятиме зростанню ризик-апетитів банків у сегменті кредитування первинного ринку нерухомості. Він є пріоритетом, адже саме будівництво нового житла дає більший приріст ВВП», – зазначив Кирило Шевченко.

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: