Регулювання небанківського фінсектору зазнає змін

Упродовж 2021 року НБУ продовжить напрацьовувати фундамент нового регулювання роботи небанківських фінустанов, повідомляється на офіційній сторінці регулятора у Facebook.

Національний банк планує розробити 11 нових регуляторних актів та обговорити їх з ринком. Це, зокрема, вимоги до розкриття повної інформації про послуги клієнтам, порядок нагляду на консолідованій основі, нові нормативи для фінкомпаній-гарантів, нові правила роботи для кредитних посередників, вимоги до системи корпоративного управління, підходи до оцінки фінансового стану страховика, методики формування резервів страховиків.

Про це розповіли представники Нацбанку під час конференції «Go Digital – 2021: прискорення & міграція. Гроші йдуть в Online».

Вони зазначили, що чимало компаній сьогодні є неактивними. Тому у 2021 році очікується продовження самоочищення ринку.

На небанківському фінринку зареєстровано 2006 компаній, проте ринок активних компаній насправді є меншим. Не всі зареєстровані учасники фінансового ринку мають ліцензії та надають послуги. Наприклад, близько 20% зареєстрованих ломбардів та кредитних спілок не мають ліцензій (61 ломбард та 72 кредитні спілки). А отже, вони не мають права надавати фінансові послуги. Ті компанії, які не планують надавати послуги, поступово добровільно будуть йти з ринку.

Розкриття реальних власників фінансових компаній, страховиків, ломбардів та інших небанківських фінансових установ – одне з ключових завдань Національного банку на 2021 рік. Саме прозора структура власності усіх небанківських фінустанов – це головний пазл, без якого реформа «спліт» не буде успішною.

Фахівці НБУ відзначили, що сьогодні, згідно з попереднім аналізом, непрозорі структури власності є, на жаль, досить поширеним явищем серед небанківських фінансових установ. Типовими прикладами непрозорих структур власності є:

– «футбольна команда» – коли установою володіють 11 осіб, жодна з яких не має істотної участі в компанії (10% чи більше статутного капіталу);

– «закільцьована» структура – коли компанія володіє сама собою;

– використання номінальних власників замість реальних.

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: