Чергові новації НБУ

НБУ вдосконалив проведення операцій з депозитними сертифікатами та спростив клієнтам банків процедуру проведення валютних операцій.

ДЕПОЗИТНІ СЕТРИФІКАТИ

Національний банк вдосконалив підхід до проведення операцій за стандартними інструментами регулювання ліквідності банківської системи, повідомляє його прес-служба.

Для більш ефективного проведення таких операцій Нацбанк Постановою Правління від 28 лютого 2017 року №16 «Про деякі питання застосування Національним банком України стандартних інструментів регулювання ліквідності банківської системи» вніс зміни до Положення про застосування Національним банком України стандартних інструментів регулювання ліквідності банківської системи, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 17 вересня 2015 року №615. Вони набувають чинності з 1 липня 2017 року.

Згідно з ними, по-перше, в подальшому Національний банк укладатиме з банками договори за операціями з розміщення депозитних сертифікатів НБУ у формі Публічної пропозиції НБУ на укладення Єдиного договору банківського обслуговування та надання інших послуг Національним банком. Використання такої правової конструкції, що посяде місце індивідуальних договорів НБУ з банками, спростить для банківських установ документарні процедури та прискорить внесення змін у подальшому в такий договір.

По-друге, регулятор вдосконалив порядок розміщення депозитних сертифікатів НБУ. Надалі Національний банк буде задовольняти заявки банків на участь у проведенні операцій з розміщення депозитних сертифікатів овернайт/кількісного тендера без оголошення загального обсягу коштів, що залучаються НБУ, та надсилати банкам повідомлення про задоволення заявок в міру їх надходження, а не після завершення прийому заявок, як це відбувається сьогодні.

По-третє, Національний банк скасував умову необхідності дотримання банком порядку формування та зберігання обов’язкових резервів для участі у проведенні операцій з розміщення депозитних сертифікатів НБУ. Таке рішення пов’язано зі зміною підходів щодо застосування заходів впливу до банків за недотримання нормативу обов’язкового резервування. Зокрема, невиконання банком нормативу обов’язкового резервування розглядається наразі як несанкціоноване отримання кредиту овернайт за штрафною ставкою.

По-четверте, банки отримали можливість надавати змішану заставу за кредитом овернайт. Іншими словами, застава зможе складатися з державних облігацій України, депозитних сертифікатів НБУ та облігацій міжнародних фінансових організацій.

Також зміни до Положення нададуть Національному банку можливість проводити перевірку повноважень осіб, що подають заявки банків на проведення операцій з регулювання ліквідності за допомогою програмно-технологічного забезпечення, у тому числі з використанням електронного цифрового підпису.

ВАЛЮТНІ ОПЕРАЦІЇ

Крім того, Національний банк спростив процедуру проведення операцій клієнтів банків з купівлі іноземної валюти/перерахування коштів за межі України на користь нерезидентів та змінив порядок контролю з метою попередження ризикових валютних операцій на вітчизняному банківському ринку.

Зокрема, клієнтам банків не потрібно чекати дозволу НБУ на проведення зазначених валютних операцій. Уповноважені банки інформуватимуть Національний банк про такі операції клієнтів після їх проведення.

У разі виникнення в НБУ сумнівів щодо законності операцій, до банку може бути направлена вимога, якою регулятор, зокрема, може призупинити здійснення окремих валютних операцій клієнтів. Відновити проведення таких операцій банк зможе лише після отримання окремого повідомлення від Нацбанку.

Якщо клієнт, валютні операції якого викликали сумніви в НБУ, перейшов на обслуговування до іншої банківської установи, уповноважений банк зобов’язаний повідомити про це НБУ.

Банк, у якому клієнт відкриває поточні рахунки, має право звернутися до попередніх обслуговуючих банків за інформацією, яка отримана від Нацбанку та стосується сумнівних операцій клієнтів.

Зазначені зміни затверджено постановою Правління Національного банку №15 від 28 лютого 2017 року «Про внесення змін до деяких нормативно-правових актів Національного банку України».

Згідно з нею, всі норми, що стосуються інформування уповноваженими банками НБУ про валютні операції та перевірки регулятором цієї інформації, об’єднані в окрему інструкцію «Про порядок формування уповноваженими банками інформаційного файлу». Постанова набирає чинності з 22 березня 2017 року.

Більш детально – у постановах «Про деякі питання застосування Національним банком України стандартних інструментів регулювання ліквідності банківської системи» та «Про порядок формування уповноваженими банками інформаційного файлу».

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: