Фінансові компанії стягують за короткостроковими кредитами в середньому понад 500% річних

За результатами дослідження методом «таємного покупця», проведеного Проектом USAID «Трансформація фінансового сектору», середня реальна річна процентна ставка (РРПС), визначена з використанням методу простих процентів, становила 510% річних. Про це йдеться у повідомленні Проекту.

Дослідження методом «таємного покупця» було проведено Проектом у листопаді-грудні 2020 року для фіксації існуючої практики кредитування до поширення дії Закону «Про споживче кредитування» на мікрокредити з 8 січня 2021 року. Дослідження складалося з трьох частин: очні та онлайн візити до відділень фінансових компаній за методом «таємного покупця» (90 візитів до 35 фінансових компаній); аналіз результатів візитів та договорів; порівняння реальних річних процентних ставок та платежів за кредитами. «Таємні покупці» уклали договори про кредити на середню суму 3385 грн. і потім достроково їх повернули.

Згідно з дослідженням, станом на кінець 2020 року заборгованість фізичних осіб за кредитами, виданими фінансовими компаніями, становила 13,6 млрд. грн., що трохи менше порівняно з 2019 роком. Майже 12 мільйонів кредитних договорів було укладено між фінансовими компаніями та споживачами протягом минулого року.

«Поширення дії Закону «Про споживче кредитування» на мікрокредити є дуже важливим кроком для захисту прав позичальників таких кредитів. Кредитодавці зобов’язані розраховувати реальну річну процентну ставку та включати інформацію про неї у договори й рекламні матеріали. Їм також заборонено включати до кредитних договорів певні шкідливі для позичальників умови», – зазначила Керівник юридичного департаменту Проекту USAID «Трансформація фінансового сектору» Тетяна ГРИЩЕНКО.

Ключові результати дослідження ринку мікрокредитування є такі.

Зазначена в договорі РРПС не співпадає з РРПС за розрахунками експертів у 69% випадках, а в 22% візитів «таємний покупець» сплатив компанії не таку суму, яку мав би сплатити згідно з договором.

У 28% візитів були наявні розбіжності між положеннями договору і усною інформацією, що була надана консультантами, а у 23% візитів – розбіжності між положеннями договору і письмовою переддоговірною інформацією (на сайті або наданої у відділенні).

Фінансові компанії здебільшого дотримувалися чинного на момент проведення дослідження законодавства. Проте у 73% договорів були положення, які з січня 2021 року можуть вважатися порушенням законодавства про споживче кредитування. Зокрема, кожні 2 із 3 договорів містять положення, які дозволяють підвищувати процентну ставку у разі невиконання зобов’язань за договором (наприклад, з 0,01% до 4,15% на день).

Дослідження також показало, що нові клієнти отримували вигідніші ставки, ніж клієнти, які вже позичали в цій компанії. Фінансові компанії використовують такі кредити як «приманку» для залучення нових клієнтів, але далі підвищують ставки за кредитами для позичальників, які звертаються повторно.

«Метою нового законодавства є поширення захисту на вразливих споживачів, які зазнають фінансових труднощів та яким бракує фінансових знань та навичок. Потрібно забезпечити, щоб його положення, особливо щодо розкриття реальної вартості кредиту, виконувалися, щоб люди не потрапляли у боргову пастку», – наголосила Заступник керівника Проекту USAID «Трансформація фінансового сектору» Юлія ВІТКА.

Більш детально – у дослідженні «Мікрокредити: досвід споживачів»

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: