Можливості для кредитування малого та середнього бізнесу розширюватимуться

Завдання держави – сформувати в Україні сприятливі умови для розвитку прозорого та ефективного малого та середнього бізнесу. Про це повідомляється на офіційній сторінці НБУ у Facebook. 

Зі свого боку регулятор фокусується на тому, щоб прозорий бізнес міг легко та без перешкод отримувати кредитування та інвестиції.

Заступник Голови НБУ Олексій ШАБАН під час сесії «Шляхи підтримки малого та середнього бізнесу в Україні» Всеукраїнський Форум Україна 30 розповів, яку підтримку МСБ надає Національний банк.

«Позитивним трендом у кредитуванні в 2020 році стало зниження до однознакових позначок ставок за короткостроковими бізнес-кредитами якісним позичальникам. Це відбулося завдяки низькій та стабільній інфляції, а також стимулюючій монетарній політиці НБУ та суттєвому зниженню депозитних ставок. У майбутньому це також дозволить підтримувати низькі ставки за кредитами, – наголосив Олексій Шабан.

Він також зазначив, що торік бізнес відчув на собі наслідки кризи, це окремо стосувалося і малих та середніх підприємств. Тому Нацбанк спонукав банки здійснювати своєчасні реструктуризації позичальників, які постраждали під час кризи, щоб пом’якшити негативний ефект від карантину.

Національний банк працював і продовжує працювати над зниженням рівня непрацюючих кредитів (NPL), які є тягарем для банків та заважають розвивати кредитні продукти, зокрема і для бізнесу. Частка NPL за 2020 рік скоротилася з 48,4% до 41%.

Як наслідок, уже у другій половині 2020 року бізнес-кредитування почало відновлення. А найкращу динаміку показали підприємства МСБ: наприкінці року обсяг чистих кредитів в цьому сегменті щомісяця зростав на 3% у річному вимірі.

Зростанню обсягів кредитів МСБ сприяла і урядова програма «Доступні кредити 5%-7%-9%». За час її дії видано більше 10 тис. позик на загальну суму понад 25 млрд. грн. Понад 50% з них видані для рефінансування попередньо отриманих позик, решту підприємці отримали на капітальні інвестиції та як антикризові кредити, що логічно для кризового періоду.

«Водночас ми прогнозуємо, що на тлі покращення економічної ситуації зростатимуть обсяги кредитів, виданих на інвестиційні потреби бізнесу», – додав заступник Голови НБУ.

Покращити результати 2020 року допоможе також затверджений Урядом механізм кредитних гарантій на портфельній основі (до 70% боргу за кожним окремим кредитом та 50% за портфелем). Банки-кредитори зможуть перекласти частину кредитного ризику позичальника на державу. Адже навіть платоспроможному малому бізнесу дуже часто бракує достатнього забезпечення. Нові кредитні гарантії приберуть цю перешкоду.

«Ми також розширюємо можливості для кредитування МСБ. Тому ми вже спростили підходи банків до оцінки ризиків за такими кредитами і даємо змогу оцінювати невеликі кредити, які не створюють значних ризиків, за спрощеною процедурою. Зокрема, ми розуміємо потреби та риси, притаманні веденню малого і середнього бізнесів, ФОПів і не встановлюємо тут жодних жорстких вимог. Кожен банк самостійно за власними правилами оцінює позичальників, що беруть невеликі кредити», – сказав Олексій Шабан.

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: