Законодавство про аграрні розписки потребує змін

Бізнес підтримує вдосконалення механізму аграрних розписок, йдеться у повідомленні Європейської Бізнес Асоціації.

Ринок аграрних розписок динамічно розвивається протягом останніх п’яти років. Простий та зрозумілий в роботі, інструмент аграрних розписок відкриває доступ до фінансування через заставу майбутнього врожаю з прив’язкою до визначених земельних ділянок. При цьому реєстрація в єдиному електронному Реєстрі забезпечує прозорість та належний захист прав кредиторів. Так, за п’ять років аграрні розписки дозволили понад 4000 українських агровиробників залучити понад $1,5 млрд. фінансування.

Попит на аграрні розписки є, однак реалізувати його потенціал перешкоджають законодавчі обмеження. Торік, за результатами обговорення з ринком, було запропоновано вдосконалити аграрні розписки через законодавчі зміни в рамках проекту закону №2805-д щодо функціонування та обігу аграрних розписок. Насамперед, документ передбачає спрощення та здешевлення інструменту, автоматизацію операцій з аграрними розписками та диверсифікацію у нові сегменти аграрного сектору.

Зернова бізнес спільнота особливо вітає такі законодавчі зміни, запропоновані цим законопроектом:

– усунення відповідальності третіх осіб за придбання продукції, яка ймовірно може вважатися заставою за аграрними розписками. Така пропозиція є зрозумілою для бізнес-спільноти, оскільки наразі відсутній дієвий механізм визначення та виокремлення частини заставленого зерна (враховуючи те, що це продукція, яка характеризується лише за родовими ознаками) від загального його обсягу;

– усунення колізії норм діючого законодавства, що стосуються семиденного строку для примусового виконання зобов’язань за аграрною розпискою згідно із Законом «Про аграрні розписки» та 30-денним строком відповідно до Закону «Про забезпечення вимог кредиторів та реєстрацію обтяжень».

Саме через зазначені поточні норми аграрні розписки на сьогодні помірно використовуються трейдерами для забезпечення наданого ними авансування агровиробникам, а зерновий сектор загалом обережно ставиться до придбання зерна від агровиробників, які працюють з розписками.

«Щороку зростає попит аграріїв на інструменти продажу майбутнього врожаю та зацікавленість в авансуванні для залучення додаткових коштів у господарство. Ми сподіваємося, що за умови вдосконалення чинного законодавства, використання аграрних розписок дозволить не лише збільшити обсяги фінансування агровиробників від місцевих та міжнародних трейдерів, але і вирішить наявні «вузькі місця» зі збутом продукції, які мають агровиробники, що працюють з розписками», – зазначила Виконавчий директор Комітету зернових та олійних культур ЄБА Ірина ДУШНИК.

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: