НБУ ініціює створення фінансового суду

У Нацбанку відбувся круглий щодо доцільності створення в Україні спеціалізованого фінансового суду, інформує прес-служба регулятора.

Відкриваючи захід, Заступник Голови НБУ Ярослав МАТУЗКА наголосив, що створення такого суду дозволить банкам ефективніше врегульовувати питання непрацюючих кредитів та загалом позитивно вплине на інвестиційне середовище.

«Понад 130 тисяч судових спорів в Україні – це спори, пов’язані з фінансовим сектором. Це четверта частина від всіх судових процесів. З огляду на проблематику, ми ініціювали питання щодо необхідності створення спеціалізованого фінансового суду. Ми вважаємо, що від створення спеціалізованого фінансового суду виграють всі: кредитори, позичальники, вкладники та інвестори. Адже такий суд може стати дієвим механізмом захисту їхніх прав», – сказав він.

За даними банків, на сьогодні розмір заборгованості, що є предметом судових спорів з позичальниками, становить 144 млрд. грн., вкладниками – понад 18 млрд. грн., інвесторами – 81 млн. грн. Загальна ж сума предметів застави за такими позовами становить близько 14 млрд. грн., а обсяг депозитів – 18 млрд. грн.

Як зазначили представники НБУ, регулятор має подвійний мандат на захист прав кредиторів та споживачів фінансових послуг. Тож необхідно знайти правильний баланс для вирішення проблемних питань. На сьогодні банки активно говорять не лише про завантаженість судової гілки влади, але й інші проблеми: правозастосування чи ефективне виконання судових рішень для задоволення кредиторських вимог. Треба напрацювати ефективний механізм для покращення роботи у цьому напрямі, і це може бути як спеціалізований фінансовий суд, так і окрема судова палата з розгляду фінансових спорів. Нацбанк плануємо продовжувати цю дискусію з іншими представниками ринку та державними органами.

Сьогодні судова система перевантажена значною кількістю фінансових спорів. Існує також проблема неукомплектованості судів різного рівня, або недостатності необхідної кваліфікації для розуміння тонкощів роботи фінансового сектору.

Суди ухвалюють спірні рішення по суті, наприклад, як у випадку з оскарженням неплатоспроможності банків чи нарахуванням відсотків за кредитами, термін дії яких сплинув. Все це формує думку про те, що потрібно обговорити можливість створення спеціалізованого суду, який би розглядав всі фінансові спори, які існують в Україні.

Під час круглого столу його учасники висловили свої думки щодо створення та функціонування спеціалізованого суду в Україні з урахуванням досвіду іноземних країн, обговорили актуальні в них проблемні питання в роботі судів та виконавчої служби, що мають негативний вплив на захист інтересів кредиторів та інвесторів та не сприяють покращенню виконання зобов’язань недобросовісними боржниками.

Основним підсумком заходу учасники визначили необхідність впровадження змін до законодавчих механізмів, пов’язаних із судовим захистом прав та інтересів кредиторів, порушених недобросовісними боржниками, а також виконанням отриманих рішень. Одним з них може бути і спеціалізований фінансовий суд. Національний банк зі свого боку продовжить відкритий діалог із учасниками ринку та органами державної влади щодо перспектив створення та діяльності такого суду.

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: