Активи неплатоспроможних банків повертатимуть за принципом «єдиного вікна»

Нещодавно під головуванням Прем’єр-міністра України відбулося перше засідання Міжвідомчої групи з питань повернення активів збанкрутілих банків, інформує ФГВФО. 

У ході засідання Голова НБУ Кирило ШЕВЧЕНКО поінформував про поточний стан справ із поверненням активів збанкрутілих банків.

«Із загального обсягу заборгованості збанкрутілих банків перед НБУ (56,8 млрд. грн.) вдалося повернути 15,8 млрд. грн. або майже 28%. В основному це вдалося зробити за рахунок реалізації заставлених Національним банком активів. Наразі більшість забезпечення банків вже реалізована ФГВФО на відкритих торгах. Залишку застави майнових поручителів за попередніми розрахунками не вистачить для погашення заборгованості банків за наданими кредитами рефінансування, що станом на 1 березня становить 41 млрд. грн.», – констатував він.

За словами Кирила Шевченка, крім роботи із прямою заставою збанкрутілих банків регулятор працює у напрямі стягнення заборгованості за наданими кредитами рефінансування з майнових та фінансових поручителів. Усього на розгляді судів перебувало 105 справ з вимогами НБУ до майнових поручителів на загальну суму 36,7 млрд. грн. Наразі судами вже задоволено 56 позовів на суму 9,8 млрд. грн. Решта – 35 позовів на суму 7,32 млрд. грн. ще розглядаються судами різних інстанцій.

Окрема увага в НБУ приділяється роботі також з фінансовими поручителями банків, які, зокрема, є їхніми фактичними колишніми власниками. Усього Національним банком подано 10 позовів на суму 10,7 млрд. грн. Судами задоволено 3 позови на суму 1,95 млрд. грн. Решта – 7 позовів на суму 8,76 млрд. грн. ще розглядаються.

Голова НБУ запропонував в рамках Міжвідомчої групи створити експертні підгрупи для оперативного напрацювання пропозицій щодо змін в законодавство, вироблення єдиної політики та координації спільних зусиль задля повернення активів збанкрутілих банків.

Окрім того він вважає, що наразі існує нагальна потреба консолідації та посилення роботи всіх правоохоронних органів з метою уникнення розпорошеності та неузгодженості дій щодо відкритих кримінальних проваджень за фактами виведення активів збанкрутілих банків.

«Попередня банківська криза завдала державі колосальних збитків. Мільярди гривень були виведені з банків, і для повернення коштів вкладникам були залучені державні кошти. Повернення цих коштів до держбюджету – це справа державного значення. Фонд роками веде цю роботу, однак це завдання потребує консолідації зусиль усіх відомств, які мають відповідну компетенцію, у тому числі правоохоронних органів. Рішення про створення робочої групи продемонструвало, що є політична воля для розв’язання цієї проблеми. Головна мета Міжвідомчої групи – сформувати єдину політику щодо кожного банку, кожного власника чи пов’язаної особи, виступити єдиним фронтом і створити такі умови, коли повернення виведених активів стане для них чи не єдиним виходом. А це – запорука того, що державі і кредиторам будуть повернуті кошти», – сказала Директор-розпорядник ФГВФО Світлана РЕКРУТ.

Сума виведених активів різниться по кожному банку. Та загалом для Фонду гарантування вихідною цифрою для розрахунку є сума незадоволених вимог кредиторів неплатоспроможних банків. На сьогодні вона сягає 230 млрд. грн., із яких 69,2 млрд. грн. – вимоги Фонду.

Фондом ведеться робота з пошуку та повернення активів збанкрутілих банків як в Україні, так і поза її межами. Зокрема:

– відповідно до ст. 52 Закону «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» подано 60 позовних заяв щодо 41 банку на загальну суму 96,8 млрд. грн.;

– розпочато активну роботу з пошуку та повернення виведених активів в іноземних юрисдикціях щодо чотирьох банків – «Дельта банк», «Фінанси і Кредит», «Імексбанк», «Національний кредит» – та оголошено конкурси на закупівлю послуг з пошуку та арешту активів щодо двох пулів банків – «Фідобанк», «Євробанк», «Вектор банк», «Брокбізнесбанк» та «Реалбанк»;

– пред’явлено 21 цивільний позов у кримінальних провадженнях щодо 16 банків, розгляд яких триває. Загальна кількість цивільних відповідачів – 45 осіб. Загальна сума пред’явлених вимог складає 13,6 млрд. грн.;

– за результатами розгляду судами кримінальних проваджень на підставі прийнятих судових рішень станом на 1 березня 2021 року Фонд гарантування ініціював 4 судових провадження про відшкодування шкоди, заподіяної кримінальними правопорушеннями, щодо 4 банків. Загальна кількість відповідачів – 4 особи. Загальний розмір заявлених позовних вимог складає 2,7 млрд. грн.

Робота Міжвідомчої групи дозволить консолідувати за принципом «єдиного вікна» роботу органів влади з повернення активів та прискорить наповнення держбюджету за рахунок стягнутих коштів. У цій роботі будуть задіяні всі доступні інструменти, що використовуються у світовій практиці.

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: