Держфінмоніторинг підбив підсумки 2020 року

Голова Державної служби фінансового моніторингу України представив публічний звіт за 2020 рік, інформує прес-служба відомства.

Як зазначив Ігор ЧЕРКАСЬКИЙ, минулий рік став для всіх часом суцільних викликів та загроз, однак Держфінмоніторинг зміг збалансовано здійснювати операційну роботу з проведення фінансових розслідувань у руслі результативності та ефективності.

Насамперед Звіт містить інформацію про основні аспекти нормативно-правового забезпечення діяльності Служби, її організаційну структуру, кадрову роботу, фінансове забезпечення та головні результати щодо виконання функції Держфінмоніторингу в частині виявлення та блокування активів, які одержані злочинним шляхом чи пов’язані з фінансуванням тероризму.

Найперше, важливим результатом у 2020 році стало представлення другого Звіту про прогрес України за результатами 5 раунду оцінки України Комітетом MONEYVAL, що відбулось у рамках проведення другої Міжсесійної консультації Комітету MONEYVAL.

Затвердження цього Звіту ще раз підтвердило схвалення міжнародною спільнотою кроків, що здійснює наша держава у сфері підвищення ефективності національної системи фінансового моніторингу.

Другою ключовою подією у 2020 році стало підписання Президентом України Указу «Про День працівника системи фінансового моніторингу», що визначає значний внесок працівників національної системи фінансового моніторингу.

За ініціативи Держфінмоніторингу, з метою імплементації оновленого Базового Закону, Кабінетом Міністрів України було прийнято 10 постанов.

У частині співпраці між Держфінмоніторингом та підзвітними суб’єктами слід відзначити, що кількість повідомлень від усіх підзвітних суб’єктів у 2020 році зменшилась у понад два рази порівняно з 2019 роком, з причин переходу до виявлення фінансових операцій з ознаками фінансового моніторингу за ризик орієнтованим підходом.

У частині узагальнення типологічних досліджень торік Служба оприлюднила типологічне дослідження: «Відмивання доходів від податкових злочинів», що спрямоване на аналіз існуючих схем відмивання коштів від податкових злочинів та аналіз способів їх реалізації, а також на сприяння учасникам системи протидії легалізації (відмиванню) злочинних доходів в їх виявленні.

У 2020 році до правоохоронних органів відомством було направлено 1036 матеріалів. У вказаних матеріалах сума підозрілих фінансових операцій становить 76,2 млрд. грн.

У цілому, з березня 2014 по грудень 2020 рок, до правоохоронних органів було надіслано 5528 узагальнених матеріалів.

Координація учасників системи фінансового моніторингу ґрунтувалась на виконанні Стратегії розвитку системи фінансового моніторингу до 2020 року, на діяльності Урядової Ради з питань запобігання та протидії, а також на співпраці з професійними об’єднаннями суб’єктів фінансового моніторингу та громадськістю.

На інформаційному рівні продовжено ефективне функціонування Єдиної державної інформаційної системи. У 2020 році відбулась модернізація ІТ системи Держфінмоніторингу. Зокрема, Службою отримано примірник програмного забезпечення електронного кабінету системи фінансового моніторингу та проведена його дослідна експлуатація.

Водночас,з метою покращення інформування громадськості введено в експлуатацію новий веб-портал Держфінмоніторингу.

На базі Державного закладу післядипломної освіти «Академія фінансового моніторингу», що знаходиться у сфері управління Служби, лише у 2020 році пройшли навчання понад 2300 фахівців державного та приватного секторів.

Також Держфінмоніторингом підготовлено й оприлюднено за сприяння координатора проектів ОБСЄ «Керівництво з ризик-орієнтованого підходу для спеціально визначених суб’єктів первинного фінансового моніторингу» та «Керівні настанови щодо розкриття інформації про кінцевих бенефіціарних власників».

На міжнародній арені Служба співпрацює з багатьма міжнародними організаціями, зокрема з FATF, MONEYVAL, Егмонтською групою підрозділів фінансових розвідок та іншими. Наразі Держфінмоніторингом укладено 79 Меморандумів про взаєморозуміння з іноземними підрозділами фінансових розвідок. У 2020 році Служба здійснювала активний обмін фінансовою інформацією з іноземними підрозділами фінансових розвідок.

Важливим напрямом роботи на майбутнє, за словами пана Черкаського, буде продовження співпраці з комітетом MONEYVAL у рамках здійснення координаційних заходів з підготовки та представлення Третього Звіту про прогрес, що планується до кінця ІІІ кварталу 2021 року.

Крім того, Держфінмоніторинг буде на постійній основі проводити аналіз (операційний та стратегічний) інформації про фінансові операції, що підлягають фінансовому моніторингу, інші фінансові операції або інформації, що може бути пов’язана з підозрою у відмиванні коштів та фінансуванні тероризму.

Більш детально – у Звіті Держфінмоніторингу за 2020 рік

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: