Найчастіше в Україні підробляють банкноти номіналом 500 грн.

Рівень підробки банкнот національної валюти за результатами 2020 року залишається стабільно низьким, інформує прес-служба Національного банку.

Як свідчить моніторинг стану вилучення з обігу банкнот національної валюти в Україні, за підсумками минулого року на 1 млн. шт. справжніх банкнот гривні припадало близько 5,5 шт. підроблених банкнот (за підсумками 2019 року – близько 3 шт.).

Для порівняння, згідно з інформацією Європейського центрального банку, цей показник у країнах Європейського Союзу у 2020 році втричі вищий і становив приблизно 17 шт. банкнот євро.

Відносне збільшення рівня підробки банкнот гривні торік сталося через зростання активності зловмисників на тлі збільшення кількості готівки в обігу, що відбулося у зв’язку з карантином.

Найчастіше у 2020 році підробляли банкноти старого зразка – номіналом 500 гривень зразка 2006 року та 200 гривень зразка 2007 року. Їхня кількість становила близько 60% та 29% відповідно від загальної кількості вилучених з обігу підроблених банкнот.

Це пов’язано з тим, що банкноти національної валюти нового покоління (номіналами 20, 50, 100, 200, 500 та 1000 гривень, які Національний банк увів у обіг у 2015 – 2020 роках) мають посилену систему захисту. Зокрема, для захисту банкнот високих номіналів, які зловмисники найчастіше намагаються підробити, застосовано інноваційні оптично-змінні елементи захисту, які громадянам легко перевірити, а зловмисникам – надзвичайно складно відтворити.

За результатами минулого року підробки банкнот гривні нового зразка складають лише 4% від загальної кількості підробок, вилучених у банківській системі України, а їхня якість досить низька. Відповідно кількість підроблених банкнот гривні нового зразка на 1 млн шт. справжніх банкнот в обігу у 2020 році становила лише 0,2 шт.

Також за підсумками року спостерігалося зменшення кількості підроблених банкнот за номіналами: 100 грн. – на 40%; 50 грн. – на 32%; 20 грн. – на 4,5%; 5 грн. та 10 грн. – на 36%.

Здебільшого вилучені з обігу підроблені банкноти національної валюти друкувалися з використанням принтерів і були розраховані на неуважність громадян та касових працівників закладів торгівлі. Уважне ставлення до грошей та знання елементів захисту банкнот гривні гарантують мінімізацію ризиків із отримання підробок.

Виявлені підроблені банкноти найчастіше збувалися через каси закладів торгівлі, швидкого харчування, автозаправних станцій тощо. Національний банк установив єдині критерії сортування готівки банками на автоматизованих системах оброблення грошових знаків. Завдяки цьому забезпечується гарантоване вилучення з обігу підроблених банкнот під час оброблення інкасованої готівки.

З метою протидії розповсюдженню підроблених грошових знаків Національний банк упродовж минулого року активно взаємодіяв з Національною поліцією України, Державним науково-дослідним експертно-криміналістичним центром МВС України та Службою безпеки України. Зокрема, завдяки такій плідній співпраці Служба безпеки України в грудні 2020 року викрила організовану злочинну групу, яка здійснювала розповсюдження якісних підроблених банкнот гривні та іноземної валюти. Це допомогло запобігти завданню збитків державі на майже 20 млн грн..

Серед вилучених з обігу у 2020 році підроблених банкнот іноземної валюти переважали: долари США (86% від загальної кількості всіх вилучених підроблених банкнот іноземної валюти); євро (12%); російські рублі та англійські фунти стерлінгів (2%).

Найчастіше зловмисники підробляли іноземні банкноти таких номіналів:

– $100 (95% від загальної кількості вилучених підроблених доларів США);

– 50 та 500 євро (30% та 29% від загальної кількості вилучених підроблених євро);

– 5000 та 1000 російських рублів (74% та 26% від загальної кількості вилучених підроблених російських рублів).

При цьому у разі сумнівів щодо справжності та платіжності банкнот гривні й іноземної валюти громадяни можуть звертатися до банків, які передають ці банкноти для проведення досліджень Національному банку. За результатами таких досліджень, що здійснюються безкоштовно, клієнтам відшкодовують відповідну суму грошових знаків національної валюти, визнаних справжніми та платіжними. Банкноти іноземної валюти, визнані справжніми, повертаються власнику.

Підроблені банкноти вилучаються без відшкодування їхньої вартості. Про їхнє вилучення НБУ повідомляє Національну поліцію України, усі підроблені банкноти в установленому порядку передаються уповноваженим працівникам поліції для проведення розслідувань.

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: