Банки із запасом міцності проходять кризу

Банківський сектор зараз є прибутковим, високоліквідним та капіталізованим.

На цьому наголосив Голова НБУ Кирило ШЕВЧЕНКО під час зустрічі з керівниками банків-членів Форуму Провідних Міжнародних Фінансових Установ (FLIFI), йдеться на офіційній сторінці НБУ у Facebook.

Окреслюючи поточну ситуацію у фінсекторі, він зазначив, що відсоткові ставки вперше в історії України увійшли у діапазон однознакових значень у першому півріччі 2020 року, сьогодні вони залишаються на історично найнижчому рівні.

Кредитна активність банків помітно пожвавилася у другому півріччі минулого року. Відбувається відновлення попиту на кредити з боку бізнесу та населення. Так само спостерігається зростання апетиту банків до нового кредитування. Чисті гривневі кредити бізнесу зросли у другому півріччі 2020 року на 7,3%, а населенню – на 7,5%. В НБУ впевнені, що ці темпи будуть ще вищими у поточному році. Для цього є усі передумови.

Відновлення масштабного іпотечного кредитування за доступними ставками – один з пріоритетів Національного банку. Торік іпотечне кредитування зросло на 11,5%. Поки його зростання відбувається з дуже низької бази: відношення портфеля іпотеки до ВВП вкрай мале – близько 0,7%.

«НБУ зберігає послідовну монетарну політику, продовжує працювати над вдосконаленням корпоративного управління в банках і зниженням частки непрацюючих кредитів у банківській системі. У наших планах – продовжити гармонізацію банківського регулювання з європейським законодавством у сфері забезпечення достатнього рівня капіталу та ліквідності», – наголосив Кирило Шевченко.

Він також розповів про найближчі регуляторні плани центробанку:

По-перше, з 1 квітня 2021 року планується запровадження коефіцієнта чистого стабільного фінансування (NSFR) на рівні 80% з поступовим його збільшенням на 10% що півроку та доведенням до 100%.

По-друге, у першому півріччі 2021 року будуть визначені нові строки активації буфера консервації капіталу та буфера системної важливості. Запровадження буферів капіталу було тимчасово зупинене в березні 2020 року через карантин.

По-третє, поетапно будуть підвищені ваги ризику для незабезпечених споживчих кредитів: з 30 червня 2021 року до 125% та з 31 грудня 2021 року до 150% проти поточних 100%.

По-четверте, у 2021 році усі банки пройдуть щорічну оцінку стійкості. 30 банків додатково пройдуть стрес-тестування. Оцінка стійкості дасть змогу з’ясувати, чи коректно банки відображають стан кредитного портфеля, формують резерви та чи можуть протистояти можливим несприятливим явищам у майбутньому.

По-п’яте, у 2021 році банки почнуть оцінювати достатність внутрішнього капіталу та внутрішньої ліквідності (ICAAP/ILAAP) у тестовому режимі.

По-шосте, із 1 січня 2022 року відбудеться запровадження мінімальних вимог до покриття капіталом операційного та ринкового ризиків, якому передуватиме тестовий період розрахунків.

«Вагомим кроком із гармонізації регуляторних вимог до норм ЄС стало ухвалення змін до Закону «Про банки та банківську діяльність». Це дасть змогу привести структуру капіталу банків у відповідність до міжнародних стандартів. Так, із 2024 року будуть запроваджені: трирівнева структура капіталу; нові вимоги до складових капіталу та порядку вирахувань із капіталу; повноцінне запровадження ICAAP/ILAAP», – додав Кирило Шевченко.

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: