Уперше за п’ять років в Україні зменшились іноземні інвестиції

За 2020 рік капітал іноземних інвесторів схуднув на $868 млн.

Про це розповів Голова Ради НБУ Богдан ДАНИЛИШИН на своїй сторінці у Facebook.

За його словами, скорочення річного обсягу іноземного капіталу відбулося вперше після 2015 року. Зміна обсягів іноземного капіталу визначається динамікою трьох його складових – нові інвестиції в акціонерний капітал, реінвестовані доходи інвестора та борговий капітал інвестора.

За підсумками минулого року приріст прямих іноземних інвестицій в акціонерний капітал підприємств України рекордно скоротився – до $760 млн., що складає лише 0,5% ВВП.

Тенденція скорочення приросту іноземного капіталу триває ще з 2007 року і особливо посилилась в період після кризи 2014-2015 років. Скорочення приросту інвестицій відбувалось попри успіхи української влади в консолідації державних фінансів, розчищенні банківської системи, досягненні низьких темпів інфляції. Ці цільові орієнтири неодмінно декларувалися нашими міжнародними партнерами як запорука інтенсивного надходження іноземного капіталу в Україну. Однак очевидно, що це не вплинуло на динаміку іноземного інвестування. У тому числі і перебування України в межах відповідних Програм.

​Іншою складовою притоку прямих інвестицій є реінвестований капітал підприємств з іноземними інвестиціями, які вже працюють на території України. Внаслідок кризи посилилась збитковість підприємств, що призвело до формування негативних фінансових результатів і, як наслідок, до зменшення іноземного капіталу в Україні, який вимушено спрямовувався на покриття збитків. Якщо за 2016-2019 роки підприємства з іноземними інвестиціями реінвестували отриманого прибутку в економіку Україну на суму $7,9 млрд., то за підсумками 2020 року згенеровані збитки призвели до зменшення іноземного капіталу на $1,3 млрд.

​Торік підприємства з іноземними інвестиціями інтенсифікували нарахування та виплату дивідендів за прибутком і посилили виведення капіталу з України за цим каналом.

Збільшення дивідендів впливає на зменшення реінвестованого доходу прибуткових підприємств і в такий спосіб впливає на зменшення потенційного додаткового приросту іноземного капіталу в країні.

Усього за 2020 рік сплачено дивідендів та процентів за прямими інвестиціями обсягом $4,1 млрд., що становить 8,4% від обсягів іноземного капіталу в Україні (в 2019 році було $3,4 млрд. та 6,6% відповідно). Частина дивідендів припадає на банки з іноземним капіталом. Торік банки з іноземним капіталом отримали 5 млрд. грн. процентного доходу за депозитними сертифікатами та 3,8 млрд. грн. за ОВДП (разом близько $330 млн.). Частину цього доходу було виведено з України через дивіденди.

Як зазначив Богдан Данилишин, також вагомою складовою змін в капіталі іноземних інвесторів є динаміка боргового капіталу прямих інвесторів. Під час кризи борговий капітал, як правило, перетікає з нестабільних ринків до більш стійких економік. За підсумками 2020 року борговий капітал іноземних інвесторів в Україні скоротився на $307 млн., у т. ч. за рахунок зниження рефінансування старих позик – на $27 млн., за рахунок збільшення обсягів зворотного інвестування (надання кредитів та позик дочірніми компаніями їх материнським закордонним компаніям) – на $280 млн. Інтенсифікація процесів виведення капіталу з України за каналами зворотного інвестування може також бути наслідком лібералізації транскордонного руху капіталів, яка активно впроваджувалася в Україні упродовж останніх років.

Ключові причини низької зацікавленості іноземних інвесторів в українській економіці – слабкий і нерозвинений внутрішній ринок, триваючий воєнний конфлікт з Російською Федерацією, а також низький рівень правового захисту інвестицій.

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: